Kai tenka pasirinkti tarp vaisinio ar šokoladinio deserto, žmonės neretai priima įdomų sprendimą, paremtą nepatvirtintais teiginiais apie sveiką mitybą.

 

desertai

Valgyti desertą ar nevalgyti? Štai kur klausimas. Ar tikrai sveikesnis pasirinkimas yra vaisiniai desertai? Labai daug žmonių yra įsitikinę, kad avižiniai sausainiai su razinomis yra geresnis pasirinkimas nei kitų rūšių sausainiai, pavyzdžiui, su šokolado gabalėliais. Kadangi razinose ir avižose yra skaidulų ir vitaminų, tai tokie sausainiai turėtų būti maistingesni, bet ar tikrai?

 

Geras klausimas, ar vaisiniai desertai sveikesni. Norint tai įvertinti, reikia atsižvelgti į daug ir įvairių veiksnių. Pavyzdžiui, svarstote, ar rinktis gabalėlį obuolių ar šokoladinio pyrago. Ar maistinė obuolių pyrago vertė yra didesnė nusveria potencialius trūkumus, suvalgius to paties pyrago pagrindą, kuriame daug riebalų ir cukraus? Ar vaisiai išsaugo tokią pačią maistinę vertę, kai yra kepami aukštoje temperatūroje? Ar esame tokie lengvatikiai, kad patikime, kad bet koks desertas, nepriklausomai iš kokių ingredientų, gali būti laikomas sveiku? Ar mes tiesiog taip save apgaudinėjame?

 

Sveikas desertas – tai beveik oksimoronas (iš dviejų prieštaraujančių savo prasmėms terminų sudaryta kalbos figūra). Desertai negali būti sveiki, nes jie gaminami iš cukraus, o labiau įsigilinus paaiškėja, kad cukraus vartojimas siejamas su Alzheimerio liga ir vėžiu. Tačiau rinkodaros specialistai gerai supranta žmonių psichologiją ir žino, kad žmonės nori sveikų desertų, o jeigu yra paklausa, tai bus ir pasiūla.

 

Žmogus visada turi pasirinkimą, kaip rūpintis savo kūnu ir kokį maistą dėti į burną. Labai svarbu turėti tokį pasirinkimą ir bent kartais valgyti tokį maistą, kurio iš tikrųjų norisi. Morkos yra sveika, patvirtintų bet kur mitybos specialistas, bet tiesiog ne visada jų norisi. Morkos nėra šokolado pagrindas ir nereikėtų bandyti apsimesti, kad taip yra. Pagrindinis žmonių, besirūpinančių sveika mityba, tikslas turėtų būti ieškoti maisto, kuris iš tikrųjų padėtų pasijusti gerai, tiek fiziškai, tiek psichiškai.

 

Nemažai šiuolaikinių dietologų nemano, kad gera idėja yra pašalinti apskritai visus desertus iš savo mitybos raciono. Norint būti sveikesniems ir geresnės fizinės formos, pirmiausia reikėtų paanalizuoti savo dabartinį gyvenimo būdą ir paieškoti būdų, kaip būtų galima jį padaryti bent šiek tiek sveikesniu. Kai kalbame apie desertus, prisiminkime, kad jie yra gyvenimo dalis. Niekas neturėtų galvoti, kad nuo dabar niekados nebegalės suvalgyti gabalėlio deserto. Reikėtų ne išbraukti desertus iš savo mitybos, bet rinktis mažesnį pyrago gabalėlį, mažesnį kito deserto kiekį, pasilepinti saikingai ir gal ne kasdien.

 

Mitybos specialistai rekomenduoja riboti cukraus ir ypač pridėtinio cukraus kiekį iki 6 šaukštelių per dieną moterims ir iki 9 šaukštelių vyrams, remiantis Amerikos širdies asociacijos rekomendacijomis.

 

Vidutinis vartotojas neturi labai daug žinių apie maistinę įvairių maisto produktų vertę. Todėl dauguma žmonių linkę į saviapgaulę: jie įtikina save, kad maitinasi sveikai, nors tai nebūtinai yra.

 

Desertai – tai yra patiekalas, kurį visi mes kartais valgome dėl malonumo, o malonumai yra labai svarbūs, kad būtume geros sveikatos. Stresas ir nusivylimas lemia prastą savijautą. Jau vien įsitikinimas, kad produktas A yra sveikesnis, naudingesnis man negu produktas B, nėra labai sveikas. Jeigu kas kartą bandote įvertinti tiksliai kiekvieno valgomo produkto maistinę vertę, tai valgymo procesas neteikia jokio malonumo, o tai jau kenkia sveikatai. Be abejo, viską valgyti reikia su saiku. Ko gero, sveikiausias pasirinkimas yra valgyti tokį desertą, kurį valgydami, patiriate patį didžiausią malonumą. Nuolatinis stresas ir nerimas, kad neva nevalgote pakankamai sveikai, kenkia labiau nei gabalėlis obuolių ar kito mėgstamo pyrago!