Mikrobangų krosnelė yra vienas dažniausiai naudojamų virtuvės prietaisų visame pasaulyje. Daug žmonių šildo arba gamina maistą minėtose mikrobangų krosnelėse. Ne visi supranta, kad jos veikia ir ar tikrai valgyti mikrobangų krosnelėje paruoštą maistą yra nesveika? Nieko nuostabaus, jei kyla abejonių dėl jų saugumo, kadangi mikrobangų krosnelės skleidžia tam tikrą radiaciją.

 

mikrobangų krosnelės

Mikrobangos, kaip garso ir radijo bangos, priklauso elektromagnetinių bangų spektrui ir gali būti naudojamos ne tik šildyti maistą, bet ir televizijos transliacijose, radaruose bei mobiliuosiuose telefonuose. Mikrobangų spinduliuotė yra nejonizuojanti. Tai reiškia, kad ji negali pakeisti šildomo maisto molekulinės sandaros.

 

Medžiagos į mikrobangas reaguoja skirtingai. Metaliniai objektai mikrobangas atspindi, stiklas mikrobangoms yra peršviečiamas, o plastikas reaguoja priklausomai nuo jo rūšies. Medžiagos, kurių sudėtyje yra vandens (maistas ir kūno audiniai) įsisavina energiją iš mikrobangų. Įsisavinta energija paverčiama į šilumą – taip mikrobangos verda ir šildo maistą. Įdomu, kad mikrobangų krosnelėms skirti indai neįkaista, kol juose nėra maisto.

 

Ar saugu šildyti maistą mikrobangų krosnelėje? Svarbu laikytis saugaus darbo taisyklių. Mikrobangų krosnelėje šildant maistą galima nusideginti. Be to, dėl unikalių mikrobangų savybių šildomi maisto produktai, kurie turi „odelę“, gali pašilti netolygiai arba sprogti. Mikrobangos gali labai įkaitinti vandenį, nors jis net nebus pasiekęs virimo temperatūrą. Jeigu į mikrobangų krosnelėje pašildytą puodelį su vandeniu bus staigiai įmerkiamas arbatos pakelis arba įberiama tirpios kavos, vanduo gali akimirksniu užvirti, o dėl netikėtumo apstulbę žmonės gali juo nusideginti.

 

Mikrobangų krosnelės nepašildo tolygiai storų maisto gabalų. Mikrobangoms nelengva prasiskverbti per išorinį sluoksnį ir sušildyti patiekalo, pavyzdžiui, vištienos kepsnio, vidų. Dėlto yra rizika, kad temperatūra patiekalo viduje nebus pakankamai aukšta, kad žūtų bakterijos ir kiti mikroorganizmai, galintys sukelti apsinuodijimą maistu arba kitas infekcijas.

 

Šiandien labiausiai diskutuojama apie tai, kad mikrobangų skleidžiama radiacija gali pakeisti krosnelėje šildomų arba gaminamų maisto produktų cheminę struktūrą. Kadangi mikrobangų spinduliuote yra nejonizuojanti, tam tikros cheminės reakcijos, kurioms užbaigti gali prireikti kelių dienų ar savaičių laboratorijoje, gali pagreitėti, naudojant mikrobangų krosnelę. Iki šiol nėra galutinių duomenų, kurie patvirtintų arba paneigtų tai, kad mikrobangos gali pakeisti maisto sandarą į blogąją pusę. Šiuo metu manoma, kad mikrobangų krosnelės yra saugios naudoti.

 

Sakoma, kad nereikėtų būti labai arti krosnelės, kai ji veikia, nes mikrobangos gali pažeisti kūno audinius. Tačiau ar tai tikrai tiesa? Mikrobangų krosnelės tarptautiniu mastu yra griežtai reglamentuojamos ir tikrinamos, kad į prekybą nepatektų krosnelės, kurios skleidžia radiaciją, galinčią pažeisti žmogaus kūno audinius. Tačiau, reikia pažymėti, kad tam tikros kūno dalys, pavyzdžiui, akys jautriau reaguoja į aplinkos veiksnius, todėl nerekomenduojama iš arti stebėti, kaip mikrobangų krosnelėje šyla maistas.

 

Šiuo metu nėra aiškių taisyklių, apibrėžiančių, ką saugu šildyti mikrobangų krosnelėse. Mikrobangų krosnelėje šildomas plastikas gali išskirti didelį kiekį bisfenolio A (cheminė medžiaga, kuri naudojama gaminant plastiką). Bisfenolis A gali sukelti įvairių neurologinių bei raidos pažeidimų ir kitų sveikatos sutrikimų. Saugiau būtų maistą iš plastikinių pakuočių perdėti į stiklines ar keramikines lėkštes, net jei ant jų ir yra užrašyta, kad šildyti mikrobangų krosnelėje yra galima.

 

Ar naudoti mikrobangų krosnelę? Tai priklauso nuo asmeninio pasirinkimo ir gyvenimo būdo. Ne mikrobangų krosnelės kenkia, o papildomi kūno riebalai. Antsvoris didina tam tikrų vėžio tipų, diabeto, insulto ir miego apnėjos riziką. Jeigu mikrobangų krosnelės naudojimas padeda palaikyti optimalų svorį, tai labai tikėtina, kad krosnelės nauda yra didesnė negu keliama rizika. Idealiame pasaulyje niekas nenaudotų mikrobangų krosnelėje. Tačiau šiuolaikiniams, nuolat kažkur skubantiems žmonėms – tai gali būti išeitis. Juk mikrobangų krosnelėje šildant maistą nereikia naudoti riebalų, priešingai nei šildant maistą keptuvėje.