Ar mokate sėdėti aktyviai? Nežinote, kad tai yra? Daugybė žmonių kasdien šioje padėtyje praleidžia daugiau nei aštuonias valandas, todėl kiekvienas turėtų būti susipažinęs su pagrindinėmis aktyvaus sėdėjimo taisyklėmis.

 

moteris biure

Vis dažniau kalbama apie tai, kad sėslus gyvenimo būdas yra ne mažiau pavojingas nei rūkymas. Jis susijęs su cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, ankstyva mirtimi. Nuolatinis sėdėjimas taip pat grasina viršsvoriu, dėl nepakankamo judėjimo.

 

Sveikatos specialistai sutinka, kad nuolatinė netaisyklinga laikysena lemia fiziologinius pokyčius. Raumenys nusilpsta ir pradeda nykti. Tiesesnei laikysenai sėdint rekomenduojami specialios elastinės juostos ir įtvarai arba kėdžių atramos.

Kai raumenų audiniai ilgą laiką nejudrūs, jie pradeda trauktis ir trumpėti, todėl ilgainiui nusilpsta. Tam, kad nevyktų šie procesai nereikia daryti nieko labai sudėtingo: tiesiog daryti pertraukėles, per kurias trumpai pasivaikščioti, pastovėti, padaryti pritūpimų.

Judėjimas gerina kraujotaką ir vandens bei maistinių medžiagų išnešiojimą po organizmą. Net jei šiuolaikinė darbo aplinka leidžia dirbti ir bendrauti su klientais ir kolegomis nepakylant nuo kėdės reikia ugdyti sąmoningumą apie aktyvų gyvenimą būdą išmokti aktyviai sėdėti.

 

Ilgai sėdint rekomenduojama daryti pratimus, kurie suaktyvina raumenis ir padeda jaustis geriau:

 

Nusiauti batus ir su pėdomis ridenti volelį, masažinį kamuoliuką arba šalto (karšto) vandens butelį. Šis pratimas atpalaiduoja kojų raumenis ir pagerina kraujotaką.

 

Pečiais ir mentėmis atsiremti į sieną, klubai ir keliai – 90 laipsnių kampu. Tokioje padėtyje minutę. Pratimą pakartoti 3 kartus. Šis pratimas apsaugo nuo raumenų audinių nykimo.

 

Nuolatinis sėdėjimas silpnina klubų lenkiamuosius raumenis. Labiausiai juos stiprina tempimo pratimai. Kaire koja daryti 90 laipsnių įtūpstą, dešinys kelias turi beveik siekti žemę. Tą patį padaryti su kaire koja. Pratimą atlikti 3 – 4 kartus per dieną.

 

Ilgai sėdint, kūnas paprastai palinksta į priekį, pečiai pakumpsta, kaklas pasilenkia į priekį. Todėl kartais reikia pakeisti sėdėjimo pozą. Pataisyti kėdę, kad būtų patogu sėdėti tiesiai. Atstatyti krūtinę į priekį, rankas nuleisti palei šonus delnais į viršų, pečius nuleisti. Praskėsti kojas klubų lygyje ir pasukti pėdas į išorę. Tokioje pozoje pabūti 10 sekundžių ir pratimą pakartoti 10 kartų.

 

Kitas pratimas buvo sukurtas pacientams, turintiems disko išvaržą, bet jis taip pat veiksmingai taiso laikyseną. Delnus padėti ant sakroilinių sąnarių apatinėje nugaros dalyje ir prilaikyti juosmens stuburo dalį, kad būtų išvengta persitempimo. Tada šiek tiek atsilošti. Jokiu būdu nepersistengti. Pratimą kartoti 10 kartų 1 – 2 kartus per dieną.