Kartą amerikiečių rašytoja ir režisierė Džeinė Vagner pasakė: „Manau, kad žmonės sukūrė kalbą, nes jautė labai stiprų poreikį skųstis“. Taigi ar skundai visada reiškia tik neigiamus dalykus?

 

Neklausykite žmonių, kurie sako, kad skųstis negražu! Paprastai žmonės ima skųstis, kai turi labai daug problemų, kurių nesugeba išspręsti. Išsakydami tai, kas neramina, jie nurimsta, atsipalaiduoja.

 

Viename užsienio psichologiniame leidinyje žymi amerikiečių psichoterapeutė dr. Nensė K. Neipjer šią temą nagrinėjo plačiau. Jau daugelį metų, savaitę kasmet ji skaito paskaitas šiaurės Vietnamo mieste Hanojuje. Mieste sąlygos nėra idealios – čia karšta, triukšminga, vyrauja chaosas, žmonės visiškai kitokie nei gimtojoje šalyje.

 

Atvykusi į šį kraštą, moteris visada vadovaujasi trejomis paprastomis taisyklėmis: nelyginti, nekritikuoti, nesiskųsti. Jei esate keliavę, be abejo, suprantate, kaip lengva šias taisykles sulaužyti: „Jie nesinaudoja šakutėmis! Kaip jie valgo?“, „Kelių eismas beprotiškas, nėra jokių taisyklių. Automobiliai važiuoja, degant raudonai šviesoforo šviesai. Kaip man pereiti gatvę?“, „Rytą dingo elektra. Pusryčiams nebuvo greipfrutų. Be to, baseine mačiau didžiulį tarakoną“.

 

Kas tuomet nutinka, kai pradedame skųstis? Protas įspūdžius pradeda blokuoti ir nebegalime mėgautis buvimu naujoje vietoje. Dėlto keliaujant reikia laikytis kitų trijų taisyklių: stebėti, klausti ir analizuoti. Kelionės metu tiesiog stebėkite, klausykitės, uoskite, ragaukite, jauskite net tai, dėl ko jaučiatės nepatogiai. Nusiraminkite ir paklauskite, kaip naudotis valgomosiomis lazdelėmis, kaip pereiti gatvę, ką daryti, kai dingsta elektra ir pan.

 

Taigi kelionėse skųstis nereikia. Tačiau kartais – tai gana naudinga. Pagalvokite, kaip atsirado naujos idėjos ir išradimai. Juk dėlto, kad kažkas skundėsi ir kritikavo senuosius dalykus. Net televizijos reklamose dažnai vaizduojami žmonės, kurie verkšlena, o paskui, įvykus kokiam nors pasikeitimui, būna labai laimingi. Vienoje „Ford“ automobilių reklamoje pristatoma technologija, kuria naudojantis kojos paspaudimu galima atidaryti bagažinę. Gali būti, kad gamintojai atkreipė dėmesį į žmonių skundus, kad rankomis atidaryti bagažinę nepatogu, nes jose laikomi kokie nors kroviniai.