Ne paslaptis, kad dietos besilaikantis asmuo kartais pradeda elgtis šiek tiek keistokai. Įprasta tvirtinti, kad pradėjus laikytis dietos pradėsite geriau save vertinti, tačiau neseniai Monrealio universiteto mokslininkai įrodė, kad dieta gali privesti net iki depresijos. Mokslininkai tyrė dvi pelių grupes. Viena pelių grupė buvo maitinama riebiu ir saldžiu maistu, kita – sveiku maistu.

 

Tyrėjai pastebėjo, kad nesveiku maistu maitintų pelių smegenų cheminės savybės per kurį laiką pasikeitė ir nustatė, kad pelės, pradėjusios misti pagal sveiką dietą, pajuto abstinencijos simptomus, depresiją, tapo jautresnės stresinėse situacijose.

 

Išvada būtų tokia: riebus ir saldus maistas kenkia smegenų ląstelėms, tačiau staigus tokių maisto produktų atsisakymas gali stipriai paveikti emocinę būklę, todėl dietos besilaikantis žmogus vėl grįžta prie senų mitybos įpročių. Labai svarbu atrasti tokią dietą (ne detoksikacinę), kurios laikydamiesi nesijaustumėte nuolatos alkani, rašo shine.yahoo.com.

 

Sezoninę žiemos depresiją įveikti gali padėti vaisiai ir uogos, kuriuose gausu vitamino C ir antioksidantų. Jie ne tik suteiks energijos, bet ir padės numesti keletą kilogramų (ypač, jei juos pakeisite įprastus skanumynus). Trūkstamos energijos suteiks riebi žuvis, turinti labai svarbių organizmui omega-3, polinesočiųjų riebalų rūgščių. Gaminkite vištienos sriubą su tamsiai žalios ir oranžinės spalvos daržovėmis (lapiniais kopūstais, morkomis ar moliūgais). Patiekalus gardinkite lapiniais burokėliais ir špinatais, kuriuose esanti folio rūgštis ir vitaminas B kovoja su depresija ir nuovargiu. Prasta nuotaika gali būti ir dėl geležies trūkumo. Papildykite šio elemento atsargas organizme, valgydami liesą jautieną arba juodąsias pupeles. Negerkite kavos ar arbatos valgydami, nes gėrimuose esantys taninai slopina geležies įsisavinimą.