Kregždė – vilties, vaisingumo ir gyvybės atsinaujinimo simbolis. Tai vienas iš senovės romėnų meilės deivės Veneros simbolių. Buvo laikoma labai blogu ženklu sužeisti kregždę.

 

Lietuvoje kregždė taip pat yra laimę nešantis paukštis. Senoliai džiaugiasi, jei kregždės pastogėje susisuka lizdą – nebus gaisro. Tačiau jeigu į kambarį įskrenda kregždė – tai gero nelaukia, ji pranašauja apie mirtį namuose. Pagal kregždes dar ir dabar spėja orą: jei paukščiai skraido žemai – artėja lietus, jei aukštai – bus giedra.

 

Kregždė – tai vasaros pranašas. Parskrisdama į gimtąsias vietas ji tarsi parneša ant sparnų šilumą ir saulės šviesą. Kregždės totemas ragina atkreipti dėmesį į tai, ką kalbame, nepasakyti daugiau nei derėtų, įdėmiai klausytis, ką kalba kiti. Taip pat skatina pakilti virš kasdienybės ir imtis įkvepiančių darbų ar žygių.

 

Senojoje Egipto karalystėje kregždės buvo prilyginamos žvaigždėms ir laikomos mirusiųjų sielomis. Paslaptingojoje Egipto mirusiųjų knygoje pateikiamos tikslios instrukcijos, kaip velioniui pasiversti paukščiu, tarytum įkirpta uodega. Kregždės vaizduojamos ant Saulės barkos, kuria mirusieji nuplaukia į mirusiųjų karalystę. Egipto poezijoje kregždė – tai naujos meilės simbolis.

 

Piligrimui, keliaujančiam į Meką, kregždė – tai pastovumo ir tikėjimo simbolis. Sakoma, kad kregždė šiame mieste apsilanko kasmet. Tačiau Japonijoje kregždė asocijuojasi su neištikimybe. Kai kuriose legendose įspėjama, kad  pro namus skrendanti kregždė perspėja apie dievų nepasitenkinimą ir pranašauja nelaimę. Kinijoje kregždė simbolizuoja ir drąsą, ir pavojų, ir teigiamus pokyčius ateityje.

 

Kažkada kregždė buvo populiarus motyvas jūrininkų tatuiruotėse. Tai ženklas, kad Žemė jau nebetoli. Migruojantys paukščiai gali nuskristi tūkstančius kilometrų per jūras ir vandenynus, tačiau ant laivų nutupia tik, kai iki Žemės lieka nebetoli. Tarp jūrininkų yra tokia sena tradicija: 5000 jūrmylių įveikęs jūreivis gali pasidaryti kregždės tatuiruotę, 10000 jūrmylių – išsitatuiruoti dvi kregždes. Kregždė su durklu snape – tatuiruotė, skirta jūroje žuvusiam draugui atminti.