Šiais laikais sunku įsivaizduoti šiuolaikinį žmogų be kompiuterio. Namie ir darbe skirtingo amžiaus žmonės praleidžia bent keletą valandų priešais monitoriaus ekraną. Plačiai paplitusi nuomonė, kad dirbant su kompiuteriu prastėja rega. Iš tiesų viskas nėra taip blogai, kaip atrodo. Reikėtų suprasti, kad dėl prastėjančios regos labiausiai kaltas ne kompiuteris, o nesilaikymas elementarių higienos taisyklių, dirbant kompiuteriu.

 

akys

Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad monitoriaus ekranas turėtų būti pastatytas šiek tiek aukščiau negu akių lygyje. Taip akių raumenų grupės yra mažiausiai varginamos ir automatiškai atsipalaiduoja.

 

Daugumos žmonių akys pavargsta nuo ryškių spalvų kontrasto. Neretai biuruose galima pamatyti tokį vaizdą: asmuo dirba prie kompiuterio, jam iš šono ryškiai šviečia stalinė lempa, kurios šviesa nukreipta tiesiai į veidą. Žmogus raukosi, ranka dengiasi akis, ginasi nuo akinančios šviesos, tačiau net ir tuomet nesiliauja dirbti. Akys dėl ryškios šviesos pradeda skaudėti, ašaroti, gali pradėti varginti galvos skausmai. Nieko nuostabaus, kad netrukus tenka apsilankyti pas akių gydytoją dėl suprastėjusios akių būklės ir blogėjančios regos. Toks požiūris į savo kūną nėra priimtinas.

 

Prieš sėdantis prie kompiuterio remontuojama patikrinti apšvietimą savo darbo vietoje. Pavyzdžiui, stalinė lempa šalia kompiuterio turėtų būti padengta mėlynu filtru, kad pagerėtų kompiuterio spalvų ryškumo kontrastas.

 

Sienos aplink darbo stalą taip pat geriausia, kad būtų nudažytos mėlyna spalva arba apklijuotos melsvais tapetais.

 

Be to, reikėtų nepamiršti, jog akių įtampą sukelia pertraukų dirbant nedarymas. Rekomenduojama laikytis taisyklės, kad po 40 – 45 minučių intensyvaus darbo, būtų padaroma trumpa pertraukėlė. Per šią pertraukėlę atlikti keletą pratimų, skirtų atpalaiduoti akių raumenims. Pabandykite tokius pratimus įtraukti į kiekvienos dienos darbotvarkę ir jau visai netrukus pasijusite geriau.

 

Pratimų kompleksas:

 
  • Atsisėsti atsilošus ant kėdės, užmerkti akis, rankas uždėti ant klubų. Taip pasėdėti 15 – 20 sekundžių.
  • Lėtai pasukti galvą į vieną pusę, paskui – į kitą. Pakartoti 4 – 5 kartus. Pirštų galiukais sukamaisiais judesiais pamasažuoti galvą ir kaklą pakaušio srityje.
  • Stipriai užmerkti akis 4 – 6 sekundes, tada atsimerkti 4 – 6 sekundėms. Pakartoti 5 – 7 kartus.
  • Palenkti galvą link krūtinės. Po to lenkti galvą atgal ir atpalaiduoti kaklo raumenis. Pakartoti pratimą 3 – 5 kartus.
  • Žiūrėti į tolį 3 – 4 sekundes, tada pažiūrėti į nosies galiuką 4 – 5 sekundes. Pakartoti 5 – 7 kartus.
  • Užmerkti akis, su trijų pirštų pagalvėlėmis švelniai paspausti viršutinį akių voką 3 – 4 sekundes. Nukelti pirštus nuo akių vokų ir pasėdėti užmerkus akis 3 – 4 sekundes. Pakartoti 4 – 5 kartus.
  • Rankas uždėti ant juosmens, alkūnes atstatyti į priekį, po to atgal. Pakartoti 3 – 4 kartus.
  • Užmerkti akis ir sukamaisiais judesiais judinti akių obuolius. Kas 4 – 5 sekundes pakeisti sukimo kryptį. Pratimą atlikti 15 – 20 sekundžių.