Česnakas – stipraus kvapo prieskoninė daržovė liaupsinama dėl daugybės priežasčių. Tačiau svarbiausios iš jų, ko gero, yra tos, kad šių daržovių vartojimas gali sumažinti skrandžio ir gaubtinės žarnos vėžio riziką. Česnakai tradicinėje lietuvių virtuvėje retai naudojami. Didžioji dalis Europos kadaise apie šią aromatingą daržovę sužinojo iš Viduržemio jūros regiono gyventojų, kur ji dažnai naudojama įvairiems patiekalams gardinti. O ar žinojote, kad senovės graikai ant akmenų krūvų kryžkelėse palikdavo česnakų kaip vakarienę nakties sapnų ir stebuklų deivei Hekatei? Romėnų imperatoriai česnaką laikė pagrindiniu priešnuodžiu. Tuo metu politiniai konkurentai dažnai būdavo nunuodijami, todėl česnakai buvo tikriausiai pati mėgstamiausia daržovė!

 

"česnakai"

Nuo senų laikų česnakas garsėja kaip viską gydantis valgomasis augalas. Jau senovės egiptiečiai česnakus naudojo širdies ligoms, aukštam kraujo spaudimui, padidėjusiam cholesterolio lygiui, gripui, peršalimo ir kitoms infekcijoms gydyti. Įdomu, ar tokie teiginiai yra moksliškai pagrįsti ar remiasi tik liaudies išmintimi?

 

Tikriausiai galima teigti, kad česnakai yra viena daugiausiai tirtų daržovių per pastaruosius dvidešimt metų. Česnakus galima pavadinti viena universaliausių daržovių. Jų panaudojimo būdų – begalė.

 

Česnakuose (lot. k. Allium sativum) itin gausu cisteino sulfoksidų (alino). Kai česnako skiltelės yra supjaustomos arba sutraiškomos, augaluose esantys fermentai, vadinami alinaze, konvertuojasi į kitą organinį junginį, žinomą kaip alicinas. Alinas yra beveik bekvapis, išskirtinį kvapą ir skonį česnakui suteikia alicinas.

 

Tačiau alicinas išsiskiria ne tik ryškiu kvapu ir skoniu – turi gydomųjų savybių. Patekęs į žarnyną yra pašalinamas per plaučius ir odą. Štai todėl pavalgius česnakais gardinto maisto pasikeičia burnos ir prakaito kvapas.

 

Labai daug kalbama apie tai, kad česnakai sveika širdžiai. Manyta, kad taip yra dėlto, kad česnakai padeda reguliuoti cholesterolio lygį kraujyje. Kai kurie tyrimai rodo, kad česnakų vartojimas gali sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį net 10 %. Be to, jie gali padėti išvengti širdies ligų ir smūgių. Vis dėlto mokslininkai vieningos nuomonės nepriėjo. Kita dalis tyrimų neigia, kad yra ryšys tarp česnakų vartojimo ir mažo cholesterolio.

 

Česnakai palaiko normalų kraujospūdį. Moksliniame žurnale „Journal of Hypertension“ rašoma, kad česnakų vartojimas gali sumažinti kraujo spaudimą 5 – 10 %. Jau vien to pakanka, kad sumažėtų širdies ligų (40 %) ir širdies priepuolių (35 %). Taip pat gali būti, kad česnakų vartojimas padeda išvengti aortos susiaurėjimo ir apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo. Kraujo krešuliai gali sukelti širdies priepuolius ir insultus, todėl česnakai, skystinantys kraują, padeda išvengti šių sunkių organizmo būklių.

 

Česnakai taip pat padeda naikinti kraujo krešulius, todėl rekomenduojami sergantiesiems tromboflebitu (skausminga, uždegimine kojų venų liga).

 

Česnako rekomenduojama vengti, jei vartojami kraują skystinantys vaistai, nes padidėja kraujavimo tikimybė. Česnakų nerekomenduojama valgyti prieš operaciją.

 

Česnakai stiprina imuninę sistemą, todėl veiksmingai gydo peršalimo infekcijas, kosulį, krūtinės užgulimą ir anginą. Šaltymečiu česnakai – nepakeičiamas maisto produktas, jei norite išlikti sveikti ir stiprūs! Pajutę pirmuosius peršalimo simptomus suvalgykite smulkinto česnako skiltelę, sumaišyta su medumi.

 

Česnakuose yra daug jodo, todėl jis gali padėti, sergant skydliaukės hipertiroze.

 

Česnakuose labai daug vitamino C, todėl jie padeda išvengti skorbuto. Taip pat juose yra B grupės (B6) vitaminų, kurie kartu su vitamino C stiprina imuninę sistemą. Teigiama, kad vitaminas B6 gali padėti išvengti šlapimo pūslės, prostatos, krūties, gaubtinės žarnos, skandžio vėžio.

 

Česnakai padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir skatina insulino gamybą. Taigi jie gali palengvinti diabeto gydymą. Prieš pradedant vartoti česnaką, reikėtų pasitarti su gydytoju.

 

Česnakai tinka ne tik vampyrams atbaidyti! Nuo seniausių laikų – tai priemonė impotencijai gydyti. Galbūt visų pirma reikėtų pabandyti reguliariai vartoti česnakus ir, tik nepajutus jokio pagerėjimo, kreiptis į gydytoją, kad išrašyti stipriau veikiančių vaistų.

 

Ilgus šimtmečius česnakas buvo nepakeičiamas vaistas nuo daugelio ligų ir infekcijų. Tyrimai laboratorijose parodė, kad česnakai naikina tam tikrus parazitus, bakterijas, virusus ir mielių organizmus. Ko gero, visi žino, kad reguliarus česnakų vartojimas sumažina peršalimo ligų ir gripo riziką. Siekiant geriausių rezultatų, rekomenduojama kasdien suvalgyti 1 – 2 skilteles žalio česnako. Jei česnakų vengiama dėl aštraus skonio ir kvapo, galima vartoti česnakų papildus. Maisto papildų su česnakais būna įvairių – tai gali būti piliulės, milteliai, aliejus ir pan. Beje, šiek tiek česnako kvapą iš burnos slopina šviežios petražolės. Jų lapelių pakramtyti po valgio.