Atšalus orams su sausų ir šerpetojančių lūpų problemomis susiduria, ko gero, visi. Lūpų oda yra labai plona ir jautri, neturi riebalų, prakaito liaukų ir plaukų, kurie galėtų apsaugoti lūpas nuo atšiaurių aplinkos sąlygų.

 

lūpos

Lūpas gali pažeisti net menkiausi aplinkos pokyčiai ar netinkama priežiūra. Rudenį ir žiemą lūpų oda dažnai išsausėja, šerpetoja, suskirsta, niežti, skauda. Šiuo metu dažniau vargina pūslelinė. Šaltis nėra vienintelė priežastis, kodėl pablogėja lūpų būklė. Kitos priežastys gali būti organizmo dehidratacija, lūpų laižymas, nesaikingas cheminių produktų naudojimas. Gražias ir švelnias lūpas galima turėti ir šaltymečiu. Viskas priklauso nuo tinkamos priežiūros. Rūpintis lūpomis pradėti reikėtų dar tada, kai nėra didelių pažeidimų!

 

Lūpų nepriežiūra ilgainiui gali dar labiau pabloginti jų būklę, pavyzdžiui, jos gali pradėti kraujuoti. Gražus veidas neatsiejamas nuo rausvų, švelnių ir minkštų lūpų. Suskirdusios lūpos siunčia žinutę, kad žmogus negaluoja ir nepakankamai rūpinasi savimi.

 

Geri patarimai, kaip prižiūrėti lūpas:

 
  • Kai oras žvarbus, vengti eiti į lauką. Jeigu nėra nieko skubaus, verčiau likti namie. Namuose taip pat galima mankštintis. Net ir kambaryje reikėtų naudoti natūralius lūpų balzamus bei oro drėkintuvus.
 
  • Kartą per savaitę nušveisti lūpas. Šveičiant pašalinamos negyvos, išsausėjusios odos ląstelės. Lūpos po to atrodo lygesnės ir švelnesnės. Šveisti lūpas rekomenduojama medaus ir rudojo cukraus mišiniu. Vengti agresyvių šveitiklių, nešveisti lūpų su dantų šepetėliu, nes jie gali pažeisti lūpas. Labai pažeistų ir sutrūkinėjusių lūpų šveisti negalima, nes būklė gali dar labiau pablogėti. Pažeistas lūpas geriau gausiai ištepti lūpų balzamu ar tepalu bei naudoti oro drėkintuvus.
 
  • Naudoti drėkinančius lūpų dažus. Šaltymečiu rekomenduojama atsisakyti lūpų dažų ir keisti juos į lūpų balzamus su spalva. Taip pat galima lūpas pirmiausiai patepti lūpų balzamu, o po to dažyti lūpų dažais. Prieš einant miegoti nepamiršti nusivalyti lūpų makiažo ir patepti drėkinančia priemone.
 
  • Sveikai maitintis ir vartoti pakankamai vandens. Lūpų oda dažniausiai išsausėja dėl dehidratacijos. Kasdien rekomenduojama išgerti 8 stiklines vandens. Sveikoms lūpoms reikalingas B grupės vitaminai. Jų yra pieno produktuose, sūriuose, raudonoje mėsoje, sojų varškėje, vitaminais praturtintuose pusryčių dribsniuose, kiaušiniuose. Vitaminas A skatina odos atsinaujinimą ir saugo nuo senėjimo. Jo yra moliūguose, abrikosuose, morkose. Vitaminas C skatina kolageno gamybą ir mažina ultravioletinių spindulių žalą, todėl lūpas būna minkštos ir putlios. Jo yra citrusiniuose vaisiuose. Vitaminas E saugo nuo senėjimo ir raukšlių. Jo yra riešutuose, kiaušiniuose, lapinėse daržovėse. Vengti aštraus, karšto ir sūraus maisto.
 
  • Nerūkyti. Rūkymas ne tik sausina lūpas, bet ir skatina tamsių dėmių atsiradimą ant jų. Rūkymas net gali sukelti lūpų vėžį, nors tai labai reta liga.
 
  • Reguliuoti kambario temperatūrą. Prasidėjus šildymo sezonui uždarose patalpose oras tampa per daug sausas. Todėl rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus. Drėkintuvą nustatyti iki 30 – 40 %, bet ne daugiau nei 50 %, nes didelėje drėgmėje klesti bakterijos ir mikroorganizmai.
 
  • Rūpintis jautria lūpų oda net miegant. Lūpas patepti lūpų balzamu su bičių vašku. Balzamas per naktį įsigers į lūpas, todėl rytą jos atrodys minkštesnės ir glotnesnės. Taip pat galima lūpas tepti medumi. Medus natūraliai drėkina odą ir turi daug antioksidantų, kurie saugo ir gražina lūpas.
 
  • Nelaižyti, nelupinėti ir nekandžioti lūpų. Šis blogas įprotis išsausina odą. Lūpos atrodo negražiai ir labai sunkiai gyja. Taip pat nereikėtų kvėpuoti pro burną. Jeigu neišeina kvėpuoti pro nosį, reikėtų apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatys priežastį ir pradės gydymą.
 
  • Naudoti kokybišką lūpų balzamą. Atkreipti dėmesį, kad lūpų balzamas turėti apsaugą nuo saulės ir natūralių ingredientų (simondsijų aliejaus, vitamino E, glicerino, vitaminų A ir D, kokosų aliejaus, bičių vaško, taukmedžių sviesto, migdolų aliejaus, alavijų gelio). Lūpų balzamą naudoti rytą, po kiekvieno valgio ir bet kada, kai reikia.
 
  • Uždengti lūpas, kai lauke ekstremalios aplinkos sąlygos. Kai labai šalta ir žvarbu, veidą ir lūpas reikėtų paslėpti po šiltu šaliku arba palto apykakle.
 
  • Naudoti namines priemones. Lūpų sausėjimo ir šerpetojimo gali padėti išvengti citrinų sultys, medus, žaliosios arbatos kompresai, cukraus šveitiklis, rožių vanduo ir glicerinas, simondsijų aliejus, lydytas sviestas (ghi), agurkai, rožių vanduo ir medus, glicerinas ir medus.
 
  • Vengti alergenų. Lūpų dažuose esantys propilo galatas ir fenilo salicilatas dažnai sukelia alergijas. Dantų pasta, kurioje yra guaiazuleno, gali sukelti alergiją. Kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, figos arba maisto dažikliai, gali sukelti alergines reakcijas. Vitaminas B12 taip pat gali džiovinti lūpas, reaguodamas su kobaltu. Pastebėjus, kad kokie nors maisto, kosmetikos produktai sukelia alergiją, reikėtų juos nustoti naudoti.
 
  • Naudoti vazeliną. Vazelinas greitai gydo ir saugo lūpas.
 
  • Riboti kofeino suvartojimą. Šaltymečiu kavos ar arbatos puodelis sušildo, bet šiais gėrimais nereikėtų piktnaudžiauti, nes jie džiovina ploną lūpų odą. Geriau rinktis kavą be kofeino ir žolelių arbatas.
 
  • Vengti kai kurių ingredientų. Jeigu lūpos sausos ir šerpetojančios, reikėtų vengti šių ingredientų: kamparo, kvapiųjų medžiagų, dažų, eukaliptų, benzilo cinamato, mentolio ir oksibenzono.
 
  • Naudoti skubios pagalbos priemonės. Suskirdusių lūpų gijimą skatina trynimas šiltu skudurėliu. Šalti ir karšti kompresai stabdo kraujavimą. Lūpas rekomenduojama ištepti kokosų aliejumi.