Šaltuoju metų laiku gatvės dažnai būna slidžios. Paslysti lengva tiek vaikui, tiek suaugusiam, tiek garbaus amžiaus asmeniui. Nereikia panikuoti, jei taip nutinka, bet veikti greitai ir ryžtingai. Kiekvienam žmogui praverstų žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą tam, kuris paslydo ir nukrito ant ledo.

 

Ledas

Visų pirma reikėtų atidžiai apžiūrėti nukentėjusį. Įsitikinti, ar jis neturi atvirų žaizdų ir nekraujuoja. Jei sumušimas didelis, iškviesti greitąją pagalbą.

 

Viena dažniausių traumų nukritus – kojų ir rankų išnirimai. Veikiant stipriai jėgai arba išnirus kaului sąnario kapsulė gali iš dalies arba visiškai atsiskirti nuo kaulo, todėl gali išsitempti ir plyšti raiščiai. Kaip atpažinti galūnių sąnarių išnirimą?

 

Pirmasis simptomas, įspėjantis apie sąnarių traumą – aštrus skausmas, atsirandantis judant galūnei. Po traumos gali pakisti sąnario forma, stipriai patinti. Sąnarių judesiai tampa labai riboti: sunku sulenkti ranką arba koją, arba atvirkščiai – ištiesti.

 

Jeigu išniro sąnarys, svarbiausias dalykas, kurį reikia atsiminti – nebandyti patiems ištiesinti sužeistos kūno dalies ir atstatyti į vietą išnirusį sąnarį. Jeigu įmanoma, ant sužeistos vietos reikėtų uždėti šaltą kompresą ir, jeigu sužeistas kelias arba kulkšnis, laikyti kojas pakeltas aukščiau – tai padės sumažinti tinimą.

 

Kaulų lūžiai gali būti įvairūs: atviri ir uždari. Įvykus atviram lūžiui, ne tik suskaldomas kaulas, bet ir plyšta aplink jį esantys raumenų audiniai. Šio tipo lūžį galima atpažinti iš intensyvaus kraujavimo. Tačiau dažniausiai, nukritus gatvėje, įvyksta ne atviri, o uždari kaulų lūžiai, kurie yra sunkiau pastebimi. Uždarą kaulų lūžį galima atpažinti, jei sužeista vieta pradeda staigiai tinti, atsiranda kraujosruvų, kūno dalis tampa nejudri. Lūžūs kaului jaučiamas stiprus skausmas ir beveik visais atvejais sutrinka koordinacija.

 

Jei lūžo kaulas, sužeistajam reikia kuo mažiau judėti ir pasistengti ramiai laukti, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Jei lūžis atviras, reikia kuo greičiau sustabdyti kraujavimą tvarsčiais arba kita tvirta medžiaga, kokią įmanoma gauti šioje situacijoje. Ant žaizdos uždėti sterilų audinį. Labai svarbu, kad lūžusi galūnė kuo mažiau judėtų, todėl galima tvarstyti žaizdą ant lygios lentos.

 

Nukritus ant ledo, gali ištikti ne tik galūnių, bet ir nugaros (stuburo) trauma. Simptomai: nugaros skausmas, galūnių nejautrumas, tirpimas. Nukentėjusįjį išpila ledinis, šaltas prakaitas, patiriamas šokas, jaučiamas nepakeliamas skausmas. Svarbiausia, kad kentėjusysis kuo mažiau judėtų, kol atvyks greitoji medicinos pagalba.

 

Labai dažnai traumų būtų galima išvengti, jei būtų imamasi atsargumo priemonių. Jeigu lauke slidu, reikia laikytis tokių taisyklių:

 
  • Prieš išeinant į lauką, apgalvoti saugiausią ir trumpiausią maršrutą, kaip nusigauti iš taško A į tašką B. Iš namų išeiti šiek tiek anksčiau, nes slidžia kelio danga einama lėčiau, todėl toks pats atstumas įveikiamas per ilgesnį laiką, nei esant puikioms kelio sąlygoms.
  • Neskubėti, neiti pačiu trumpiausiu keliu, jei ten nenukastas sniegas ar nenuvalytas ledas.
  • Pasirinkti tinkamą avalynę. Jei teks eiti slidžia kelio danga, tinkamiausi lygiapadžiai batai su guminiais padais, nes jie užtikrina optimalią sukibimo jėgą ant sniego ir ledo negu batai su odiniais padais arba paaukštintu kulnu.
  • Jeigu įmanoma, visada naudotis turėklais.
  • Žengti mažais žingsniais, stengtis, kad kūno pusiausvyros centras visada būtų tiesiai virš pėdų.
  • Stengtis vienu metu nenešti daug sunkių pirkinių krepšių, ypač lipant laiptais.
  • Eiti lėtai ir niekada nebėgioti ant apledėjusios žemės.
  • Rankas laikyti laisvai, prie šonų, nesusikišti į kišenes.
  • Nuolatos stebėti aplinką.
  • Ypač atsargiai įlipti ir išlipti iš transporto priemonių, jei reikia lipant pasiremti į transporto priemonę.
  • Valyti kelius nuo žemių, nuolaužų, vandens, ledo ir sniego.
  • Visada naudotis durų kilimėliu, kuris pašalins sniego ir ledo sankaupas nuo batų padų. Tai apsaugos nuo slydimo ne tik tą, kuris avi batus, bet ir tą, kuris eis iš paskos šlapiu ir slidžiu paviršiumi.
  • Vedžiojant šunis lauke taip pat būti labai atidiems, nes, kai šuo patempia pavadį, labai lengva prarasti pusiausvyrą.
  • Labiausiai rizikuoja patirti traumų garbaus amžiaus žmonės, todėl jaunesni turėtų padėti vyresniems tėvams, giminaičiams ir kaimynais. Kai kelio sąlygos yra blogiausios, galima pasiūlyti vietoj jų nueiti į parduotuvę arba pabarstyti smėliu dažniausiai vaikštomus kelius.