Ar galite nesiraukydami suvalgyti griežinėlį natūralios citrinos? Dauguma mūsų tikrai nesugebėtų. Juntamas rūgštus skonis burnoje priverčia mus suraukti antakius ir ieškoti bent jau žiupsnelio cukraus. Tačiau citrinos kvapas nuteikia kur kas maloniau: žadina apetitą, suteikia gaivumo, lengvumo pojūtį. Citrina – vaisius, kuris naudojamas itin plačiai: suteikia ir sveikatos, ir pagalbos, pavyzdžiui, naikinant blogus kvapus.

 

Pakeliui į Europą

Manoma, kad šis populiarus ir daugybę naudingųjų medžiagų turintis vaisius kilęs iš Indijos. Iki šiol Indijoje citrina – vienas svarbiausių maisto produktų. Ja gardinami jau pagaminti ar marinuojami valgiai, gaminamas citrinų gėrimas. Tačiau svarbu tai, kad citriną jau senovės indai išmoko vartoti ir kaip vaistą. Pagal ajurvedą šis vaisius dažniausiai vartojamas gaminant eterinius aliejus, skirtus masažuoti kūną ar kvėpuoti citrinos aromatu. Šiek tiek vėliau citrina pasiekė ir kitas šalis. Pavyzdžiui, senovės egiptiečiai tikėjo, kad nuodus galima neutralizuoti suvalgant citriną ar išgeriant citrinos sulčių. Beje, šis įsitikinimas nėra visai be pagrindo. Šis vaisius iš tiesų turi dezinfekuojančiųjų savybių. XV a. citrinos pagaliau atkeliavo į Europą, ir džiugina mus iki šių dienų.

 

Naudingosios medžiagos

Citrinos – visiškai nebrangi natūrali priemonė nuo daugelio ligų, padedanti sustiprinti sveikatą. Vienos citrinos sultyse yra apie 5 % citrinų rūgšties, kuri suteikia rūgštų skonį burnoje ir verčia mus susiraukti. Viena pagrindinių naudingųjų medžiagų – vitaminas C. Be to, šiuose vaisiuose dar yra vitamino B, riboflavino ir tokių mineralų kaip kalcio, fosforo bei magnio. Daugiausia naudingųjų medžiagų, be abejo, gausime, jei vartosime šviežiai išspaustas citrinų sultis. Tačiau šis vaisius teiks naudą vartojamas ir kitais būdais. Tarkime, galite kiekvieną rytą išgerti stiklinę vandens su citrinos sultimis. Taip organizmą papildysite ne tik vitaminu C, bet ir pamaitinsite odą iš vidaus.

 

Švytinti oda

Rūgščioji citrina – natūralus antiseptikas, puikiai padedantis gydyti įvairias odos ligas. Citrinų aliejus tonizuoja ir skaistina odą. Be to, šis vaisius turi ir balinamąjį poveikį. Pavyzdžiui, po spuogelių ar net operacijų likusius randelius, taip pat senatvines dėmes galima pašviesinti tiesiog ant vatos tamponėlio išspaudus citrinos sulčių ir patepus norimas vietas. Iš pradžių gali būti juntamas lengvas deginimo pojūtis, tačiau netrukus jis išnyksta. Tačiau jeigu pojūtis nepraeina ir stiprėja, patariama nuplauti pateptą vietą vandeniu. Jeigu viskas gerai, odą nuplaukite tik ryte.

 

Pagalba dantims

Dažniausiai dantų skausmą skubame malšinti cheminiais vaistais. Tačiau jeigu skausmas nėra itin stiprus, greičiau dilgčiojantis, pagelbėti gali citrinos sultys. Tereikia ant skaudamos vietos užlašinti keletą lašų išspaustų citrinos sulčių. Be to, citrinos sultys puikiai tinka ir nuo dantenų kraujavimo. Galima jas įmasažuoti į dantenas arba tiesiog paskalauti vandeniu su sultimis. Beje, šis vaisius puikiai naikina blogą burnos kvapą.

 

Svorio metimas

Pasiryžusieji mesti svorį išbando daugybę būdų. Gerai, jeigu tai yra sportas ir sveikas maistas. Tačiau kai kurie imasi net drastiškų priemonių, pavyzdžiui, įvairių neaiškios kilmės piliulių. Gera naujiena – to daryti tikrai neverta. Visų pirma reikėtų atsigręžti į gamtą. Antai citrinos ne tik malšina dantų skausmą ir balina dėmes, bet ir padeda numesti svorio. Dietų entuziastai tvirtina, kad gerdami citrinos sultis (grynas ar skiestas su vandeniu) pastebėjo daug teigiamų pokyčių. Gydytojai aiškina, kad tai – visai ne įsikalbėjimas. Iš tiesų citrinų sultys veiksmingai degina riebalus ir šalina toksinus iš organizmo išvalydamos kraują. Taigi patariama neskubėti į turgelius pirkti pavojingų vaistų – geriau išbandykite šį saulės spalvos vaisių.

 

Kai puola ligos

Esame pratę skaudančią gerklę skalauti druska ir soda, tačiau citrinos taip pat puikiai gydo gerklės uždegimą – tonzilitą – ir kitas gerklės ligas. Visų pirma dėl to, ką veikia antibakteriškai. Taigi užklupus pavasariniams peršalimams, pusės citrinos sultis supilkite į pusę stiklinės vandens, ir šiuo eliksyru skalaukite gerklę. Tai nuramins išburkusios gleivinės audinius ir panaikins burnos bakterijas. Visiems gerai žinoma, kad vitaminas C stiprina imunitetą, padeda atbaidyti ligas, kurios atsiranda dėl šio vitamino trūkumo, pavyzdžiui, nuovargį ir raumenų silpnumą. Juk citrinos – puikus vitamino C šaltinis. Be to, šiuose vaisiuose apstu kalio, kuris padeda užkirsti kelią širdies ir kepenų ligoms. Saulės šviesos sklidinas vaisius gydo ir virškinimo sutrikimus. Tad griebkite kelis ryškiaspalvius vaisius, dėkite juos į arbatą, gerkite su vandeniu ar pabandykite suvalgyti nė trupučio nesiraukydami – išties sveika ir naudinga!

 

Citrinų aliejus

Citrinų aliejaus visiškai nesunku pasigaminti patiems. Juo puikiai tinka tepti odą, masažuoti kūną. Pridėjus česnako, aliejus įgaus pikantiškesnį skonį ir puikiai tiks įvairiems patiekalams, tarkime, salotoms ar žuviai, pagardinti. Juo taip pat galima marinuoti žalią žuvį, vištieną ar daržoves, skirtas kepti.

 

Reikės:

  • 3 citrinų
  • 180 ml alyvuogių aliejaus (pirmo spaudimo)
  • 8 skiltelių česnako (jeigu gaminys skirtas kūnui, česnako nedėti)

Citrinas nulupti, žieveles suberti į keptuvę ir užpilti alyvuogių aliejumi, kad apsemtų. Kepti ant silpnos ugnies nuolat maišant apie 5 min. Po to nuimti nuo ugnies ir palikti atvėsti. Tuomet nulupti česnako skilteles. Aliejų supilti į sandarų stiklinį indą ir suberti česnakus. Mišinį palikti porai savaičių pastovėti. Laikyti šaldytuve. Beje, aliejus gali sušokti į gumulėlius ir pasidaryti drumstas, tačiau jo kokybė nuo to nepablogėja. Atšilęs iki kambario temperatūros, citrinų aliejus vėl tampa skaidrus.

 

Citrina – nepakeičiama pagalbininkė

Kad perpjauti vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, bulvės, avokadai, obuoliai, nepajuoduotų, patariama ant jų užlašinti porą lašų citrinos sulčių. Be to, jos padės atgaivinti ir nuvytusias salotas. Tereikia į šaltą vandenį išspausti citrinos sultis ir įmerkti salotas.

  • Citrinos šalina ne tik blogą burnos kvapą, bet ir naikina visus blogus kvapus! Jeigu norite panaikinti nuo medinės pjaustymo lentelės žuvies ar česnako kvapą, nemalonius kvapus, sklindančius iš šiukšliadėžės – tiesiog užlašinkite kelis lašus citrinos sulčių arba įdėkite perpjautą citriną į šaldytuvą.
  • Ne visi mėgsta citrinos kvapą. Pavyzdžiui, vabzdžiai reaguoja į jį jautriai. Taigi, kad namuose nesilankytų tokie nekviesti svečiai kaip vorai, skruzdėlės ar net tarakonai, palanges, grindjuosčių įtrūkimus ar durų slenksčius pašlakstykite citrinos sultimis.
  • Langams valyti nebūtina pirkti cheminių valiklių. Ir čia jums pagelbės citrinos. Į vandenį įpilkite citrinos sulčių ir apipurkškite juo langus. Tuomet švariai nuvalykite šluoste ar laikraščio skiaute.
  • Patariama į verdančius ryžius įlašinti keletą lašų citrinos sulčių. Tuomet ryžiai neprilips prie puodo sienelių, todėl nereikės vargti gramdant.
  • Kartais pleiskanas išnaikinti būna išties sunku. Šis saulės vaisius gali šiek tiek pagelbėti. Tereikia citrinos sultimis įmasažuoti galvos odą, palaikyti apie 10 min. ir išplauti galvą šampūnu.