Kur stovi jūsų darbo stalas? Ar žinojote, kad nuo jo padėties daug priklauso, kaip atrodysite po 20 metų? Ryški dienos šviesa gali padėti pagerinti miego kokybę, pagerinti nuotaiką ir net padidinti produktyvumą. Saulėtą dieną sėdėjimas prie lango gali padėti išlikti žvaliems darbe, palyginus su tais, kurie sėdi tolimesniuose kampuose ir naudoja dirbtinį apšvietimą. Tiems, kuriems sunku užmigti, gali padėti 30 minučių pasivaikščiojimas skaisčioje ryto šviesoje. Rytmečio saulė padeda sureguliuoti vidinį kūno laikrodį ir užtikrinti gerą nakties miegą. Nepaisant išvardytų privalumų, sėdėjimas prie lango nėra į gera mūsų odai.

 

oda

Amerikos dermatologijos akademija skelbia, kad moterys, kurios vengia būti saulėje, gali atrodyti iki 20 metų jauniau negu tos, kurios mėgsta pasilepinti saulės spinduliais. Idealiausios atostogos mūsų odai būtų tokios, kur būtų daugiau laiko leidžiama pavėsyje, o ne deginantis saulėkaitoje. Harvardo universitetas atliko tyrimą ir nustatė, kad odos senėjimui didžiausią įtaką daro ne tiek gulėjimas pliaže, kai intensyviausia saulė, o nuolatiniai, mažo intensyvumo ultravioletiniai spinduliai, kurie veikia mūsų odą, nesvarbu, koks šiandien oras. Mūsų veidai sensta kiekvieną dieną, nes apsiniaukusį rudenį ar pilką žiemą. Odos senėjimo procesai vyksta net sėdint biure, nors už lango matosi debesuotas dangus.

 

Priešingai nei UVB (odos nudegimą sukeliantys saulės spinduliai), UVA (spinduliai, siejami su odos vėžio išsivystymu) gali prasiskverbti net pro lango stiklą. Todėl jeigu dažnai sėdite prie lango, šviečiant saulei, jūsų oda bus labiau pažeista nei tų, kurie sėdi toliau nuo jo, nors nudegimo saulėje pavojus ir negresia. Žalos odai laipsnis gali būti ne toks didelis kaip buvimas tiesioginėje saulės šviesoje (kadangi UVB spinduliai išfiltruojami), bet to nereikėtų ignoruoti. Patys akivaizdžiausi ultravioletinių spindulių žalos pavyzdžiai – taksi ir tolimųjų reisų vairuotojai, kurių viena kūno pusė (ta, kuri dažniausiai atsukta į saulę) būna labiau nudegusi ir pažeista.

 

Nesvarbu, kad atostogos pajūryje jau baigėsi, apsauga nuo saulės reikėtų rūpintis visus metus. Ultravioletiniai spinduliai mūsų odą veikia kasdien – ir per tas 10 minučių, kol einame į autobuso stotelę ir tada, kai saulėtą dieną darbe sėdime prie lango. Ilgainiui veido oda gali prarasti elastingumą, stangrumą jaunatvišką išvaizdą ir energiją. Dėlto ir sakoma, kad nuolatos sėdinčių prie lango žmonių atrodo bene 20 metų vyresnė negu yra iš tikrųjų.

 

Filtrai nu ultravioletinių spindulių gali apsaugoti odą. Tačiau svarbu pasirinkti tokias priemones, kurios turėtų aukštą apsaugos nuo saulės faktorių. Dažniausiai kosmetinėse priemonėse naudojami mineraliniai filtrai (titano dioksidas ir cinko oksidas), kurie yra plataus spektro filtrai (apsaugo tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių) ir veidrodiniu principu atspindi ultravioletinę šviesą, prieš jai patenkant ant odos.

 

Tai nereiškia, kad reikėtų pulti perstumdyti biuro baldų, jeigu jūsų darbo vieta yra prie lango. Tokiu atveju gali padėti apsauginė priemonė nuo saulės. Kremą ar losjoną rekomenduojama naudoti kasdien, 30 minučių prieš išeinant į lauką.

 

Jeigu dėl kokių nors priežasčių nenorite naudoti įprastų priemonių nuo saulės, galite rinktis natūralius aliejus. Yra duomenų, kad nedidelę apsaugą nuo saulės suteikia morkų sėklų, aviečių sėklų, kokosų, alyvuogių, migdolų aliejai. Deginantis paplūdimyje jų gali nepakakti, bet biure kiekvieną dieną jie gali būti puiki, natūrali alternatyva cheminėms priemonėms. Natūralūs aliejai ne tik apsaugo nuo ultravioletinių spindulių, bet ir regeneruoja, drėkina ir gerina bendrą odos būklę.