Legalūs abortai yra saugus ir efektyvus būdas nutraukti nėštumą, kai nebelieka kitos išeities tik priimti šį psichologiškai labai sunkų sprendimą. Nors traumų ir mirties dėl komplikacijų rizika yra labai maža, abortai Lietuvoje ir visame pasaulyje vertinami labai prieštaringai. Kiekviena moteris turi asmeninių priežasčių, kodėl ryžtasi negimdyti ir tai labai retai būna lengvas sprendimas.

 

abortai

  • Abortas – tai moterų teisė rinktis. Legalūs abortai moterims leidžia pačioms priimti sprendimus, kurie susiję su jų kūnu. Visos moterys turėtų turėti teisę nutraukti neplanuotą, nenorimą nėštumą arba kilus didelei apsigimimų, genetinių ligų rizikai.
 
  • Gali padėti išvengti psichosocialinių ir finansinių sunkumų. Abortas padeda išvengti rizikos, kad vaikas augs namuose, kuriuose yra blogos psichosocialinės sąlygos, kur yra smurtaujama prieš motiną ir vaikus. Nemažai moterų nusprendžia nutraukti neplanuotą nėštumą, nes nemano, kad gebės jį ir save finansiškai išlaikyti.
 
  • Galimybė susikurti geresnę ateitį. Legalūs abortai suteikia moterims laisvės susikurti geresnę finansinę ateitį. Moterys, nutraukusios neplanuotus nėštumus, patenka į mažesnės skurdo rizikos grupę. Daug jaunų merginų ir moterų, kurioms buvo neleista pasidaryti aborto, turėjo mesti mokyklą, susidūrė su nedarbo problema, ateityje turėjo daugiau finansinių problemų, joms reikėjo daugiau valstybės pagalbos. Ypač dažnai taip nutinka paauglėms, kurios netikėtai pastojo.
 
  • Mažesnė trumpalaikių psichikos sutrikimų rizika. Abortas gali sumažinti trumpalaikių psichikos sutrikimų riziką, palyginus su moterimis, kurios negali nutraukti neplanuoto nėštumo. Negalėjimas nutraukti neplanuoto ir nenorimo nėštumo kai kurioms moterims gali kelti labai didelį stresą. Tyrimai rodo, kad tokios moterys patiria didesnį stresą negu tos, kurios pasidarė abortą.
 
  • Nutraukus nėštumą gali kilti pavojingų fizinių komplikacijų. Gali prasidėti kraujavimas iš gimdos, įvairios pavojingos infekcijos, gimdos kaklelio traumos, komplikacijos dėl raminamųjų ir kitų vaistų, naudojamų nutraukti nėštumą ir kitos problemos. Ne visada abortas padeda iš tikrųjų nutraukti nėštumą, nes per procedūrą labai anksti užsimezgęs vaisius gali būti netyčia paliekamas.
 
  • Abortai gali turėti neigiamų pasekmių ilgalaikei psichinei sveikatai. Nutraukus nėštumą didėja nerimo sutrikimų, depresijos, alkoholizmo ir narkomanijos rizika.
 
  • Aukšta kaina ir skirtingas gydytojų požiūris į pacientes, atėjusias nutraukti nėštumo. Priėmus šį sunkų sprendimą kryžiaus keliai tik prasideda. Nepaisant to, kad abortai mūsų šalyje kol kas legalūs, tačiau ne visi gydytojai sutinka tai daryti, jie gali daryti psichologinį spaudimą, neišsiaiškinę tikrųjų priežasčių, kodėl moteris to nori. Rasti patikimą gydytoją gali nebūti labai lengva, o dar reikia atsižvelgti į tai, kad už neplanuoto nėštumo nutraukimą teks pakloti nemažą pinigų sumą. Moterims, kurios ryžtasi nutraukti nėštumą dėl finansinių sunkumų, tai gali būti neprieinama prabanga.
 
  • Tėvai taip pat turėtų turėti teisę spręsti dėl aborto. Moterims, nusprendusioms nutraukti nėštumą, nebūtina turėti vaiko tėvo sutikimą ir tai kelia daug karštų diskusijų visame pasaulyje. Dažnai abortams prieštarauja vyrai, kurių nuomonės dėl nėštumo išsaugojimo ar nutraukimo, moterys paprastai neklausia ir sprendimus priima pačios. Tėvai gali norėti auginti vaiką ir turėti tam visas galimybes, tačiau moterims jų nuomonė nesvarbi.
 
  • Legalūs abortai vertinami prieštaringai. Nors atrodo, kad sprendimas nutraukti nėštumą turėtų būti kiekvienos moters teisė, tačiau viskas ne taip paprasta. Žmogaus teisių aktyvistai kalba apie negimusio vaiko teises, apie tai, kad nauja gyvybė užsimezga, vos susiliejus moteriškoms ir vyriškoms ląstelėms ir jos nevalia nutraukti. Kalbama apie gyvybės šventumą ir tai, kad niekas neturi teisės atimti kam nors gyvybę, net jei tai negimęs vaisius motinos įsčiose.