Ar žinojote, kad net maisto produktų spalva daro poveikį mūsų organizmui? Pasirodo, kad tai yra moksliškai įrodytas faktas. Viena JAV kompanija atliko tyrimą, siekdama išsiaiškinti, kaip geltonos spalvos maisto produktų vartojimas veikia bendrą savijautą ir kaip kitų spalvų maistas veikia mūsų organizmą.

 

geltonas maistas

Psichologai mano, kad spalvos pradeda daryti poveikį dar ankstyvame amžiuje. Pavyzdžiui, yra įrodyta, kad geltona spalva stimuliuoja kairįjį, už loginį mąstymą atsakingą, smegenų pusrutulį ir skatina mus ją suvokti kaip linksmą ir optimistišką spalvą iš spalvų spektro.

 

Tyrime dalyvavo daugiau nei 1000 žmonių ir 70 % iš jų pasakė, kad geltonos spalvos maistas juos pralinksmina – jis prisideda prie hormonų, skatinančių laimės jausmą ir gerą nuotaiką, išsiskyrimo.

 

61 % respondentų prisipažino, kad tikru laimės maistu būtų galima vadinta omletą. Antroje vietoje (55 %) atsidūrė kietieji makaronai su sūriu. Bananiniai lietiniai ir virti kiaušiniai taip pat pateko į geros nuotaikos maisto produktų penketuką. Šiuos maisto produktus į kasdienę mitybą itin rekomenduojama įtraukti rudenį ir žiemą – kada saulės aktyvumas sumažėja. Geltonas maistas padeda užtikrinti gerą savijautą ir nuotaiką.

 

Raudonos spalvos produktai (paprikos, braškės, avietės, burokėliai, ridikai ir kt.), anot mokslininkų, nors ir gerina nuotaiką ir padeda įveikti depresiją, tačiau taip pat skatina apetitą. Dėl šios priežasties tokių maisto produktų reikėtų vartoti saikingai.

 

Žalios spalvos produktai (žali obuoliai, smidrai, visų rūšių kopūstai, žirniai, agurkai) – priešingai, slopina apetitą ir neskatina impulsyvaus valgymo.