Nors Egipto piramidės yra lankomiausia turistų vieta, jas vis dar gaubia paslapčių ir mistikos šydas, kuris, net ir pasitelkus naujausius mokslinius išradimus, tikriausiai niekuomet nebus atskleistas. Kita vertus, galbūt būtent dėl paslaptingumo piramidės ir traukia lankytojus lyg magnetas?

 

Kada buvo pastatytos piramidės?

Pirmoji Egipto piramidė – laiptuotoji Sakaros – buvo pastatyta valdant karaliui Zoserui 2630–2611 m. pr. m. e. O didžiausioji piramidė – Cheopso – iškilo per dvidešimtmetį apie 2560 m. pr. m. e. Ši piramidė dar vadinama Didžiąja, ir ji yra vienintelė išlikusi iš septynių pasaulio stebuklų. Įdomu tai, kad didžiausios piramidės savininkas taip pat yra pavaizduotas atrastoje mažiausioje Egipto karališkojoje skulptūrėlėje – jos aukštis siekia vos 7,5 cm! Tačiau tai nereiškia, kad Cheopsas realiame gyvenime buvo menkas žmogus, priešingai, jis pagarsėjo kaip žiaurus valdovas.

 

Kodėl egiptiečiai statė piramides?

Egipto piramidės buvo statomos kaip kapai karaliams ir karalienėms. Valdovui mirus, jo kūnas buvo mumifikuojamas. Pasak senovės Egipto tikėjimo, piramidė, kurios viduje buvo saugoma mumija, tarnavo kaip vieta, padedanti karaliui įžengti į pomirtinį gyvenimą. Šventyklose, esančiose šalia piramidžių, šventikai atlikdavo specialius ritualus, kuriais pagerbdavo mirusio monarcho sielą, kuri, kaip buvo tikima, likdavo kūne ir po mirties. Senosios karalystės Egipto menininkai ant piramidžių vidaus sienų hieroglifais aprašydavo, kaip jų valdovas keliauja į pomirtinę karalystę. Šie užrašai, kuriuos sudaro himnai, magiški burtažodžiai, instrukcijos, kaip elgtis dievų akivaizdoje, ir kiti naudingi patarimai, vadinami Piramidžių tekstais.

 

Piramidžių statybos

Apie piramidžių statymo procesą sukurta daug teorijų, tačiau iš tiesų niekas tiksliai nežino, kaip tai buvo daroma, todėl ši paslaptis nemažai prisideda prie didžiųjų statinių mistifikavimo. Net pasitelkus šiuolaikinę techniką ir naujausius mokslinius išradimus tokios piramidės statyba būtų nelengvas darbas, o juk veiksmas vyko beveik prieš penkis tūkstantmečius! Dėl to kai kurie paslapčių mėgėjai piramidžių statybos autorystę linkę priskirti nežemiškos kilmės būtybėms.

Viena žemiškesnių teorijų teigia, kad masyvūs akmenų luitai ant kitų luitų buvo užtempti nuožulniomis plokštumomis. Šią hipotezę patvirtina kai kurios galimų plokštumų dalys, rastos prie statybviečių. Akmenys statyboms buvo gabenami iš tolimų kasyklų tempiant juos ant medinių rogių, nes ratas tais laikais dar nebuvo išrastas, taigi statybinių medžiagų paprasčiausiai nebuvo galimybės atsivežti. Galima tik įsivaizduoti, koks kruvinas darbas buvo piramidžių statyba – Cheopso piramidei pastatyti prireikė 2 300 000 blokų, kurių kiekvienas sveria apie 2,5 tonos, nors kai kurių svoris siekia net 16 tonų! Nors įprasta manyti, kad piramides statė vergai, šiuolaikiniai egiptologai teigia, kad šioms nepaprastoms statyboms buvo pasitelkta daug dešimčių tūkstančių patyrusių darbininkų. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad Cheopso piramidės statyboms vadovavo jo sūnėnas Hemiunu, o pats faraonas rūpinosi, kad darbininkai būtų aprūpinti geru maistu ir drabužiais. Jie gyvendavo specialiai prie statybviečių įrengtuose kaimeliuose.

 

Kitos paslaptys

Pirmosios piramidės buvo naudojamos kaip karališkosios šeimos kapai. Vėliau imta statyti atskiras piramides faraonams, o šalia jų – paprastai į pietus arba į rytus nuo pagrindinių piramidžių – mažesnes piramides karalienėms ir princesėms. Vyravo tradicija, kad faraonas savo piramidę imdavo statytis kai įžengdavo į sostą. Tai nenuostabu, nes piramidės statybos dažnai trukdavo visą jo valdymo laikotarpį, o kartais ir ilgiau. Įdomu tai, kad niekuomet nė vienoje Egipto piramidėje nebuvo rasta nė viena mumija – jos buvo atkasamos iš Karalių slėnio kapaviečių.

Konkretaus atsakymo nėra ir kodėl Didžioji piramidė yra nepaprastai tiksliai orientuota į Šiaurę? Akivaizdu tik tai, kad prieš tiek tūkstantmečių gyvenę egiptiečiai buvo labai išsimokslinę.

 

Įdomūs faktai

  • Cheopso piramidė pastatyta taip, kad joje nuolat palaikoma vidutinė normali oro temperatūra – 20 ºC.
  • Iš viso Egipte yra 118 piramidžių.
  • Didžiojoje piramidėje rastas įspūdingas iš kedro medienos pagamintas laivas, ant kurio kai kurių dalių rastas Cheopso sūnaus ir sosto įpėdinio vardas. Manoma, kad greičiausiai jis pastatė šį laivą savo mirusiam tėvui.
  • Piramidės buvo statomos ne tik Egipte, bet ir priešingoje pasaulio pusėje – Centrinėje Amerikoje stūkso kvapą gniaužiančios laiptuotosios majų piramidės, o prieš keletą metų buvo atrastas Piramidžių slėnis dabartinėje Bosnijoje.
  • Cheopso piramidės aukštis siekia įspūdingus 146 metrus.