Manote, kad gerti aukšta temperatūra nepasterizuotą pieną nėra sveika? Vyraujanti nuomonė apie žalią pieną netrukus turėtų pasikeisti. Žinomas amerikiečių žurnalas „Wall Street Journal“ paskelbė naujausio tyrimo rezultatus, pagal kuriuos rizika kuo nors užsikrėsti geriant žalią pieną yra labai maža.

 

Šį produktą daugeliu atveju saugu vartoti tiek nėščioms moterims, tiek mažiems vaikams. Iki 1930 metų pieninės pasterizavimui naudojo senas technologijas. Iš tiesų tai buvo vienintelė išeitis, norint išvengti bakterijų ir ligų sukėlėjų. Laikui bėgant pieninės pasikeitė ir rizikos susirgti, geriant žalią pieną, nebeliko.

 

Tačiau žmonių nuomonę nelengva pakeisti, ypač, kai daugelį metų tvirtinama, kad tokie pieno produktai yra nesaugūs vartoti. Jeigu pienas pamelžiamas, saugomas ir transportuojamas, laikantis sanitarinių sąlygų, jis yra saugus vartoti ir nekelia jokios grėsmės sveikatai (nebent asmuo yra alergiškas laktozei). Priešingai vyraujančiai nuomonei, žalią pieną gerti sveikiau nei vartoti mėsos gaminius, fabrikuose augintų vištų kiaušinius ir net daržoves. Pasak tyrėjų, lapinės, žalios spalvos daržovės kelia net didesnę grėsmę sveikatai nei nepasterizuotas pienas.

 

Žinoma, apsinuodijimo pienu galimybė išlieka, nors ir mažesnė nei buvo manoma anksčiau. Todėl pienininkai turėtų ir toliau atidžiai tikrinti superkamo pieno kokybę. Piene labai retai būna tokių pavojingų ligų sukėlėjų kaip Campylobacter, E. coli, Listeria monocytogenes ar auksinio stafilokoko bakterijos. Piene gausu probiotinių bakterijų, kurios neleidžia veistis kenksmingoms bakterijoms ir virusams, todėl tai yra saugus ir sveikas maisto produktas.