Nuo neatmenamų laikų žmonės ieškojo būdų, kaip sustabdyti jaunystę ir prailginti savo gyvenimą. Ajurvedinių masažų specialistas Darius Kauneckas, pradėjęs domėtis viena seniausių ir veiksmingiausių sveikatingumo sistemų, atrado tai, ko ieškojo visą gyvenimą…

 

masazukursai01

Esate vienas iš ajurvedos pradininkų Lietuvoje. Kuo šis mokslas Jus sužavėjo?

Ajurvedoje radau atsakymus, kaip teisingai gyventi, kaip tapti laimingam, koks gyvenimo tikslas. Labiausiai žavėjo tai, jog čia nėra prieštaravimų. Vienoje filosofijoje atradau viską, ko man reikia.

 

Papasakokite plačiau, ko moko ajurveda?

Ajurveda – viena seniausių pasaulio filosofijų. Tai mokslas apie gyvenimą. Jis moko, kaip būti sveikam, laimingam ir kaip surasti savo gyvenimo tikslą.

Pasak ajurvedą, visa, kas gyva ir negyva, yra sudaryta iš 5 pasaulio prado elementų: eterio, oro, ugnies, vandens ir žemės. Sužinojus savo prigimtį, galima išsiaiškinti, kas padeda žmogui gerai jaustis ir kas trukdo. Svarbiausia rasti ir išlaikyti minėtų elementų pusiausvyrą.

Ajurveda moko bendravimo šeimoje. Pasak jos, vyras ir moteris skiriasi ne tik savo požiūriu į daugelį dalykų, bet ir tuo, kad moteris 9 kartus jautresnė. Ajurveda teigia, jog santuoka – viena svarbiausių mūsų gyvenimo dalių, todėl renkantis antrąją pusę jokiu būdų nereikėtų vertinti tik išorės, nes gyventi teks ne su ja. Tai turėtų būti itin aktualu, nes skyrybų vis daugėja. Rytų šalyse tokie atvejai yra labai reti.

 

Ajurvedos šalininkai tiki, jog nesuvirškintas maistas sukelia daugelį ligų. Kaip žmogus turėtų maitintis?

Ajurveda rekomenduoja maistą rinktis pagal savo prigimtį. Pavyzdžiui, ugnies tipo žmonės turėtų vartoti kuo mažiau sūraus, rūgštaus, aštraus maisto. Susergama tuomet, kai išsiderina žmogų sudarantys elementai. Taip pat labai svarbu, kad maistas būtų šviežias, sveikas. Ajurvedoje jis nėra skirstomas į baltymus, angliavandenius ir riebalus, o laikomas energija: dorybės, aistros ir neišmanymo. Grūdai, riešutai, daržovės, vaisiai ir visa, kas šviežia, priskiriama dorybės energijai. Aistros – kartūs, rūgštūs, saldūs, sūrūs patiekalai. Neišmanymo maistas – mėsa, žuvis, kiaušiniai, česnakai, svogūnai, grybai, konservuoti bei šaldyti gaminiai. Jis sukelia sunkumą, nerimą, baimę, todėl labai svarbu, kad racione dominuotų dorybės patiekalai, kurie suteikia lengvumo pojūtį, mažina riziką susirgti ligomis ir padeda pasijusti laimingesniam.

Žmogaus organizmas nepritaikytas mėsai valgyti, todėl jos vartojimą reikėtų riboti. Mėsos likučiai ilgai nepašalinami, pūva, nuodija kraują ir taip sukelia daugelį ligų.

 

Valgymo laikas svarbus?

Gamtoje viskas vyksta tam tikru laiku, todėl ir mes turėtume prie jos prisitaikyti. Pusryčiauti reikėtų apie 7 – 8 val., pietauti – 12 – 13 val., o vakarieniauti – 18 – 19 val. Saulė ir mėnulis turi didžiausią poveikį žmogaus organizmui. Saulė „užkuria“ virškinamąją ugnį (t.y. skrandžio rūgštis), todėl per pietus, kuomet ji pasiekia zenitą ir yra aktyviausia, reiktų valgyti sočiausiai. Vakare, kai virškinamoji ugnis yra silpna, rekomenduojama valgyti mažai ir kuo lengvesnį maistą.

 

Kaip tinkamai valyti organizmą?

Tai priklauso nuo žmogaus tipo. Pavyzdžiui, vėjo tipo žmonėms, mėgstantiems pavalgyti ir turintiems greitą medžiagų apykaitą, badavimas nerekomenduojamas. Tokiu atveju geriau pasninkauti arba valgyti saikingiau. Ugnies ir žemės tipo žmonės gali pabadauti, kadangi jų medžiagų apykaita yra lėta. Jie gali rinktis sulčių arba žalio maisto dietą. Rekomenduojama kartą per savaitę daryti iškrovos dieną.

Pagrindinė ajurvedinė organizmo valymo procedūra – pančakarma (panča –„penki“, karma –„veiksmai“).Per ją atliekami 5 veiksmai: aliejaus įtrynimas į visą kūną, minčių išvalymas pilant ant kaktos aliejų, kvėpavimo takų valymas, ajurvedinė žolelių pirtis ir šilto aliejaus gėrimas. Geriausias laikas organizmo valymui – pavasaris ir ruduo. Tuomet pančakarmos procedūras atliekame gamtoje, tris dienas geriame vaisių ir daržovių sultis, vakarais einame į pirtis, mėgaujamės įvairiomis procedūromis, atliekame ritualus, medituojame. Taip išvalome savo kūną, protą ir mintis. Šis procesas – tarsi žibalinė lempa: ilgai degdama, ji aprūksta iš vidaus, o stiklą išvalius, vėl ryškiai šviečia. Po pančakarmos organizmas atsigauna, atjaunėja, sustiprėja visi pojūčiai, jausmai, pagerėja nuotaika, atsiranda daugiau energijos.

 

Kokia ajurvedinio masažo esmė?

Masažuotojas savo darbą turi atlikti su meile, ramybe. Ajurvedinis masažas išmasažuoja kūną, nuramina protą, pamalonina sielą. Per procedūrą naudojami aliejai, dėl kurių gerėja organizmo gyvybinės funkcijos, mažėja tikimybė susirgti, suteikiama jaunatviškumo ir ilgaamžiškumo. Šis masažas gali būti atliekamas net kūdikiams, skiriasi tik intensyvumas, trukmė ir masažo rūšis.

 

Kiek masažo seansų reiktų atlikti, kad būtų jaučiamas sveikatos pagėrėjimas?

Jau po pirmojo seanso jaučiamas poveikis: dingsta nuovargis, sustiprėja imunitetas, pagerėja nuotaika, didėja atsparumas ligoms. Tačiau jei žmogus labai įsitempęs ir nervingas, vieno masažo seanso jam nepakaks.

 

Ajurvedoje labai svarbus yra aliejus. Koks jo poveikis?

Dažniausiai naudojamas juodųjų sezamų aliejus, kuris skverbiasi į odą iki 7 cm, atpalaiduoja raumenis, suminkština sausgysles, pašalina šlakus bei toksinus. Masažas su aliejumi veikia 7 sritis: kūną, protą, jausmus, mintis, intelektą, ego ir sielą. Keičiasi ne tik žmogaus savijauta, bet ir gyvenimo kokybė. Masažui gali būti naudojamas bet koks šalto spaudimo aliejus, tačiau geriausia jį pasirinkti pagal savo tipą. Vėjo tipo žmonėms labiausiai tinka šildantys aliejai, ugnies – vėsinantys, o vandens ir žemės tipo žmonėms, kurių oda dažniausiai būna labai sausa, reikia labai nedidelio kiekio aliejaus, pavyzdžiui, kukurūzų. Juodųjų sezamų aliejus tinka visiems tipams.

Ajurvedos mokytojai teigia, kad kūną galima tepti tik tuo, ką galima suvalgyti. Moterims rekomenduojama rinktis kuo natūralesnę kosmetiką.

 

Papasakokite apie kelionę į Indiją. Galbūt šioje kelionėje tikėjotės kažką atrasti?

Mano pirmoji kelionė į Indiją buvo tarsi savęs ieškojimas. Nuo pat pradžių jaučiau, kad ši šalis mane labai pakeis. Išvykau namuose palikęs besilaukiančią žmoną, nes antros galimybės galėjo ir nebūti. Indijoje analizavau save, praeitį, išsivaliau „šiukšles“, nuoskaudas, atleidau skriaudėjams ir pats atsiprašiau. Medituodamas išlaisvinau mintis, jausmus, širdį. Staiga visur pradėjau pastebėti mielą, tačiau man dar nesuprantamą žodį „ajurveda“. Niekaip nesupratau, kodėl jis mane taip stipriai traukia. Jį mačiau visur: paėmęs muilą, perskaitydavau „ajurvedinis muilas“, paėmęs dantų pastą – „ajurvedinė dantų pasta“. Tada pradėjau domėtis ir supratau, jog ši filosofija yra būtent tai, ko aš ieškojau. Išbandęs ajurvedinį masažą, panorau jį išmokti. Nuo to ir prasidėjo mano naujas kelias. Parašiau žmonai laišką ir paprašiau jos atvykti į Indiją. Čia atšventėme indiškas vestuves.

Lietuvoje dalyvavau vienoje televizijos laidoje, kurioje pasakojau ir atlikau ajurvedinį masažą. Sulaukėme daugybės susidomėjusiu asmenų skambučių ir nusprendėme pradėti savo verslą. Žmonėms tekdavo užsiregistruoti dar prieš mėnesį – daugelis norėjo tai išbandyti. Vėliau su žmona įkūrėme Ajurvedos centrą. Masažus teko atlikti pačiam ir mokyti kitus. Tada prasidėjo mano mokytojo kelias.

Į Indiją keliaujame jau daugiau nei 10 metų, kasmet po 2 kartus. Kiekvienąkart vis atrandame kažką naujo, susipažįstame su naujais mokytojais, aplankome senuosius. Taip pat organizuojame keliones į šią šalį – parodome neturistines vietas, mūsų atrastus „perlus“. Įdomu matyti neturtingus Indijos žmones, kurie yra daug laimingesni už mūsų turtinguosius – tada supranti, kad viską lemia ne turtai, o būtent požiūris į gyvenimą, savęs suvokimą ir savo gyvenimo kelio atradimą.

 

Jūsų visa šeima gyvena pagal ajurvedinės sistemos principus. Kaip auklėjate savo vaikus?

Tinkamas pavyzdys yra geriausias auklėjimo būdas. Jei tėvai keliasi anksti, medituoja, gražiai bendrauja tarpusavyje, to išmoksta ir vaikai. Labai svarbu leisti atžaloms atsiskleisti, leisti būti tuo, kuo jie iš tiesų yra. Nuo pat mažens su vaiku reikia elgtis kaip su sau lygiu, leisti jam rinktis tai, ko labiausiai trokšta jo širdis. Mūsų dukrai nuo mažens patinka žirgai – ji kiekvieną dieną vaikšto į žirgyną ir mes puikiai suprantame, kad jos gyvenimas su tuo ir bus susijęs. Jei visi tėvai vaikams padėtų surasti tikrąją kryptį, tikrąjį pašaukimą, būtų išvengta daugybės klaidų ir nereikalingų ieškojimų…

 

Kas Jums padeda atsipalaiduoti, nepasiduoti stresui bei įtampai, kaip pavyksta išlaikyti teigiamą emocinę būseną?

Atsipalaiduoju ir nusiraminu medituodamas ir užsiimdamas joga. Per jogos užsiėmimus visas dėmesys nukreipiamas į kvėpavimą, kūno tempimą. Po jos organizmas jaučiasi pailsėjęs, protas nurimsta, nuotaika pagerėja. Taip pat padeda mantrų terapija. Jų vibracija valo protą, ugdo valią, kantrybę.

Labai svarbu yra pozityvus mąstymas, gebėjimas įžvelgti teigiamus dalykus blogiausiose situacijose. Tokie žmonės dažniausiai būna ramūs, nesavanaudžiai, niekur neskuba, padeda kitiems. Ne mažiaus svarbus ir režimas. Keltis rekomenduojama iki 6 valandos ryto. Tai dorybės energijos laikas. Tie, kurie pabunda po 8 valandos, visą dieną skuba, nespėja, pyksta – tai aistros energija. Jei žmonės keliasi dar vėliau, juos veikia neišmanymo energija – būna suirzę, nepatenkinti, įsivelia į konfliktus. Todėl labai svarbu valgyti dorybės energijos maistą, laiku keltis, pozityviai mąstyti, analizuoti save ir visą laiką eiti į priekį.

 

Aistė Sakalauskienė