Apendicitas – populiariausia pilvo liga, ūminis kirmėlinės ataugos uždegimas arba trūkimas. Iki šių laikų manoma, kad ši kirmėlinė atauga yra evoliucijos liekana. Tačiau naujausi tyrimai palaiko idėją, kad apendicitas turėjo tam tikrą paskirtį: apsaugoti gerąsias bakterijas, gyvenančias žarnyne.

 

apendicitas

Midvesterno universiteto Arizonos osteopatinės medicinos koledžo prof. dr. Heather F. Smith tyrė skirtingų gyvūnų rūšių virškinamojo trakto savybių evoliuciją. Žurnale „Competus Rendus Palevol“ publikuojamas tyrimas analizavo apendikso buvimą ir nebuvimą 533 skirtingų žinduolių organizme.

 

Ji nustatė, kad apendiksas skirtingose genetinėse atšakose evoliucionavo daugiau nei 30 kartų. Be to, kartą atsiradęs apendiksas niekur nedingdavo, vykstant tolesnei evoliucijai. Dėlto galima daryti išvadą, kad šis organas išlieka, nes atlieka kokią nors funkciją.

 

Kiti mokslininkai taip pat neigia ankstesnes mokslines išvadas, kad apendiksas galėjo atsirasti dėl tam tikrų mitybos ir aplinkos faktorių. Tačiau jie nustatė vieną įdomų dalyką: gyvūnų rūšys, kurios turėjo kirmėlinę ataugą, turėjo daugiau limfinio audinio aklojoje žarnoje, jungiančioje mažąjį ir didįjį žarnynus.

 

Tokio tipo audinys svarbus gerai imuninės sistemos veiklai ir taip pat gali stimuliuoti gerųjų žarnyno bakterijų augimą. Tai jau ne pirmas tyrimas, kuris patvirtino, kad apendiksas atlieka kažkokią funkciją žmogaus ir kitų žinduolių organizme.

 

Taigi, kas nutinka, kai pašalinama kirmėlinė atauga? Laimei, nieko labai blogo žmonėms, kuriems buvo atlikta apendicito šalinimo operacija, nenutinka. Jie pasveiksta ir gyvena nejausdami jokių didelių pasekmių sveikatai.

 

Kai kurie tyrimai parodė, kad pašalinus apendiksą, šiek tiek padidėja infekcijų rizika negu tada, kai jie šią ataugą dar turėjo. Be to, pašalinus apendiksą, gali šiek tiek ilgiau užtrukti sveikimo po ligos procesas, ypač jeigu iš organizmo pasišalino gerosios žarnyno bakterijos. Šiame organe yra daug imuninio audinio, todėl pašalinus apendicitą, gali suprastėti asmens imuninė sistema.