Ar mokate planuoti laiką? O gal niekada nieko nespėjate ir tas nuolatinis lėkimas kelia nerimą? Artėjant rugsėjui ir naujiems mokslo metams, tikriausiai daugelis susimąsto, kad nuo šių metų stengsis viską labiau planuoti. Kad tai neliktų tik tušti pažadai, reikia mokėti tai daryti tinkamai. Štai keli patarimai, kaip planuoti laiką efektyviau.

 

Geri patarimai apie laiko planavimą:

 

laiko planavimas

  • Naudotis užrašų knygelėmis. Nesvarbu, ką planuojate, kokia didelė yra jūsų problema – užrašų knygelė gali palengvinti bet kokios veiklos planavimą. Tai galima daryti popierinėse užrašų knygelėse arba atsiųsti specialias laiko planavimo programėles į savo išmanųjį telefoną ar planšetę. Dauguma tokių programų (pavyzdžiui, „Wunderlist“) yra paprastos ir patogios. Priklausomai nuo sudėtingumo, kiekvienai užduočiai atlikti skirkite valandą, dieną ar net savaitę. Rekomenduojama naudojamas programas sinchronizuoti su išmaniuoju telefonais, planšetėmis ir nešiojamaisiais kompiuteriais. Tai užtikrins, kad reikiama informacija visada bus po ranka.
 
  • Planuoti vakarus. Jau šiandien pradėkite kurti sąrašus, ką veiksite vakarais. Tai užsirašyti galima darbo dienos pabaigoje, pavyzdžiui, transporto spūstyje, keliaujant iš darbo namo, arba lovoje prieš einant miegoti. Svarbiausia nieko nepamiršti. Kasdien spręsdami svarbias ir reikšmingas problemas pamažu artėjama prie iš anksto nusistatyto tikslo. Planuoti svarbu viską: nuo asmeninių įvykių iki bendrų, nuo mažiausių ir pačių nereikšmingiausių dalykų iki tokių, kurie turės didelę įtaką jūsų ateičiai.
 
  • Viską, ką svarbiausia, planuoti padaryti rytą. Neveltui atsirado posakis: „Rytas už vakarą protingesnis“. Šį senovinį pastebėjimą iš tikrųjų galima pritaikyti efektyviai planuojant darbo ir poilsio laiką. Daugelis laiko planavimo specialistų taip pat rekomenduoja dienos darbus planuoti nuo sudėtingiausių iki lengviausių. Rytą žmogaus organizmas yra pailsėjęs, turi daug energijos, optimizmo, noro kurti ir dirbti, todėl tokius savo norus reikia nukreipti tinkama linkme ir nešvaistyti brangaus laiko rytais pokalbiams telefonu, kavos ar rūkymo pertraukėlėms. Kitaip tariant, svarbu teisingai susidėlioti prioritetus.
 
  • Nustatyti terminus. Neleiskite sau tinginiauti ir atidėlioti darbus, jeigu norite pasiekti puikių tikslų. Neskubėkite, nesiginčykite, nepanikuokite, apibendrinkite tai, kas padaryta ir kontroliuokite padėtį. Galų gale visada turite pamatyti savo veiksmų rezultatą arba konkretaus tikslo galutinį rezultatą. Svarbu dažnai daryti pertraukas, tačiau darbų nereikėtų atidėlioti rytdienai. Rytojus – tai nauja diena, su naujais iššūkiais ir užduotimis. Rytoj jau nebebus laiko neužbaigtoms ir pamirštoms užduotims atlikti.
 
  • Naudoti Pareto taisyklę. Pareto principas arba 80 / 20 taisyklė – vienas iš labiausiai paplitusių būdų įvertinti bet kokios veiklos efektyvumą. Ji aiškinama taip: 20 % pastangų lemia 80 % rezultato, o likę 80 % pastangų padeda įgyvendinti tik 20 % galutinio rezultato. Štai todėl, planuojant bet kokią veiklą, yra labai svarbu teisingai susidėlioti prioritetus, ir didžiausią dėmesį bei daugiausiai laiko skirti tiem 20 % pastangų, kurios lemia 80 % rezultatų. Pareto taisyklės laikymasis gali padėti laiku pasiekti konkrečių tikslų ir net pranokti savo lūkesčius.