Oro užterštumas gali būti labai pavojingas žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų ligomis, vaikams bei senoliams. Net sveikiems žmonėms gali kilti įvairių nepatogumų. Todėl būtina saugoti save nuo per didelės oro taršos. Štai kaip tai padaryti!

 

tarsa

Geri patarimai, kaip apsisaugoti nuo oro užterštumo:

 
  • Nuolat stebėti aplinkos taršos rodiklius. Rodikliai keičiasi taip pat greitai, kaip ir orai, todėl reikia nuolat stebėti jų lygį. Padidėjus užterštumui labiau saugoti save: mažiau laiko praleisti lauke, dėvėti apsauginę kaukę, uždaryti langus, drėkinti orą patalpų viduje ir pan.
 
  • Rečiau važiuoti automobiliu, daugiau vaikščioti arba naudotis viešuoju transportu. Oro užterštumas sumažėtų, jei daugiau žmonių į darbą vyktų viešuoju transportu, dviračiu arba eitų pėstute. Be to, trumpus atstumus taip pat reikėtų įveikti pėstute arba dviračiu. Automobiliu važiuoti reikėtų stengtis kuo įmanoma rečiau.
 
  • Rinktis ekologišką maistą. Auginant ekologišką maistą griežtai ribojamas pesticidų ir kitų trąšų kiekis. Todėl toks maistas yra mažiau užterštas negu įprastas.
 
  • Gerti daugiau žaliosios arbatos. Oro užterštumas reiškia, kad mūsų oda dažnai reaguoja į toksinus ir greičiau sensta, nes teršalai sukelia oksidacinius pažeidimus. Laisvuosius radikalus neutralizuoti padeda antioksidantų turtinga žalioji arbata. Ekologiškai auginamoje arbatoje antioksidantų yra net 60 % daugiau. Be žaliosios arbatos, taip pat reikėtų valgyti daugiau raudonos, violetinės, geltonos ir oranžinės spalvos vaisių ir daržovių.
 
  • Išsiaiškinti, kad didina taršą namuose ir pasistengti pašalinti tuos veiksnius. Oro užterštumas namuose gali būti dėl per didelės drėgmės, prastos ventiliacijos ir net dėl raudono. Radonas yra bespalvės, bekvapės ir beskonės dujos, kurios yra radioaktyvios. Pats žmogus negali aptikti, ar jo namuose yra raudono. Daugumoje namų radono kiekis labai nedidelis ir nekenksmingas sveikatai. Tačiau, kilus įtarimams, galima atlikti tyrimus ir išsiaiškinti tiesą.
 
  • Plačiai atverti langus. Užterštumą namuose padeda sumažinti kambarių vėdinimas. Rekomenduojama atverti langus bent 15 min. Kita vertus, jei oro užterštumas lauke yra didelis, reikėtų elgtis priešingai – uždaryti langus ir užsandarinti plyšius, kad kenksmingos sveikatai kietosios dalelės nepatektų į gyvenamąsias patalpas. Be to, einant į lauką rekomenduojama dėvėti apsauginę kaukę.
 
  • Naudoti natūralias valymo priemones. Daugumoje valymo produktų yra stipriai veikiančių chemikalų, kurie paskleidžia toksines medžiagas po namus. Valymui rekomenduojama naudoti actą, citriną, sodą ir kt. Kita vertus, nerekomenduojama įprastų kempinių keisti į natūralaus pluošto kempines, nes nors jos yra natūralios ir ekologiškos, tačiau kasmet nuimamas milžiniškas natūralių kempinių derlius, todėl joms jau gresia išnykimas. Buities priemonėse reikėtų vengti triklozano ir parabenų.
 
  • Saugoti odą nuo aplinkos užterštumo. Oro tarša gali sendinti odą ir jai pakenkti. Labai svarbu kiekvieną vakarą švariai nuplauti arba nuvalyti odą, ypač jeigu gyvenate mieste. Taip pat rekomenduojama naudoti detoksikuojančias veido kaukes ir antioksidantais praturtintus serumus.
 
  • Jei šalta, šilčiau apsirengti arba užsikloti pledu. Šaltuoju metų laiku oro užterštumas didėja, nes žmonės daugiau degina kietojo kuro, norėdami pasišildyti. Tačiau, saugant gamtą, reikėtų per daug neprikaitinti namų. Jeigu labai šalta, visų pirma pabandyti šilčiau apsirengti, naudoti pledus. Šildytis tik tiek, kiek būtina, kad išliktumėte veiksnūs ir sveiki.