Anglijoje nuo senų laikų gyvuoja paprotys, kai per šv. Kalėdas po amalu bučiuojasi įsimylėjėlių porelės. Tikima, kad šis bučinys sustiprins meilę ir pora netrukus susituoks. Tačiau ne tik įsimylėjėliams naudingas amalas – jis taip pat vertinga gydymo priemonė. Amalo ekstraktą kai kurie gydytojai naudoja net vėžiui gydyti!

 

amalai

Paprastasis amalas (lot. Viscum album) – tai daugiametis visžalis krūmas, kuris paprastai auga ant kitų medžių (beržų, kriaušių, obelų, tuopų, liepų, pušų, klevų, akacijų, gluosnių, gudobelės) šakų. Parazitinis augalas yra kenksmingas vaismedžiams, nes jis įsišaknija žievėje ir siurbia jų syvus. Tačiau žmogui jis gali būti naudingas. Iš amalų gaminami preparatai padeda pasveikti nuo daugybės ligų. Kai kurie žolininkai mano, kad daugiausiai gydomųjų galių turi amalo dalys, renkamos Kūčių vakarą arba iškart po jo.

 

Liaudyje amalą vadina raganos šluota. Tai vaistinis augalas, kurio pagrindu gaminami įvairūs preparatai, turi diuretinį, raminantį, sutraukiantį, nuskausminantį, kraujavimą mažinantį, vidurius laisvinantį poveikį. Teigiama, kad jis mažina traukulius, naikina auglius, padeda nuo sklerozės. Lyg ta raganos šluota iššluoja visas ligas iš užteršto organizmo.

 

Hipokratas ir Plinijus – nusipelnę graikų ir romėnų mokslininkai – amalą vartoti rekomendavo gyventojams, kurie skundėsi galvos svaigimu (vertigo), epilepsija ir drebuliu. Ilgus amžius amalų arbata liaudyje buvo naudojama kaip vaistas nuo traukulių, isterijos, neuralgijos, širdies ligų ir net nuo nevaisingumo.

 

Amalas ne visada buvo didžiųjų žiemos švenčių simbolis, kviečiantis pasibučiuoti. Skandinavų mituose pasakojama, kad džiaugsmo, jaunystės dievas Baldras buvo nužudytas strėle, pagaminta iš amalo. Kiti dievai Baldrą prikėlė iš numirusiųjų, amalą paskyrė deivės Frėjos globai. Ji paskelbė, kad visi, kurie atsidurs po amalu, turi pasibučiuoti ir taip tarsi parodyti, kad šis augalas nebėra pykčio ir neapykantos simbolis. Amalas iš tiesų labai prieštaringai vertinamas. Iš vienos pusės jis gali pagydyti, bet iš kitos – gali nužudyti. Net labai mažos amalų dozės gali turėti pragaištingą poveikį.

 

Amalas taip pat stiprina imuninę sistemą, mažina kraujo spaudimą, moterims skatina pieno gamybą. Visa tai – dėl vertingų organinių ir riebiųjų rūgščių, fenolių, angliavandenių, kaučiuko dervų, triterpeno saponinų, steroidų, flavonoidų ir kardenolidų.

 

Preparatus su amalų ekstraktu būtina naudoti, laikantis tikslių rekomendacijų, nes tai vaistai, kurie gali sukelti šalutinį poveikį. Nepatartina vartoti, jei yra žemas spaudimas, sutrikusi skydliaukės veikla, per nėštumą.

 

Vaistams ruošti dažniausiai naudojami jauni amalų ūgliai ir lapai. Uogos – labai nuodingos. Iš jų gaminami tik specifiniai vaistai.

 

Amalų sudėtis – biologiškai turtinga, todėl jie naudojami širdies ir kraujagyslių ligų gydymui, kaip kraujagysles plečiantys vaistai.

 

Mokslininkai vis dar tiria, ar amalų ekstraktas gali padėti nuo diabeto. Pavyzdžiui, Nigerijoje afrikinis amalas ilgą laiką naudojamas kaip vaistai nuo diabeto. Buvo atlikti bandymai su žiurkėmis, kurie parodė, kad amalų ekstraktas iš tikrųjų sumažina gliukozės kraujyje lygį. Per kitą tyrimą išsiaiškinta, kad amalų ekstraktas stimuliuoja insulino išsiskyrimą kasoje. Japonų tyrėjai, atlikę tyrimą su gyvūnais, pastebėjo, kad tiek iš europinių, tiek iš japoninių amalų išgautas ekstraktas mažina kraujo spaudimą.

 

Amalų ekstraktas taip pat dažnai naudojamas astmos, lėtinio kosulio gydymui. Sergantiems astma amalas gali būti naudingas, nes sumažina psichologinę įtampą, kuri gali paskatinti priepuolį.

 

Spiritiniai amalų užpilai ir ištraukos naudojamos gerinti kraujotakai, valyti kraujagyslėms, sumažinti nervų sistemos jautrumą, atkurti medžiagų apykaitą, sustabdyti vėžio ląstelių dalijimąsi. Amalų tinktūros galima nusipirkti vaistinėse arba pasigaminti namuose. Vartoti po šaukštelį 3 kartus prieš miegą. Tačiau gydytis amalų turinčiais preparatais galima tik prižiūrint gydytojui!

 

Gydymui naudojami skirtingi iš paprastojo amalo ruošiami preparatai: tinktūros, ištraukos, nuovirai, milteliai, skystas ekstraktas iš lapų. Jie gali būti naudojami tiek išoriškai, tiek į vidų.

 

Nuo radikulito, osteochondrozės, sąnarių skausmo gali padėti nuoviras iš 2 šaukštų smulkintų amalų lapų ir 0,5 litro verdančio vandens. Palikti 2 valandoms, kad pritrauktų. Po to nukošti. Nuoviru suvilgyti skaudamas vietas ir šiltai aprišti.

 

Taip pat galima šaukštelį smulkintų amalų lapų užpilti 240 ml šalto vandens ir palikti per naktį. Rytą nukošti, pašildyti ir naudoti šiltą. Naudoti žarnyno klizmoms ir moters lytinių organų apsiplovimui, jei sergama ginekologinėmis ligomis. Antpilą galima vartoti ir į vidų: gerti po 60 ml 3 kartus per dieną, prieš valgį.