Nebūtina užkopti į Everestą, atostogauti Maldyvuose ar apsilankyti populiariausios metų grupės pasaulyje koncerte, kad gyvenimas džiugintų. Reikia išmokti džiaugtis mažais dalykais, mėgautis vienintelėmis ir nepakartojamomis gyvenimo akimirkomis.

 

akimirkos

Šiandien žodis „nuostabus“ tapo pernelyg nuvalkiotu. Suvalgę gabalėlį picos sakome, kad tai buvo nuostabu, nusipirkę naują megztinį ir vėl giriame, kad jis yra nuostabus. Tačiau ar iš tikrųjų šie dalykai verti mūsų nuostabos? Kas gyvenime kelia tikrąjį pagarbios nuostabos jausmą?

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad net ir maži dalykai džiugina ne ką mažiau negu tokie dideli įvykiai kaip kopimas į aukščiausią pasaulio viršukalnę, naujo eilėraščio ar muzikos kūrinio sukūrimas. Nuostabos jausmas aplanko pačiose įprasčiausiose vietose, pačiose kasdieniškiausiose situacijose. Tiesiog reikia išmokti tuos nuostabą keliančius dalykus pastebėti ir reaguoti į juos su atviru, pagauliu protu. Tokios džiugios akimirkos teigiamai veikia kūną, protą ir sielą.

 

Be abejo, nuostabos jausmas aplanko, stebint gamtos ir žmogaus didybę, pavyzdžiui, aukščiausią pasaulyje Anchelio krioklį Venesueloje ar Didžiąją kinų sieną. Jis gali aplankyti mėgstamos grupės gyvos muzikos koncerte ar klausantis V. Šekspyro soneto. Net audros ir kitos stichinės nelaimės gali sukelti pagarbų nuostabos jausmą (pavyzdžiui, priminti gamtos laukę ir nevaldomą jėgą).

 

Tokiomis akimirkomis didybė, žodžiai nesusakomas grožis, baimę kelianti energija ir paslaptis gali pakeisti supratimą apie gyvenimo prasmę, savo ir kitų išskirtinumą, padėti patikėti, kad yra kažkas aukščiau už mus. Labai dažnai tokie jausmai pakeičia gyvenimą negrįžtamai.

 

Mokslininkų nuomone, gražios gamtos vietos sukelia didesnę nuostabą, susižavėjimą, simpatijos ir pasiaukojimo jausmus negu ne tokios patrauklios vietos. Dauguma žmonių turi pamėgtų vietų, kurias nesunku pasiekti, kai norisi pabūti gamtos apsuptyje.

 

 Geri patarimai, kaip išmokti džiaugtis mažais dalykais:

 
  • Domėtis įkvepiančiomis asmenybėmis. Paskaityti žymių žmonių biografijas, pažiūrėti tokių filmų. Galbūt tai tokie žmonės, kurie turėjo nepaprastų talentų arba pakeitė istoriją. Leiskitės būti įkvėpti jų energijos ir pavyzdžio.
 
  • Grožėtis menu. Geros visos meno formos, ar tai būtų muzika, skulptūra, architektūra, kinas. Tinka viskas, kas džiugina širdį ir maloniai nuteikia, padeda atrasti naujų ryšių ir plečia akiratį. Galima eiti į vietinius koncertus, lankytis galerijose, skaityti knygas, klausytis muzikos įrašų ar namie žiūrėti gerus filmus.
 
  • Leisti laiką su vaikais. Maži vaikai atrodo gyvena nuolatinėje nuostabos ir susižavėjimo būsenoje. Juos stebina ir keri beveik viskas, ką jie išvysta. Toks nuoširdus stebėjimasis yra užkrečiamas ir gali padėti pažvelgti į pasaulį kitomis akimis.
 
  • Sulėtinti tempą. Norint išmokti pastebėti mažus dalykus gyvenime, reikia išmokti sulėtinti gyvenimo tempą, pamiršti tai, kas kelia nerimą ir būti čia ir dabar. Žinoma, viduryje darbo dienos panirti į palaimingą nirvaną gali būti sudėtinga ir net neįmanoma, tačiau reguliari atsipalaidavimo praktika, atliekama trumpai, bet reguliariai, padeda pažaboti stresą ir sustiprinti nuostabos receptorius.
 
  • Išeiti į lauką. Neretai žmonės nė nenutuokia, kiek daug nuostabių dalykų yra visai šalia jų. Kiek daug vaizdų, kvapų, garsų aplinkui jie nepastebi, paskendę kasdieninių reikalų šurmulyje. Kartais eilinis pasivaikščiojimas po šalia namų esantį parką gali sukelti nuostabos jausmą: žydintys narcizai, saulės nutviekstas miškas ar vaikas, žaidžiantis balose. Nebūti vykti į Gizos piramidę Egipte ar Tadžmahalą Indijoje, kiekviename mieste ar miestelyje yra istorinių statinių arba nuostabių augalų sodų, kurie atimtų žadą, jei tik akimirką stabtelėtumėte ir pasigėrėtumėte jais. Iš tikrųjų net nebūtina eiti į lauką. Galima grožėtis gamtos ir žmogaus darbo didybe nuotraukose, dokumentiniuose filmuose. Nuostabūs vaizdai veiks kaip stiprus pozityvumo užtaisas.