Tikriausiai kiekvienam teko nors viena ausimi girdėti apie mūsų kasdienėje kosmetikoje esančias medžiagas, kurios ne tik alergizuoja, yra nuodingos, bet dar ir sukelia vėžį. Tik ar prie etiketės esantis užrašas „ekologiška“ ir aukštesnė nei paprastos kosmetikos kaina garantuoja nekaltą produkto sudėtį?

 

Gundančios etiketės

Anądien draugė atsiuntė man iš darbo laišką, kuriame citavo straipsnius apie parabenus ir kitas nuodingąsias medžiagas, aptiktas kosmetikoje. Kitą dieną išmetė į šiukšliadėžę iki to laiko naudotas priemones ir nubėgo į ekologiškų prekių parduotuvę. Po to užėjusi pas mane padovanojo kremą, kurio sudėtyje yra palmių aliejaus, ir palinkėjo kuo „greičiau praregėti“. Tačiau patyrinėjus jos nupirktų produktų sudėtį atidžiau, paaiškėjo, kad šios priemonės nėra jau tokios nekaltos ir natūralios, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Dar turint omenyje ir tą aplinkybę, kiek daug pinigų šiems produktams ji suplojo… Štai jums ir klausimas: kaip vartoti kuo natūralesnę kosmetiką ir neišleisti krūvos pinigų?

 

Protestas prieš aukštas kainas ir cheminę sudėtį

Ne viename straipsnyje demaskuojama neva natūralia, organine ar bio vadinama kosmetika, kurios sudėtyje vis tiek aptikta parabenų ar kitų sintetinių priedų. Tačiau specialistų teigimu, 100 % natūralios kosmetikos būti negali. Kitas dalykas – piniginė išraiška. Juk užsimanę įsigyti kuo ekologiškesnę kosmetiką, susiduriame su dvigubai ar net keturis kartus didesnėmis kainomis. Kartais kainų skirtumas nusveria norą vartoti sveikesnį produktą. Paprasčiausia išeitis – apskritai nebenaudoti fabrikuose gaminamos kosmetikos ir rinktis liaudiškus, nuo seno naudojamus metodus. Žinoma, nereikėtų skubėti išmesti visos kosmetikos ir kiekvieną kartą prieš trenkantis galvą eiti pjaustyti svogūno. Tačiau bent retsykiais pasilepinti natūraliais, iš gamtos gautais ir šviežiais produktais būtų tikrai naudinga.

 

Išbandytos priemonės plaukams

Kiaušininis šampūnas – plovimas kiaušiniu – vienas seniausių žmonijos žinomų plaukų priežiūros būdų. Tam reikės stiklinėje šilto vandens išplakti 2 kiaušinių trynius, ištrinkti jais galvą, apvynioti rankšluosčiu ir palaikyti 1 val. Po to plaukus išskalauti šiltu vandeniu.

Duonos šampūnas – jums reikės stiklinės juodos trupintos duonos. Trupinius užpilti karštu vandeniu ir pamirkyti apie 1 val. Gauta košele trinkti ne tik plaukus, bet įmasažuoti šaknis. Mišinį palaikyti apie 30 min. Po to kruopščiai išskalauti vandeniu.

Kefyrinis šampūnas – anksčiau žmonės vietoj šampūno naudojo kefyrą. O naudoti jį labai paprasta – reikia įtrinkti plaukus kefyru, apvynioti storu rankšluosčiu ir palaikyti apie 20 min. Skalaujant galima išplauti plaukus vaikišku muilu.

Vietoj lako – užmerkti medžio drožles nakčiai. Po to iššukuoti plaukus šepečiu, sudrėkintu gautame skystyje. Kinijoje ši priemonė itin populiari, ji naudojama vietoj lako.

Čigoniškas plaukų priežiūros metodas – svogūną supjaustyti griežinėliais ir sudėti į stiklinę, užpilti romu. Mišinį palikti parai pastovėti. Po to nukošti ir gautu skysčiu įmasažuoti galvos odą. Laikyti apie 30 min. Tai veiksminga priemonė nuo plaukų slinkimo.

Medaus kremas – į išplaktą kiaušinį įdėti šaukštelį medaus ir 2 šaukštelius alyvuogių aliejaus. Gautu mišiniu įmasažuoti galvos odą, po to plaukus išplauti šampūnu – jie žvilgės ir bus paslankūs.

Natūralios vonios kūnui

Minkšto vandens vonia – jeigu neturite galimybės maudytis lietaus vandenyje, patariama į paprastą vandenį įpilti žiupsnelį sodos.

Acto vonia – jei jūsų oda sausa, rekomenduojama į vonios vandenį įpilti stiklinę acto.

Vonia su sėlenomis ar avižiniais miltais – sėlenos bei avižiniai miltai turi aliejinių medžiagų, augalinių hormonų, kurie minkština ir maitina odą. Į vonios vandenį pakanka įberti saujelę avižinių miltų.

Medaus vonia – patariama vonioje ištirpinti šaukštą medaus. Sumažės nuovargis, praeis mieguistumas, oda taps lygi ir skaisti.

Krakmolo vonia – rekomenduojama į vonios vandenį įpilti porą šaukštų krakmolo ir šaukštą glicerino. Oda bus lygi, stangri ir švelni.

 

Natūralios priemonės veidui

Įvairių tipų odai – patariama drėkinti odą kokoso aliejumi – jis yra neriebios konsistencijos, todėl neužkemša porų.

Losjonas jautriai odai – arbatinį šaukštelį krakmolo sumaišyti su šaukštu šalto vandens. Gautą košelę užpilti nedideliu kiekiu verdančio vandens ir greitai išmaišyti, kad nesusidarytų gumuliukų. Košelę atskiesti litru šilto vandens – losjonas jau paruoštas. Galima naudoti jį vietoj kosmetinio pienelio. Patariama laikyti šaldytuve ne ilgiau kaip dvi tris paras.

Sausai odai – išvirti bulvę su lupena, nulupti, sutarkuoti ir sumaišyti su grietine. Kaukę ant veido laikyti 15 min.

Riebiai odai – agurką, stiklinę avižinių dribsnių ir arbatinį šaukštelį jogurto sudėti į maišytuvą ir gerai sutrinti. Gauta košele ištempti veidą ir laikyti 15 min.

Nerimui ir nemigai įveikti – į stiklinę bulvių tyrės išspausti citriną ir gauta mase ištepti veidą. Ant viršaus uždėti medžiaginę servetėlę. Kaukę laikyti 30 min., po to veidą nuplauti šaltu vandeniu.

Akių vokų kaukės – išvirtą bulvę su lupena ištrinti su šaukšteliu grietinės ar alyvuogių aliejaus. Gauta košele tepti odą aplink akis. Po 20 min. kaukę nuplauti. Ši procedūra mažina juodus ratilus bei maišelius po akimis.

Obuoliai – puikiai tonizuoja riebią odą. Išdėlioti plonas obuolio skilteles ant veido ir palaikyti 15 min.

 

Pagrindiniai dalykai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, naudojant pirktinę kosmetiką

Žinotina, kad ingredientai, rašomi sudedamųjų dalių sąrašo pradžioje, sudaro didžiausią produkto dalį, o pabaigoje – mažiausią. Galiojimo laikas – dar vienas rodiklis. Kuo jis trumpesnis, tuo priemonė turi mažiau konservantų. Stenkitės vengti šių sudėtyje esančių komponentų:

 
Parabenai, Paraben (Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl) Kosmetikos konservantas. Susikaupia organizmo audiniuose, pažeidžia endokrininę sistemą, yra nuodingas.
Propileno glikolis, Propylene Glycol Sukelia kepenų anomalijas, nuodingas, sausina odą. Žinomas kaip galimas alergijos, dilgėlinės ar egzemos sukėlėjas.
Mineralinis aliejus, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum) Odoje sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus).
Trietanolaminas, Dietanolaminas, Triethanolamine(TEA), Diethanolamine (DEA) Alergizuoja, dirgina, sausina odą bei plaukus. Formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius – nitrosaminus.
BHT(Butylated Hydroxythaluene) Sukelia alergines reakcijas.
Phenoxyethanol Nuodingas, kancerogenas ir mutagenas.