XXI amžius – aukštųjų technologijų, pažangiausių pokyčių ir beprotiško tempo laikmetis. Kasdien tenka susidurti su daugybe problemų ir reikia nuolatos mąstyti, kokį sprendimą priimti skirtingose situacijose. Norint priimti teisingą sprendimą, būtina turėti įgūdžių, metodų ir kitų sprendimo priėmimo technikų. Visa tai turi būti pagrįsta asmenine patirtimi, nuomone, požiūriu, gyvenimiškomis įžvalgomis ir kt. Tačiau net ir tuomet sprendimų priėmimų būdai ne visada būna veiksmingi? Tikriausiai ne.

 

"sprendimo ieškojimas"

Dekarto kvadratas – tai ne magiška priemonė, tačiau labai lengvai pritaikoma realiame gyvenime. Ją paprasta naudoti. Išmokti gali kiekvienas! Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad Dekarto kvadrato techniką išrado prancūzų filosofas, fizikas, inžinierius, matematikas René Descartesas (1596 – 1650).

 

Dekarto kvadratas yra nesudėtingas metodas, kaip per trumpą laiką priimti sprendimą. Jis padeda atrinkti svarbiausius kriterijus ir įvertinti galimas kiekvieno sprendimo pasekmes. Pažvelgus į eilinio žmogaus gyvenimą, galima pastebėti, kad kai jis atsiduria situacijoje, kurioje reikia priimti sprendimus, žmogus paprastai susikoncentruoja į vieną ar du dalykus ir taip pasmerkia save nesėkmei, nes neatsižvelgia į kitus svarbius kriterijus. Be to, standartiškai mąstantis žmogus sau užduoda tik vieną klausimą: „Ką daryti, jei tai nutiks?“. Paskui jis analizuoja sprendimo įgyvendinimo būdus, atsiliepimus. Tačiau geriausių rezultatų galima tikėtis tik tada, kai atidžiai apgalvojama ir tik tada imamasi veiksmų. Dekarto kvadratas padeda nieko nepamiršti. Žinoma, jam reikia skirti pakankamai laiko – viską surašyti ant popieriaus, o ne stengtis įsiminti.

 

Pavyzdžiui, tokia situacija: žmogus nori pakeisti veiklos pobūdį (rasti naują darbą, pradėti verslą, dirbti laisvai samdomu darbuotoju ir pan.), tačiau stabdo abejonės. Rasti naujos veiklos privalumų nėra labai sunku, bet nežinojimas, ką iš tikrųjų reiškia užsiimti tokia veikla, kelia abejones ir baimę priimti galutinį sprendimą. Šiuo atveju Dekarto kvadratas gali padėti į situaciją pažvelgti iš 4 skirtingų požiūrio taškų.

 

Kaip naudotis Dekarto kvadratu? Reikės popieriaus lapo, parkerio arba pieštuko. Tada užrašyti keturis klausimus, kurie analizuotų problemą iš skirtingų kampų ir padėtų objektyviai įvertinti tikslą. Kiekvienam klausimui būtina pateikti kuo daugiau atsakymų, aptarti kuo daugiau skirtingų dalykų.

 

Dekarto kvadratas atrodo maždaug taip:

 
 Kas, jeigu tai nutiks?  Kas, jeigu tai nenutiks?
 Kas bus, jei tai nutiks?  Kas bus, jei tai nenutiks
 

Sprendimų analizė:

 
  • Kas, jeigu tai nutiks? Pagalvoti, kokie privalumai laukia.
 
  • Kas, jeigu tai nenutiks? Bus taip, kaip visada. Pagalvoti, kokie privalumai to, kas yra dabar.
 
  • Kas bus, jei tai nutiks? Pagalvoti apie neigiamus dalykus, kurie tada gali nutikti.
 
  • Kas bus, jei tai nenutiks? Pagalvoti apie neigiamus aspektus, jei nepavyktų įgyvendinti tikslo.
 
  • Kas nutiks, jei pakeisiu veiklos pobūdį? Tai bus vienas žingsnis link svajonės – daryti tai, kas patinka. Nebereikės dirbti kažkam. Pats galėsiu kontroliuoti savo darbą ir pajamas. Būsiu drąsus ir labiau gerbsiu save. Galėsiu įrodyti kitiems, kad verta iš pagrindų keisti savo gyvenimą. Turėsiu daugiau motyvacijos mokytis, įgyti naujų įgūdžių ir žinių. Galėsiu daryti kažką naujo. Nustosiu abejoti dėlto, ar teisingai elgiuosi.
 
  • Kas bus, jei tai nenutiks? Nepasikeis man įprastas gyvenimo būdas. Nereikės jaudintis dėlto, ar pavyks įgusti naujose srityse, nereikės mokytis naujų dalykų. Galėsiu ilsėtis savaitgaliais. Nereikės niekam aiškintis ir atsiprašinėti. Galėsiu apie tai pagalvoti ateityje. Galbūt iš tikrųjų verta šiek tiek palūkėti? Galėsiu svajoti apie tai, ką galėčiau veikti. Įrodysiu kitiems žmonėms, kad esu patenkintas tuo, ką turiu.
 
  • Ko nebus, jei tai nutiks? Pagalvoti apie trūkumus, kurių atsiras, kai tai nutiks.
 
  • Kas nenutiks, jei pakeisiu veiklos pobūdį? Negalėsiu gyventi taip, kaip visą laiką norėjau. Negalėsiu vengti ieškoti naujų galimybių. Niekada nebegalėsiu visiškai atsipalaiduoti savaitgaliais. Neturėsiu daug laiko beprasmei, bet maloniai veiklai. Nebegalėsiu bendrauti su dabartiniais bendradarbiais ir dalyvauti linksmuose įmonės vakarėliuose. Prarasiu ankstesnius ryšius su žmonėmis.
 
  • Ko nebus, jei tai nenutiks? Čia apgalvoti trūkumus, kurių atsiras, jei nepavyks pasiekti tikslo.
 
  • Ko nebus, jei nepakeisiu veiklos pobūdžio? Neturėsiu galimybių įgyvendinti savo svajonių, pavyzdžiui, nusipirkti gerą automobilį. Visą gyvenimą dirbsiu kažkokiam kitam žmogui ir negalėsiu pats valdyti savo laiko ir pajamų. Ilgainiui prarasiu kitų žmonių pagarbą, nes atrodysiu kaip bailys, bijantis keisti savo gyvenimą. Niekas netikės mano kalbomis, kad kada nors pakeisiu savo gyvenimą. Niekada neturėsiu motyvacijos mokytis naujų dalykų ir įgyti naujų įgūdžių. Negalėsiu atsikratyti abejonių, kas būtų, jeigu būčiau išdrįsęs.