Kada mirusios ląstelės tinkamai nepasišalina, gali užsikimšti plaukų folikulai ir atsirasti folikulinė keratozė, liaudiškai vadinama „žąsies oda“, kai oda tampa šiurkšti kaip švitrinis popierius. Odos liga nėra pavojinga, tačiau neatrodo estetiškai. Tinkamomis priemonėmis galima atkurti prarastą odos švelnumą.

 

oda

Keratosis pilaris atrodo kaip žąsies oda, kai oda dėl šalčio pašiurpsta. Švelni, lygi oda tampa šiurkšti kaip švitrinis popierius. Tai dažna genetinė plaukų folikulų būklė, kuriai būdingi šiurkštūs, balti ar rausvi gumbeliai, dažniausiai atsirandantys ant rankų odos, bet gali – ir ant šlaunų, sėdmenų, net veido. Deja, bet gydytojai tiksliai nežino, kas lemia keratosis pilaris atsiradimą, tačiau pasiūlymų, kaip šią odos ligą gydyti turi apsčiai.

 

Normaliu atveju odos ląstelės nepastebimai pasišalina. Tačiau žmonėms, sergantiems keratosis pilaris, natūralūs odos atsinaujinimo procesai yra sutrikę. Odos baltymas, keratinas, užkemša plaukų folikulus ir skatina mažų, baltų ar rausvų, kartais niežtinčių gumbelių atsiradimą. Patys gumbeliai nėra skausmingi, tačiau oda gali tapti sausa ir šiurkšti (dėl to ir atsiranda niežulys).

 

Keratosis pilaris gali išsivystyti bet kokiame amžiuje, nors dažniausiai tai yra jaunų žmonių problema. Kūdikiai gali turėti keratosis pilaris, ypač ant skruostų, tačiau dažniausiai atsiranda paaugliams ant žastų odos. Gali atsirasti ir ant šlaunų bei sėdmenų.

 

Folikulinė keratozė sumažėja arba visai praeina, kai žmogus sulaukia apie 30 metų. Iki tol odos būklė gali pablogėti žiemą, kai mažai drėgmės ir labiau nei paprastai išsausėja oda. Gumbeliai gali padidėti ir per nėštumą arba po gimdymo.

 

Folikulinė keratozė nėra reta: ji vargina beveik 4 iš 10 žmonių. Asmenys, sergantys egzema arba turintys sausą odą, turi didesnę riziką, kad išsivystys keratozė. Taip pat pastebimas paveldimumo faktorius.

 

Geri patarimai, kaip gydyti „žąsies odą“:

 
  • Pradėti drėkinti. Drėkinti odą būtina kelis kartus per dieną, ypač po maudynių duše. Galima naudoti kremus, papildytus įvairiais vertingais augaliniais aliejais: taukmedžių, migdolų, arganų ir kt. Atkreipti dėmesį ir į dermatologų patikrintas kūno priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra šlapalo, pieno rūgšties, glikolio rūgšties, salicilo rūgšties ir vitamino D.
 
  • Stipriai nekasyti ir netrinti. Taip galima dar labiau pažeisti odą, gali net kilti uždegimas.
 
  • Vartoti receptinius vaistus. Dermatologai gali patarti atlikti cheminį šveitimą, kurio metu pašalinamos negyvos odos ląstelės, arba išoriškai naudoti retinoidų (vitamino A provitamino) tepalus. Jeigu gumbeliai ant rankų yra labai raudoni ir įtariamas uždegimas, gydytojai gali paskirti antibiotikų.
 
  • Išsimaudyti karštoje vonioje ir nušveisti odą. Odos trynimas su šepečiu, rankšluosčiu ar kempine po ilgos, karštos vonios gali padėti lengviau pašalinti teršalus iš užsikimšusių plaukų folikulų ir oda taps daug lygesnė. Tačiau tokia vonia nereikėtų piktnaudžiauti – karštame vandenyje maudytis nereikėtų dažniau nei kartą per 1 – 2 savaites. Visą kitą laiką praustis trumpai, po šiltu vandeniu ir naudoti labai švelnią kūno prausimosi priemonę (rekomenduojame išbandyti prausimosi aliejus).
 
  • Naudoti natūralius veido ir kūno odos šveitiklius. Jautriai odai šveisti tinka naminis šveitiklis iš 2 šaukštų smulkintų avižų ir 2 – 3 šaukštų šilto vandens arba pieno. Kitas variantas: naudoti kūno šveitiklį, sumaišytą iš 2 šaukštų alyvuogių aliejaus ir 3 šaukštų valgomosios druskos. Galima naudoti šveitiklį ir iš kokosų aliejaus bei rudojo cukraus arba sodos ir druskos. Odą švelniai šveičia obuolių sidro actas, tačiau prieš naudojant jį rekomenduojama atskiesti vandeniu. Pieno rūgšties turtingas natūralus jogurtas ar kefyras – taip pat geras odos šveitiklis.
 
  • Namie naudoti oro drėkintuvą. Jeigu namie oras labai sausas, būtina pradėti naudoti oro drėkintuvus. Ypač tai aktualu šaltuoju metų laiku, kai įjungiamas šildymas.
 
  • Nepageidaujamus kūno plaukelius skusti su skutimosi geliu ar kremu. Jeigu folikulinė keratozė labiausiai pažeidžia tas odos vietas, kurias dažniausiai skutate, visada skuskitės po dušo ar vonios, odą ištepti skutimosi geliu ar kremu, palaukti pora minučių ir tik tada pradėti skusti. Kai plaukai suminkštės, skutimasis mažiau dirgins odą.
 
  • Pakoreguoti mitybą. Asmenims, varginamiems folikulinės keratozės, rekomenduojama į kasdienį valgiaraštį įtraukti maisto produktus, turtingus vitamino A (kepenys, svogūnai, batatai, lapiniai kopūstai, morkos, pomidorai, moliūgai), gerųjų riebalų (alyvuogių aliejaus, riebių žuvų, graikinių riešutų, avokadų), valgyti daugiau žalio, kuo mažiau perdirbto maisto, mažinti mėsos suvartojimą. Taip pat reikėtų išsiaiškinti, ar žmogaus organizmas toleruoja glitimą, nes įvairios odos ligos gali kilti ir kaip alerginė reakcija į tam tikrą produktą. Kad oda taip nesausėtų, rekomenduojama gerti pakankamai daug vandens (apie 2 l per dieną).