Ne visi maitinasi sveikai. Tačiau netinkamos mitybos, kai valgoma per daug riebalų, žalingą poveikį sveikatai ir juosmens apimčiai galima bent šiek tiek sumažinti, pradėjus vartoti egzotišką, Rytų kraštų prieskonį – cinamoną.

 

cinamonas

Šis prieskonis lėtina riebalų kaupimosi procesą ir mažina žalos širdžiai riziką, valgant nesveiką maistą. Preliminarus tyrimas, pristatytas Amerikos širdies asociacijos konferencijoje 2017 metų gegužę, buvo atliktas tyrimas su žiurkėmis, tačiau tyrėjai viliasi, jog rezultatai su žmonėmis būtų labai panašūs.

 

Graužikai, kurie buvo šeriami cinamono papildais 12 savaičių, tyrimo pabaigoje turėjo daugiau antioksidacinių ir priešuždegiminių molekulių, kurios apsaugo kūną nuo kenksmingo streso poveikio. Jie taip pat mažiau svėrė ir turėjo mažiau pilvo riebalų, nors jų mityboje buvo gana didelis riebalų kiekis.

 

Nuo seno žinomas gydomasis cinamono poveikis. Malonaus kvapo prieskonis vartojamas slopinti virškinimo sutrikimus, pagerinti virškinimo ir net protinę veiklą. Tiesiog reikia įberti šiek tiek malto cinamono į karštą gėrimą, avižinę košę ar dribsnius ir tai padės suaktyvinti smegenų baltymus, atsakingų už atsiminimų saugojimą, – 2016 metais teigė Rašo universiteto medicinos centro Čikagoje tyrėjai.

 

Cinamonas gaminamas iš vidinės cinamono medžio žievės. Prekyboje galima rasti cinamono lazdelių ir cinamono miltelių. Prieskonyje gausu antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti sergančiųjų diabetu būklę, nes jis padeda sumažinti cukraus lygį kraujyje.

 

Australų tyrėjai nustatė, kad cinamonas padeda sumažinti skrandžio temperatūrą, o tai pagerina virškinimą. Taip sumažinama žala skrandžio gleivinei, uždegimas ir dauguma žarnyno ligų. Dėl šios savybės nenuostabu, kad rūdžių rudumo prieskonis toks populiarus karšto klimato šalyse, kuriose neretai kyla virškinimo sutrikimų.

 

2010 metais taikomųjų sveikatos mokslų centro Ohajuje nustatė, kad vandens ir cinamono tirpalas turi daug antioksidantų, kurie gali sumažinti nutukimo arba diabeto riziką iki 23 %.

 

Daugelio namuose esantis prieskonis gali padėti ir sergantiems Parkinsono liga. Mokslininkai 2014-aisiais metais sakė, kad šis prieskonis – tai cheminis šaltinis, galintis apsaugoti smegenis. Kepenys skaido cinamoną į natrio benzoatą – patvirtintą vaistą, naudojamą smegenų sutrikimams gydyti.

 

2014 metų Rašo universiteto medicinos centro Ohajuje tyrimas su pelėmis padėjo nustatyti, kad cheminės medžiagos patenka į smegenis, sustabdo baltymų praradimą, kurie padeda apsaugoti ląsteles, neuronus ir pagerina motorines funkcijas.