Apie balinį ajerą pasakojama romantiška istorija. Lotynų kalba ajero pavadinimas – Acorus calamus. Antrasis žodis yra graikų kilmės ir reiškia nendrę. Taip pat tai – upių dievo Meandro sūnaus Kalamo vardas, kuris mylėjo gražuolę Karpą, vakarų vėjo dievo Zefyro dukterį. Abu jaunuoliai dalyvavo plaukimo varžybose Meandro upėje, kurioje Zefyro duktė nuskendo. Sielvartaudamas Kalamas taip pat nusiskandino upėje, kurioje atgimė kaip nendrė, kurios raudą ir atodūsius galima išgirsti pučiant vėjams.

 

ajeras

Aštraus kvapo ajero šakniagumbiai naudojamai kaip prieskonis. Aromatas ne vienintelė teigiama šio augalo savybė. Jis taip pat turi šildantį, raminantį ir virškinimą gerinantį poveikį. Ajero šaknies miltelių rekomenduojama vartoti sergantiems astma, depresija, turintiems nerimo, virškinimo sutrikimų. Karčiai saldi ajerų arbata net gali padėti nuraminti širdies skausmą po nelaimingos meilės! Svarbu vartoti tiksliai pagal gydytojų ar vaistininkų rekomendacijas, nes dideliais kiekiais šis augalas yra nuodingas.

 

Natūraliojoje medicinoje naudojamos balinių ajerų šaknys kasamos vėlyvą rudenį arba žiemos pradžioje, kai nusenka vanduo telkiniuose. Šaknyse gausu glikozido akorino, kuris suteikia išskirtinį aromatą ir kartumą bei skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Balinio ajero preparatai ne tik kelia apetitą, bet ir gydo virškinamojo trakto ligas, nuo gastrito ir mažo rūgštingumo, skrandžio opų iki dvylikapirštės žarnos opų, viduriavimo, rėmens, pykinimo, vėmimo, dujų kaupimosi ir kitų žarnyno sutrikimų. Gali padėti nuo inkstų ir tulžies pūslės akmenų.

 

Balinis ajeras nuo seniausių laikų naudojamas stiprinti plaukus, nuo ankstyvo plikimo ir įvairių odos bėrimų. Balinis ajeras taip pat naudojamas ginekologijoje, antrinei amenorėjai, nereguliarioms menstruacijoms, kiaušidžių nepakankamumui, menopauzės sutrikimams ir sumažėjusiam libido gydyti. Gydymui naudojamos nuovirai, antpilai, sultys, milteliai, ajerų vonios.

 

Ajerų šaknų sultys naudojamos, siekiant pagerinti regėjimą, klausą, atmintį, padeda mesti rūkyti. Gerina burnos kvapą, padeda atsikratyti tabako kvapo bei padeda natūraliai atsikratyti dantų karieso. Šaknų nuoviras – pirmoji pagalba nuo skrandžio ligų ir virškinimo sutrikimų: opų, rėmens, vidurių pūtimo, dieglių, viduriavimo, apsinuodijimo. Taip pat skatina tulžies išsiskyrimą, gerina kepenų veiklą. Priemonės su ajerų šaknimis turi dezinfekuojantį poveikį, todėl gali įveikti kai kurias nagų problemas.

 

Ajerų nuoviru taip pat galima skalauti galvą, nes jis stiprina silpnus plaukuos, natūraliai juos šiek tiek pašviesina. Liaudies medicinos žinovai teigia, kad ruošiant nuovirą plaukams stiprinti, reikėtų be ajerų šaknų, dar įdėti šiek tiek medetkų žiedų, varnalėšų šaknų bei apynių spurgų lygiomis dalimis. Vaistažolių mišinį užpilti litru verdančio vandens ir palikti pritraukti porą valandų. prieš naudojimą nukošti. Kiekvieną naktį įtrinti į galvos odą šiek tiek antpilo arba supilti jį į butelį su purkštuku ir prieš miegą apipurkšti plaukus ir galvos odą.

 

Į vidų galima naudoti, jei kamuoja lėtinio nuovargio sindromas, po infekcinių ligų, esant aukštam kraujo spaudimui, širdies darbo sutrikimams. Ajerų šaknų gabalėlius galima kramtyti arba vartoti paruoštus miltelius nuo įvairių centrinės nervų sistemos sutrikimų. Nuovirą paruošti taip: šaukštą maltų ajerų šalnų užpilti 0,5 l vandens. Virti ant mažos ugnies 15 minučių uždengtame inde. Nuoviro gerti po 3 šaukštus 3 kartus per dieną prieš valgį.

 

Ajerų lapų ir šaknų vonios rekomenduojamos kaip gydomoji ir profilaktinė priemonė, sergant lėtiniu artritu ir reumatoidiniu poliartritu. Taip pat rachitą ir kaulų pažeidimus. Gydomąją ajerų šaknų vonią ruošti taip: į 250 ml talpos indą supilti smulkintų balinių ajerų šaknų ir šį kiekį užpilti 1 l verdančio vandens. Palikti, kad pritrauktų 10 valandų. Nukošti ir supilti pusę mišinio į šilto vandens vonią. Baigiant maudytis, supilti likusią dalį.