Atsikišęs pilvukas gali būti rimta problema, net jei nėra antsvorio. Naujausi tyrimai rodo, kad normalaus svorio žmonės, turintys riebaliukų liemens srityje turi didesnę riziką mirti anksčiau laiko negu tie, kurių riebalai yra pasiskirstę ties klubais ir šlaunimis.

 

obuolys

Riebalai pilvo srityje būdingi obuolio tipo figūrai. Toks riebalų pasiskirstymas kūne kelia didesnį susirūpinimą negu riebalų pasiskirstymas, būdingas kriaušės tipo figūrai, kai riebaliukai nusėda ant šlaunų ir klubų. Pavojus sveikatai ir gyvybei dar labiau didėja, kai vyro liemens apimtis yra didesnė negu 102 cm, o moterims – 89 cm. Tačiau gydytojai yra linkę labiau stebėti pacientų svorį, nors yra įrodyta, kad liemens apimtis platėja ne tik priaugus papildomų kilogramų, bet ir dėl žmogui būdingo figūros tipo.

 

Kūno masės indeksas gali būti normalus, žmogus gali būti lieknas, bet fiziškai neaktyvus, turėti daugiau kūno riebalų negu raumenų arba senstant prarasti kūno formas ir raumenų masę. Iki 2017 metų Vašingtono universiteto mokslininkai atliko stebėjo apie 15 tūkst. vyrų ir moterų su skirtingais KMI (normalaus svorio, turinčius antsvorio ir nutukusius). Daugiau nei 3200 mirė per 14 metų.

 

Nepriklausomai nuo kūno masės indekso, žmonės, kurių juosmenys buvo platesni, turėjo didesnę riziką mirti anksčiau laiko negu tie, kurių talija buvo lieknesnė. Tyrime dalyvavo 11 % vyrų ir 3 % moterų, kurie buvo normalaus kūno svorio, tačiau turėjo platesnį negu įprasta juosmenį. Pastebėta, kad jie turėjo daug didesnę riziką (vyrai – net du kartus didesnę) susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis negu kriaušės tipo figūros asmenys, turintys antsvorio ar esantys nutukę.

 

Riebalai, kurie linkę kauptis aplink organus pilvo srityje, yra siejami su padidinta diabeto rizika, širdies ir kraujagyslių ligomis bei kitais medžiagų apykaitos sutrikimais, priešingai negu riebalai, kurie kaupiasi tiesiai po oda.

 

Kraujo tyrimai paprastai parodo aukštesnį cukraus ir trigliceridų lygį žmonėms, kurių pilvas didelis ar atsikišęs. Todėl gydytojai gali įspėti pacientus, kad jie patenka į rizikos grupę, net nežinodami tikslių figūros išmatavimų.

 

Obuolio tipo figūra susiformuoja dėl genetikos, o metams bėgant, liemuo visų figūros tipų žmonėms pradeda platėti, todėl į tai turėtų atkreipti dėmesį visi, nepriklausomai nuo to, ar svoris yra normalus, ar per didelis.

 

Ką daryti, kad pavojus sveikatai sumažėtų? Paprasčiausiai imtis prevencinių priemonių, kurios yra sveika mityba ir fizinis aktyvumas, padedantis deginti kalorijas.

 

Asmenys, turintys obuolio tipo figūrą, neretai nori krakmolingų, miltinių maisto produktų, pavyzdžiui, duonos gaminių, aštraus maisto ir sūrių kvietinių užkandžių. Šios figūros tipo asmenys turi didesnę diabeto, dirgliosios žarnos sindromo ir kitų virškinimo sutrikimų, vidurių užkietėjimo ir vandens susilaikymo riziką. Teigiamų rezultatų jie gali sulaukti, atsisakius kviečių produktų. Tai padarius nebevargins pilvo pūtimas ir stabilizuosis cukraus lygis kraujyje. Šio tipo žmonėms labiau tinka mityba, kurioje yra daug baltymų, minimaliai angliavandenių ir daug skaidulų. Iš sporto šakų tinka aerobika, plaukimas ir pratimais su svarmenimis. Be to, šio figūros tipo turėtojams reikėtų nepamiršti reguliariai pasitikrinti sveikatą gydytojo kabinete.