Visuomenėje populiari nuomonė, kad įmanoma pražilti per vieną naktį.  Sakoma, kad net Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė vieną rytą atsibudo išblukusiais plaukais. Legendoje pasakojama, kad naktį prieš mirties bausmę 37-erių metų Marijos Antuanetės plaukai nuo išgąsčio, nerimo ir jaudulio pabalo. Yra ir daugiau panašių istorijų, kai per naktį pražyla žmonės, patyrę labai didelį stresą. Kaip mokslininkai aiškina šį fenomeną? Ar iš tikrųjų galima pražilti per naktį?

 

Plaukų spalva priklauso nuo dviejų melanino pigmentų tipų – eumelanino, nuo kurio priklauso, kokie tamsūs bus plaukai, ir feomelanino, nuo kurio priklauso, kokio atspalvio bus plaukai (gelsvo ar rausvo). Organizmui senstant, pigmentai nustoja gamintis, todėl ilgainiui plaukai tampa bespalviai – balti arba pilki.

 

Patyrus didelę įtampą iš tiesų gali pradėti slinkti plaukai, tačiau tokiu atveju dažniausiai iškrenta plaukai, kurie dar neprarado pigmento. Todėl, jei žmogus jau turi žilų plaukų, patyręs stresą gali greitai tapti žilagalviu. Tai vienintelis moksliškas paaiškinimas, kodėl kartais žmonės pražilsta labai greitai. Tačiau tai niekaip nepaaiškina tų atvejų, kai per naktį pražyla labai jauni asmenys, kurie prieš tai neturėjo nė vieno žilo plauko.

 

Kita vertus, kai kurie mokslininkai mano, kad plaukų žilimui stresas turi labai didelę įtaką. Stresas skatina melanocitų kamieninių ląstelių nykimą. Nykstant šioms ląstelėms, žyla plaukai. Vis dėlto šis procesas vyksta palaipsniui, todėl praktiškai neįmanoma prabusti vieną rytą visiškai baltais plaukais.