Gegutės paplitusios visoje Europoje, išskyrus Islandiją. Taip pat rytų Azijoje iki Japonijos. Šį pilkšvą paukštį žmonės dažniau atpažįsta iš specifinio kukavimo, nei išvaizdos. Nuo žmonių akių dažniausiai jos slepiasi miškuose, krūmuose.

 

Minta vikšrais ir vabzdžiais. Prieš surydamos vikšrą, nuo gaurelių nupurto nuodingąsias medžiagas.

 

Gegutės vadinamos paukščiais parazitais, nes užuot pačios sukusios, kiaušinius deda į kitų paukščių lizdus. Apie 90 procentų gegučių kiaušinius deda paukščių giesmininkų lizduose.

 

Gegutės kiaušinių lukštas storesnis nei kitų paukščių, todėl jie nesudūžta, kai gegutė kiaušinį numeta į kito paukščio lizdą.

 

Gegutės deda panašius kiaušinius į tuos, kuriuos peri apgautasis paukštis. Gegutė kiaušinius deda tik į vienos rūšies paukščio lizdus. Tai yra nulemta genetiškai ir perduodama pagal moteriškąją liniją.

 

Kai gegutė išsiperi iš kiaušinio, išstumia kitus jauniklius iš lizdo. Tėvai ją maitina kaip savą iki tol, kol apsiplunksnuoja. Paskui išskrenda į tolimąją Afriką. Kelionė gali trukti porą savaičių, nes jai nuskristi kartais tenka daugiau nei 6000 kilometrų. Devynerius mėnesius praleis Afrikoje ir grįš pas mus. Tačiau Afrikoje gegučių kukuojant neišgirsite.

 

Kukuoja tik patinėliai. Taip jie nurodo savo buvimo vietą.

 

Lietuvių papročiuose gegutės kukavimas lemia gimimą ir mirtį. Sakoma, kiek kartų gegutė sukukuos, tiek metų liko gyventi. Kiti tiki: jei išgirdęs gegutės kukavimą su savimi neturėsi pinigų, vargsi visus metus ir atvirkščiai, jei turėsi – tai laukia turtingas gyvenimas.

 

Sapnuoti gegutę nėra geras ženklas. Sapne raiboji perspėja apie gresiančią ligą ar pavojų. Jei sapne gegutė ne viena – įspėja apie nesantuokinius ryšius, kurių nepavyks nuslėpti. Jei sapne aptinkate tuščią gegutės lizdą – reiškia, kad pavojus buvo netikras, ligos – trumpalaikės. Tačiau, jei tokį sapną susapnavo moteris – gali greitai likti našle. Nušauta gegutė – nemaloni naujiena.