Kai kurie žmonės yra pelėdos, kai kurie – vyturiai. Kitaip tariant, vieni mėgsta ilgai naktinėti, o kiti – keltis anksti rytą. Nenuostabu, kad skirtingas gyvenimo būdas lemia skirtingas sveikatos problemas. „Pelėdas“ dažnai vargina endokrininės veiklos sutrikimai, o „vyturius“ – peršalimo infekcijos. „Pelėdos“ neretai skundžiasi, kad „vyturiai“ gali užmigti vakarieniaudami ar žiūrėdami filmą.

 

dietos

„Vyturiai“ žvaliausi jaučiasi anksti rytą. Jiems rekomenduojama valgyti sveikus ir sočius pusryčius. Pakeliui į darbą ar darbo vietoje sukrimsti bandelę ir išgerti puodelį kavos – nėra pats tinkamiausias maistas gerai dienos pradžiai. „Vyturiai“ turi laiko pasiruošti sveikus ir skanius pusryčius namie, o po to juos ramiai suvalgyti, sėdint prie stalo. Klasikiniai pusryčių patiekalai – omletas arba avižinė košė. Neskubūs ir maistingi pusryčiai kūnui yra labai naudingi. Jie suaktyvina medžiagų apykaitą ir padeda išsaugoti sotumo jausmą, trunkantį per visą dieną.

 

„Vyturiams” į dienos valgiaraštį reikėtų įtraukti daugiau maisto produktų, kuriuose yra vitamino C, geležies, B grupės vitaminų. Peršalimo ligų padės išvengti bičių produktai, citrusiniai vaisiai, spanguolės, žalioji arbata, imbieras ir  t. t. Žvalumo ir energijos suteikia kava, juodasis šokoladas, įvairūs riešutai, džiovinti vaisiai, vanduo.

 

Tiek „Vyturiai“, tiek „Pelėdos“ visada turėtų stengtis laikytis sveikos mitybos principų. Tai padės išsaugoti gerą sveikatą. Ypač didelį dėmesį tam reikėtų skirti „Pelėdoms“, kurių gyvenimo būdas neretai būna gan chaotiškas ir nesveikas. Asmenys, kurie gulasi vėlai, yra labiau linkę užkandžiauti naktimis ir dieną, kartais nesveiku maistu. Norint išvengti hormonų sutrikimų ir užpildyti mitybos spragas, reikėtų valgyti daugiau organinių daržovių, vaisių, ankštinių daržovių, liesos mėsos, paukštienos, žuvies ir sveikų riebalų (kokosų arba alyvuogių aliejaus). Toks maistas stiprina imuninę sistemą ir net gali padėti išvengti lėtinių ligų.

 

„Pelėdoms“ gali trūkti vitamino D3. Svarbu pažymėti, kad šaltymečiu šio vitamino gali pradėti trūkti ne tik „Pelėdoms“, bet ir „Vyturiams“. Nepakankamai gaunant natūralios saulės šviesos ir negaunant šio vitamino su maistu, būtina vartoti vitamino D3 maisto papildus. Trūkstant vitamino D3 didėja depresijos, autoimuninių, širdies ligų ir vėžio rizika. Europos komisija, kad rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 µg.

 

Moksliniai tyrimai parodė, kad moterys, kurios aktyviausios jaučiasi tamsiuoju paros metu, yra labiau linkusios valgyti nesveikus maisto produktus, ypač prieš miegą. Todėl dauguma tokių moterų sveria daugiau nei tos, kurios turi įprotį keltis anksti. Vidutiniškai „Pelėdos“ per parą suvartoja 248 kalorijų daugiau negu „Vyturiai“. Nieko nuostabaus, nes jų mitybos racioną dažniausiai sudaro greitasis maistas, riebūs maisto produktai ir gaivieji gėrimai su cukrumi.

 

„Pelėdos“ didžiąją dalį dienos kalorijų gauna per pietus ir naktį, kai dauguma žmonių miega. Jeigu kasdien būtų suvalgoma bent šiek tiek daugiau nei įprastai, jau po poros mėnesių svarstyklės rodytų apie 1 kg daugiau. Ypač jeigu kalorijų padidinimas nebūtų derinamas su energinga fizine veikla. Svarbu ne tik žinoti, kiek kalorijų suvartojama per parą, bet ir tai, kokiu metu valgoma.

 

Labai svarbu stebėti save ir nepradėti valgyti nesąmoningai. Eilinę žmonių daugelis žmonių valgo subalansuotus pusryčius, pietus ir vakarienę. Viskas būtų gerai. Tačiau po to nemažai žmonių įsijungia televizorių ir patogiai įsitaisę ant sofos pradeda užkandžiauti. Žiūrint įdomią laidą ar filmą galima net nepastebėti, kad kažką kramsnojate jau dvi, tris ar daugiau valandas. Labai lengva suvartoti 300 – 600 kalorijų daugiau nei rekomenduojama suvartoti per dieną.

 

Dar viena priežastis vengti naktinio užkandžiavimo yra ta, kad tamsiuoju paros metu sunkiau atsilaikyti pagundoms. Miego metu išeikvojamos maistinių medžiagų atsargos, todėl net ir tuščios kalorijos rytais yra lengviau pasisavinamos negu vakarais. Dėlto ir yra sakoma, kad jeigu labai norisi saldaus (saldainių, tortų, pyragaičių), jų reikėtų skanauti iki 12 valandos. Po to kaloringų saldėsių rekomenduojama vengti.

 

Klinikiniai tyrimai parodė, kad žmonės, kurie dienos metu sportuoja, miega geriau negu tie, kurie to nedaro. Tačiau dabar tikėjai tiki, kad sportas vėlai vakare, miego kokybės nesutrikdo. 2013 metų amerikiečių nacionalinio miego fondas atliko apklausą ir nustatė, kad žmonės, kurie sportavo, likus 4 valandoms iki miego, miegojo taip pat geriau kaip ir tie, kurie sportavo anksčiau, dieną. Sportas vakarais nesukelia nemigos ir nepablogina miego kokybės. Taigi, jeigu galite sportuoti tik vakarais, tą ir reikėtų daryti.

 

Taigi, esminė taisyklė stebėti, ką valgote. Tai padės žvaliai ir energingai jaustis tiek „Pelėdoms“, tiek „Vyturiams“.