Ar kada nors esate pagalvoję, ar saugu gerti lietaus vandenį, arba juo skalauti plaukus? Trumpai tariant, taip. Tačiau yra išlygų. Kartais tai daryti gali būti nesaugu, todėl svarbu žinoti, kada tai daryti galima ir kaip padaryti tokį vandenį saugesnį vartoti žmonėms.

 

lietus

Kada nereikėtų gerti lietaus vandens? Lietus praeina per atmosferą prieš nukrisdamas ant žemės, todėl gali surinkti visus taršalus iš oro. Niekas tikrai nenorėtų gerti vandens su radioaktyviomis nuosėdomis iš tokių vietų kaip Černobylis ar Fukušima. Negera mintis gerti vandenį netoli chemijos gamyklų, elektrinių kaminų, popieriaus gamyklų ir pan. Negalima gerti ir tokio vandens, kuris nubėgo nuo augalų ar pastatų, nes ant paviršių galėjo būti toksinių medžiagų. Be to, negalima rinkti vandens iš balų arba į nešvarias vandens talpyklas, rašo thoughtco.com.

 

Lietaus vanduo, kurį saugu gerti. Didžioji lietaus vandens dalis yra saugi gerti. Juk lietaus vanduo yra vandens šaltinis didžiajai populiacijos daliai. Taršos, žiedadulkių, pelėsio ir kitų teršalų lygiai yra žemi – galbūt net žemesni negu visiems gyventojams tiekiamo geriamojo vandens. Reikėtų turėti omenyje ir tai, kad lietaus vandenyje gali būti bakterijų, dulkių ir vabzdžių dalių, todėl prieš geriant tokį vandenį rekomenduojama filtruoti.

 

Kaip padaryti lietaus vandenį saugesnį vartoti? Du pagrindiniai veiksmai, kurie gali padėti pagerinti lietaus vandens kokybę yra virimas ir filtravimas. Verdant vandenyje žūsta visi kenksmingi patogenai. Filtruojant pašalinami chemikalai, dulkės, žiedadulkės, pelėsis ir kiti teršalai. Taip pat labai svarbu ir tai, kaip lietaus vanduo yra renkamas. Galima rinkti lietaus vandenį tiesiai krentantį iš dangaus į švarų kibirą ar dubenį. Idealu, jei būtų naudojamas dezinfekuota arba su indų plovikliu prieš tai švariai išplauta vandens talpykla. Po to leisti lietaus vandeniui nusistovėti apie valandą, kad sunkesnės dalelės nusėstų indo apačioje. Arba galima vandenį perleisti per kavos filtrą, kad pašalintumėte nuosėdas. Nors tai nėra būtina, tačiau laikant lietaus vandenį šaldytuve, neleidžiama daugintis mikroorganizmams, kurių galėjo būti tokiame vandenyje.

 

O kaip dėl rūgštinio lietaus? Dauguma lietaus vandens yra natūraliai rūgštinis ir jo pH yra apie 5,6 nuo sąveikos tarp vandens ir anglies dioksido ore. Tai nėra pavojinga. Tiesa yra ta, kad geriamasis vanduo retai turi neutralų pH, nes jame yra ištirpusių mineralų. Patvirtintas kaip vartoti tinkamas vanduo gali būti rūgštinis, neutralus arba bazinis, priklausomai nuo vandens šaltinio. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, galima pasakyti, kad kava, paruošta su neutraliu vandeniu, turi ph apie 5. Apelsinų sulčių pH yra apie 4. Tikrai rūgštinis lietus, kurio reikėtų vengti vartoti, galėtų kristi kažkur netoli aktyvaus ugnikalnio. Kitais atvejais, dėl rūgštinio lietaus nereikėtų labai sau sukti galvos.