2012 metų rugsėjį Rusijos ir Baltarusijos astronomai pastebėjo kometą, skriejančią link mūsų. Apskaičiuota, kad kometą „ISON“ Žemės gyventojai galės stebėti 2013 metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais, kai ji pavojingai priartės prie Saulės. Kometa gali šviesti ryškiau nei mėnulis.

 

Mokslininkai jau dabar spėja, kad „ISON“ kometa gali tapti viena iš ryškiausių šio amžiaus planetų. Akinamai švies, atspindėdama Saulės šviesą, kometos uodega, sudaryta iš ledo, dulkių ir nuolaužų. Stebėtojai galės pamatyti, kaip greitai kometa netenka dalies masės.

 

„ISON“ kometa atrodo lyg milžiniškas ledo ir uolienų luitas. Tačiau palyginus su Saulės sistema – ji tik taškelis. Kometa skries taip arti Saulės, kad pradės tirpti ledai. Po kurio laiko kometa tiesiog išgaruos.

 

Pastaroji kometa į Saulės sistemą skriejo milijonus metų iš Orto kometoidų debesies (hipotetinė visatos saugykla, kurioje skrieja nesuskaičiuojama galybė ledo ir uolienų luitų bei liekanų, kurios susidarė kitų planetų atsiradimo metu). Orto kometoidų debesies egzistavimas mokslininkų nėra patvirtintas.

 

Skeptikai tvirtina, kad kometos Žemės gyventojai gali ir nepamatyti arba ji nebus tokia ryški, kaip spėjama. Tokias abejones sukėlė, nes paprastai tokios kilmės kometos palaipsniui ryškėja, o „ISON“ kometa paskutiniu metu nustojo ryškėti. Manoma, kad didelė dalis Saulės šviesą atspindinčio ledo jau išgaravo.