Pietų Amerika turi acai uogas, austrai liaupsina šeivamedžio uogų savybes, o šaltesnio klimato kraštuose, tokiuose kaip Lietuva, ypatingomis uogomis vadinamos aronijos. Miškingose vietovėse ir pelkėse augantys krūmai veda trijų spalvų uogas (raudonas, violetines ir juodas). Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad kuo tamsesnė uoga, tuo daugiau jose naudingųjų medžiagų – antioksidantų.

 

aroniju uogiene

Juodavaisė aronija (lot. aroniae melanocarpae) – tai nedidelis krūmas arba medelis, iki 2,5 metro, panašiais į vyšnių lapais. Vaisiai apvalūs, juodi, su melsvu atspalviu (iki 12 mm skersmens), saldūs, aitroki (ypač gerai neprinokę), skanūs. Sodininkai šį augalą mėgsta dėlto, kad jis puošia aplinką, veda skanias ir liaudies medicinoje vertinamas uogas.

 

Nuo seno gydymui naudojamos juodavaisės aronijos uogos ir lapai. Lapai renkami iš karto po žydėjimo. Uogos renkamos rudenį, kai yra visiškai prinokusios, jos naudojamos maisto ruošimui. Uogas ir lapus džiovinti atvirame ore arba džiovykloje, kurioje yra gera ventiliacija ir palaikoma 50 – 60 laipsnių temperatūra. Laikyti sandariuose popieriniuose maišeliuose ar dėžėse sausoje vietoje, ne ilgiau nei 2 metus.

 

Aronijos gali būti saugomos ir šviežios. Uogas ir lapus nuskinti nuo stiebų, laikyti tamsioje, vėsioje vietoje (ne aukštesnėje nei 1 laipsnis Celsijaus). Tokiomis sąlygomis laikomos uogos gali išlikti šviežios iki pusės metų. Iš uogų galima spausti sultis arba naudoti kitiems tikslams.

 

Aronijos turtingos vitaminų C, P, B1, B2, B6, E, K, beta karoteno, makro ir mikroelementų (geležies, vario, boro, mangano, molibdeno, fluoro), cukrų (fruktozės, gliukozės, sacharozės), taninų ir pektinų.

 

Tai vaistai nuo daugelio ligų: mažina cholesterolio kiekį kraujyje, normalizuoja kraujo spaudimą, padeda stiprinti kraujagyslių sieneles: gerina jų elastingumą ir stangrumą.

 

Juodavaisių aronijų uogos plečia kraujagysles ir kapiliarus, todėl jos gali padėti nuo hipertenzijos. Rekomenduojama vartoti aronijų sultis, po 2 šaukštus 3 kartus per dieną. Taip pat galima vartoti aronijų nuovirą (arbatą).

 

Moksliniai tyrimai parodė, kad aronijos stiprina imuninę sistemą ir teigiamai veikia endokrininę sistemą. Turi antispazminių, kraujagysles plečiančių, kraujavimą stabdančių, kraujo sudėtį gerinančių, apetitą keliančių, choleretinių ir diuretinių savybių. Aronijų uogų sulčių ar nuoviro gėrimas plečia kraujagysles, todėl gerina jų pralaidumą, suaktyvina kraujo fukcijas, dėlto gali užkirsti kelią sunkioms ligoms. Aronijų uogų sultys – gera gydomoji ir profilaktinė priemonė nuo reumato ir spindulinės ligos.

 

Taip pat šios super uogos gerina virškinimą, kelia apetitą, didina rūgštingumą, suaktyvina kepenų veiklą, skatina tulžies gamybą ir išsiskyrimą. Jos rekomenduojamos sergantiems diabetu, ypač tiems, kurie turi kraujagyslių pažeidimų, skydliaukės ligomis, kaip diuretikas, sergant inkstų ligomis, alergijomis, skarlatina, vidurių šiltine. Esant nudegimams, pažeistas vietas galima tepti šviežiomis sultimis. Norint stipresnio poveikio, aronijų uogos ir sultys dažnai maišomos su juodaisiais serbentais, erškėtrožių uogomis ir medumi.

 

Reikia paminėti, kad ne visi gali vartoti aronijas. Kai kuriems žmonėms jos gali padidinti kraujo krešumą, skrandžio rūgštingumą. Nevartotinos sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opomis. Nerekomenduojama vartoti, jei kraujospūdis sumažėjęs.

 

Keletas receptų sveikatai stiprinti:

 

Kasdien, 3 kartus per dieną išgerti 1 – 3 šaukštus aronijų uogų sulčių 30 minučių prieš valgį. Taip pat kasdien suvalgyti po 3 – 5 uogas.

 

Arbatai reikės šaukšto uogų, 240 ml verdančio vandens, pavirti 1 minutę. Palikti, kad pritrauktų 1 valandą. Paskui gerti po 60 – 120 ml nuoviro 3 kartus per dieną prieš valgį.

 

Kompotui: aronijų uogas suberti į verdantį vandenį, pavirti po 2 – 3 minutes. Tada skystį supilti į puodą, įdėti cukraus (apie 80 g 0,5 l talpos stiklainiui). Užvirinti ir supilstyti į stiklainius.

 

Uogienei: 2 kg uogų užpilti sirupu (2 kg cukraus, 0,5 l vandens, užvirinti). Po 8 valandų virti, kol uogos nebesilaikys dugne.