Vanduo yra gyvybiškai būtinas kiekvienai gyvai būtybei. Be jo žmogus mirtų aštuntą parą. Tačiau vis daugiau jo suvartojama ir kartu užkrečiama. Taigi, kokį vandenį geriausia gerti ir kaip apsisaugoti nuo užteršto vandens vartojimo?

 

Švarus vanduo – būtinas

Geriamuoju vandeniu vadinamas vanduo, skirtas vartoti žmonėms. Tai reiškia, kad vanduo privalo atitikti saugiam produktui keliamus reikalavimus, patvirtinančius, kad jo vartojimas nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60–70 %. Kiekvienam žinoma, jog vanduo yra labai svarbus žmogaus organizmui, be jo nefunkcionuotų dauguma mūsų organų. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Organizmas, netekęs apie 12–20 % vandens, žūva apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais. Dėl šių priežasčių svarbu vartoti pakankamai vandens. Per parą rekomenduojama išgerti ne mažiau nei 6–8 stiklines vandens. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, maždaug dešimtadalio visų pasaulio ligų būtų galima išvengti, jeigu kiekvienas planetos gyventojas turėtų galimybę suvartoti pakankamą kiekį švaraus vandens.

 

Geriamasis vanduo

Vanduo yra švarus ir tinkamas vartoti tuomet, kai jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių kelti pavojų žmogaus sveikatai. Gamtoje esančiame vandenyje apstu įvairių mineralinių druskų, taip pat biologiškai aktyvių mikroelementų, vadinamų būtinaisiais elementais – geležies, jodo, cinko, fluoro, mangano ir t. t. Tačiau tokiame vandenyje gali būti ir teršalų – pesticidų, sunkiųjų metalų, naftos produktų ir t. t., – bei specialiai ruošiant vandenį pridėtų medžiagų, pavyzdžiui, dezinfektantų. Nuo vandens sudėties priklauso ir jo skonis, kvapas, spalva.

Lietuvoje vartojamas tik požeminis vanduo, o daugelyje Europos valstybių viešajam vandens tiekimui naudojamas ir paviršinis upių ar ežerų vanduo. Nors Lietuvos požeminiame vandenyje nėra kai kurių elementų, pavyzdžiui, jodo, mums vandens kokybės gali pavydėti dauguma šalių. Paprastai Lietuvoje vanduo yra saugus, tik kartais jo kokybė suprastėja dėl per didelio geležies ir mangano kiekio.

 

Geriamojo vandens ženklinimas

Dažnas mūsų perkame parduotuvėje geriamąjį vandenį, tačiau nežinome, ką reiškia jo ženklinimas. Derėtų žinoti, jeigu ant vandens buteliuko etiketės parašyta „geriamasis vanduo“ arba „gręžinio vanduo“, tai toks vanduo iš tiesų yra toks pats, koks bėga iš viešojo vandentiekio čiaupo. Tiesa, iš jo kruopščiai pašalinami geležies junginiai, kad nebūtų rusvas. Tačiau toks vanduo atitinka griežtus geriamojo vandens reikalavimus.

  • Paprastai brangesnis yra vanduo, ženklinamas „natūraliu mineraliniu vandeniu“. Jis teigiamai veikia žmogaus organizmo fiziologinius procesus.
  • „Šaltinio vanduo“ – tai neužterštoje aplinkoje susidaręs požeminis vanduo, tačiau jam keliami ne tokie griežti reikalavimai kaip natūraliam mineraliniam vandeniui.
  • Naudojant įvairių rūšių vandenį ir mineralines medžiagas pagaminami „kokteiliai“, vadinami „mineralizuotu vandeniu“. Vartotojas, kelis kartus išbandęs vandenį, turėtų pats įsitikinti, kurio gamintojo vanduo jam geriausiai tinka.
 

Atsargiai – pavojingas vanduo!

Beveik 1 mln. Lietuvos gyventojų vartoja šulinio vandenį. Tačiau nustatyta, kad dauguma šulinių yra užteršti nitratais. Tai priklauso nuo šulinio vietos parinkimo, jo įrengimo ir priežiūros. Nitratai neturi nei spalvos, nei kvapo, nei skonio. Didžiausias gruntinio vandens teršėjas – dirbamų žemių tręšimas organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, taip pat žema ūkininkavimo ekologinė kultūra. Ar vanduo saugus ir tinkamas vartoti, galima sužinoti tik ištyrus jį laboratorijoje.

Į žmogaus organizmą patekę nitratai blokuoja deguonies pernešimą ir sukelia methemoglobinemiją – vidinį deguonies badą. Dėl kenksmingo nitratų poveikio silpnėja imuninė sistema, sukeliamos širdies, kraujagyslių, skydliaukės ir kitos panašios ligos.

Vandentiekio vanduo taip pat gali būti užterštas dideliais geležies, mangano ir kalkių kiekiais. Tai gali paskatinti kraujagyslių aterosklerozę, akmenligę.

Taip pat venkite sąlyčio su potvynio vandeniu. Jeigu to nepavyko išvengti, kruopščiai nusiplaukite rankas.

 

Natūralus vandens šaltinis – vaisiai ir daržovės

Valgant daug vaisių ir daržovių, organizmas skysčių pasisavina gerokai daugiau. Tokiu būdu gauname ne tik geros kokybės vandenį, bet ir pakankamai vitaminų, mineralinių medžiagų bei mikroelementų. Vanduo vaisiuose ir daržovėse sudaro didžiąją dalį. Vaisiuose vandens yra 72,3–91,5 %, daržovėse – 65–96 %. Iki 95 % vandens yra melionuose, vynuogėse ir kituose vaisiuose. Raudonuosiuose, juoduosiuose serbentuose, braškėse, slyvose, vyšniose, obuoliuose vandens yra iki 87 %. Tokiose daržovėse kaip burokėliai, kopūstai, krapai, morkos, petražolės, pomidorai vandens yra iki 93 %, agurkuose – iki 75 %.

 

Įdomybės

  • Vanduo iš oro. Yra sukurtas įrenginys, kuriuo tyrą vandenį galima pasigaminti savo namuose tiesiog iš oro. Aparatas pasiima drėgmę, ją perfiltruoja ir paverčia geriamu vandeniu. Šie įrenginiai jau siūlomi Baltijos šalių rinkai.
  • Jeigu nežinote, kiek tiksliai vandens jums reikia išgerti, atkreipkite dėmesį į šlapimo spalvą ir kvapą – jei šlapimas yra tamsios spalvos ir jaučiamas stiprus kvapas, vadinasi, vandens geriate per mažai.
  • Atidarius mineralinio vandens butelį, prisotinto anglies dvideginio, didžioji dalis jo per pusvalandį išgaruoja.
  • Mineralinis vanduo, prisotintas anglies dvideginio, geriau malšina troškulį.
  • Tačiau nepatartina gerti mineralinio vandens, prisotinto anglies dvideginio, žmonėms, sergantiems lėtiniu gastritu.
 

Augalų vanduo

Ekologiškas vanduo gali būti ne tik geriamas, bet ir naudojamas kaip kosmetinė priemonė ar gardinant desertus, kitus maisto gaminius. Toks vanduo išgaunamas į indą su augalais dideliu slėgiu leidžiant garus, kurie atvėsę virsta vandeniu.

  • Hamamelių ekologišku vandeniu galima prausti veidą, nualintą jaunatvinių spuogų. Šis vanduo vertingas prižiūrint ir brandžią odą.
  • Saulėje nudegusią ar nubrozdintą odą galima nuraminti ekologišku levandų vandeniu.
  • Ekologiškas rozmarinų vanduo valo ir sutraukia poras, taip pat yra vertinga plaukų priežiūros priemonė.
  • Rugiagėlių vanduo tinka mišrios, porėtos odos priežiūrai.
  • Rožių vanduo rekomenduojamas žmonėms, kurių oda sausa, probleminė, raustanti. Taip pat šiuo vandeniu gali būti gardinami desertai, kepiniai.
  • Ekologiškas ramunėlių vanduo tinkamas odai, kamuojamai alergijos.
  • Pelargonijų vanduo rekomenduojamas sutrūkinėjusiems kapiliarams, raudonei, rožinei gydyti.