Jamaikos gyventojai avokadą vadina aligatoriaus kriauše. Tokį keistą pavadinimą šis kriaušės formos vaisius gavo, nes tamsiai žalios spalvos, grublėta odelė panaši į aligatoriaus odą. Kitų nuomone, gyvūno pavadinimas aligatorius – tai iškraipyta žodžio ahuacatl forma.

 

Actekai avokadą vadino žodžiu ahuacatl, kuris reiškia „sėklidžių medis“.

 

Pietų Amerikos ispanų užkariautojai nesugebėjo taisyklingai ištarti žodžio ahuacatl, todėl pavadino vaisių aguacate. Iš šio žodžio kilo gvakamolės (guacamole) padažo pavadinimas. Actekai avokadų padažą vadindavo ahuaca-hulli.

 

Avokadai kilę iš centrinės ir pietų Amerikos. Jie auginami jau 10000 metų, rašo healthdiaries.com.

 

1871 metais pirmą kartą JAV pristatyti avokadai. Teisėjas R. B. Ordas Santa Barbaroje (Kalifornijos valstija) pasodino tris avokado medžius.

 

Žinoma 500 avokado rūšių. JAV populiariausi „Hass“ veislės avokadai, augantys visus metus. 1935 metais laiškanešys Rudolphas Hassas užpatentavo „Hass“ veislės avokado medį. Pirmasis R. Hasso medis vis dar auga ir veda vaisius.

 

Daugiausiai avokadų eksportuoja Meksika ir Kalifornija. Kalifornijoje auga 7000 avokado giraičių. Taip pat daug avokadų užauginama Dominikos respublikoje, Brazilijoje ir Kolumbijoje.

 

Per metus vienas medis subrandina nuo 150 iki 500 vaisių.

 

Vidutinis avokadas turi 300 kalorijų ir 30 g naudingųjų polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų. Iš visų vaisių, avokaduose yra daugiausiai baltymų. Avokaduose yra daugiau kalio nei bananuose. Viename avokade yra 81 mcg liuteino, kuris yra naudingas akims.

 

Skinami dar neprinokę avokadai. Nuskinti vaisiai sunoksta per 7 – 10 dienų. Avokadai lėčiau sunoks, jei laikysite juos šaldytuve. Norėdami, kad vaisiai sunoktų greičiau laikykite juos popieriniame maišelyje, kartu su prinokusiu obuoliu.

 

Gvakamolės padažas

 

2 prinokę avokadai;

 

½ supjaustyto raudonojo svogūno;

 

1 arba 2 Serrano čili pipirai (nupjauti pipirų galiukus, išimti sėklas, likusį pipirą supjaustyti);

 

2 valgomieji šaukštai kalendros (lapelių ir minkštosios stiebo dalies), smulkiai supjaustyti;

 

1 valgomasis šaukštas žaliosios arba geltonosios citrinos sulčių;

 

½ arbatinio šaukštelio rupios druskos;

 

Žiupsnelis juodųjų pipirų;

 

½ prinokusio pomidoro, be sėklų ir odelės.

 

Perpjaukite avokadus per pusę. Išimkite kauliuką. Išgremžkite avokado minkštimą ir sudėkite į dubenį.

 

Su šakute sumaigykite avokado minkštimą. Nemaigykite per daug, turėtų jaustis šiek tiek avokado gabaliukų. Sudėkite supjaustytą svogūną, kalendrą, citrinos sultis, druską ir pipirus. Vėl viską sutrinkite. Pagal skonį įdėkite čili pipiro. Iš pradžių įdėkite pusę čili pipiro. Uždenkite dubenį maistine plėvele ir padėkite į šaldytuvą.

 

Prieš patiekiant ant stalo, į gvakamolės padažą įpjaustykite pomidorą ir sumaišykite.

 

Gvakamolės padažas tinka prie kukurūzų ir kitokių traškučių, mėsos patiekalų, vištienos, daržovių.

Spausdinti