Prancūzų mėgstamas pelėsinis sūris tikras delikatesas. Be to, naudingas sveikatai. Pelėsis turi priešuždegiminį poveikį, saugo nuo širdies ir kraujotakos ligų. Tačiau tai tikriausiai vienintelė gera pelėsio savybė.

 

pelesis

Sunku sutelkti dėmesį? Kamuoja lėtinis nuovargis ir nemiga? O gal atsirado depresijos, migrenos ar uždegimo simptomų? Gali būti, kad visos šios sveikatos problemos kyla dėl pelėsio infekcijos.

 

Apsinuodijimas pelėsiu yra labai dažna sveikatos sutrikimų priežastis, tačiau jį labai sunku pastebėti. Pelėsis klesti šiltoje ir drėgnoje aplinkoje. Grybeliai į aplinką išskiria sporas į aplinką. Per orą jos patenka į kilimus, baldus, drabužius, čiužinius ir patalynę. Žmonės, gyvenantys ir dirbantys tokioje atmosferoje, įkvepia pelėsio sporas, kurios veisiasi organizme. Pačios pavojingiausios pelėsių rūšys į organizmą išskiria kenksmingus junginius mikotoksinus. Pelėsis ir mikotoksinai į kūną taip pat gali patekti per jais užkrėstą maistą. Didžiausią riziką apnuodyti organizmą kenksmingomis medžiagomis turi šie maisto ir ne maisto produktai, ir jų grupės: alkoholiniai gėrimai, kukurūzai, kviečiai, miežiai, rugiai, cukrus, sorgai, žemės riešutai, medvilnė, kietieji sūriai.

 

Asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, taip pat tie, kuriems nustatytas „nesandarių žarnų“ sindromas ar kiti sveikatos sutrikimai, rizikuoja anksčiau ar vėliau susirgti pelėsių sukeliamomis infekcijomis. Svarbu pažymėti, kad šiuolaikiniame pasaulyje didžiosios žmonijos dalies imuninė sistema yra nusilpusi dėl kiekvieną dieną patiriamos aplinkos taršos, genetiškai modifikuotų organizmų bei būtinų maistinių medžiagų trūkumo mityboje.

 

Įtarus alergiją pelėsiui, reikia imtis tam tikrų veiksmų. Pavyzdžiui:

 
  • Ne visada pelėsis patalpoje yra akivaizdus. Ypač sunku pastebėti nuodingą, juodą grybą klestintį sienose, balduose ir lovose. Tokiu atveju būtina specialisto konsultacija, kuris nustatys, ar gyvenamoji patalpa yra pažeista.
 
  • Kai patalpų būklė įvertinama ir pašalinamas pelėsis, būtina imtis priemonių, kurios užkirstų kelią atsinaujinimui. Namuose reikėtų įrengti orą valančią sistemą. Patalpose esančius paviršius reikėtų nuvalyti baltuoju actu arba amoniaku, kurie naikina grybų sporas. Jeigu patalpose juntama nuolatinė drėgmės, reikėtų įsigyti ir naudoti oro sausintuvą (drėgmės rinktuvą). Taip pat būtina kasmet taisyti, valyti ir prižiūrėti kambarinius oro kondicionierius, kuriuose irgi linkęs veistis pelėsis.
 
  • Norint išvengti neigiamo pelėsio poveikio, labai svarbu dieta. Vengti maisto produktų, kurie skatina pelėsio atsiradimą: kavos, juodosios arbatos, cukraus, krakmolo, grūdų, sūrių, rafinuotų angliavandenių, fermentuotų maisto gaminių, sojų padažo, acto (išskyrus nepasterizuotą obuolių actą), žemės riešutų, pistacijų, grybų, mielių. Netgi rekomenduojama vengti B grupės maisto papildų, kurie gaminami iš alaus mielių bei vaistų, gaminamų iš pelėsio (jo yra daugelio antibiotikų sudėtyje).
 
  • Vietoj išvardintų maisto produktų, vartoti uogų, nekrakmolingų daržovių (išskyrus, morkas, kurios turi priešgrybelinį poveikį), žole šeriamų galvijų mėsą, naminę paukštieną ir kiaušinius, sardines, laukinėje gamtoje sužvejotas lašišas, jogurtą ir kefyrą. Papildomai galima vartoti ispaninių šalavijų, kanapių, moliūgų sėklas, graikinių riešutų, migdolų, pekanų, kokosų riešutų, alyvuogių aliejų, česnakų, imbierų, ciberžolės, rudųjų dumblių. Mitybą galima papildyti omega 3 riebalų rūgštimis, B grupės vitaminais, C ir D vitaminais, probiotikais.