Nesaugumo jausmas yra beveik visuose naujuose santykiuose. Jaučiamasi nesaugiai, ar kitam žmogui patinkate, ar jiems patiks pirmą kartą svečiuotis jūsų namuose, ar jie atkreips dėmesį, kad kartais jums gurguliuoja pilvas, ar jiems patiks jūsų išvaizda be makiažo ir pan. Ilgainiui tokio pobūdžio nesaugumo jausmas išblėsta. Santykiuose pradedama jaustis patogiai, atsiranda ryšys ir pasitikėjimas vienas kitu, sumažėja nerimas. Tačiau ilgalaikiuose santykiuose gali atsirasti nesaugumo jausmas, kad daugiau nebesate patrauklus savo partneriui, atsiranda baimė, kad antroji pusė bet kurią akimirką gali išduoti. Nedidelis nesaugumo jausmas santykiuose yra normalus dalykas, tačiau nuolatinis, erzinantis nerimas gali turi pragaištingą poveikį porai. Jeigu nuolat klausinėsite partnerio, ką jis jumyse mato įdomaus ir patrauklaus, ar jis tikrai mėgaujasi seksu su jumis, santykiuose gali atsirasti įtampa. Neiškentęs stiprėjančios įtampos partneris net gali išeiti. Net jei pora nekalba apie savo nesaugumo jausmą, jie niekur nedingta ir neleidžia visiškai džiaugtis santykiais. Kai žmonės gyvena nuolatinėje baimėje dėl santykių ateities, jie negali mėgautis čia ir dabar. Mylėti tampa labai sunku, nors meilė niekada neturėti būti labai sunki. Mylėti turėtų būti lengva. Jeigu taip nėra, tai reiškia, kad ir santykiai nėra itin geri. Būtina kalbėtis su partneriu apie tai, kas kelia baimę, nerimą, stresą ir kartu paieškoti būdų, kaip tuos nemalonumus sumažinti ir pasigerinti gyvenimą abiems.

 

santykiai

9 patarimai, kaip atsikratyti nesaugumo jausmo santykiuose:

 
  • Išsiaiškinti, kodėl kyla šis jausmas. Labai dažnai nesaugumo jausmas yra mažai kuo susijęs su antrąja puse, o kyla iš paties žmogaus vidaus. Įsiklausykite į save ir pagalvokite apie tai, ko jums iš tikrųjų reikia. Nesąžininga reikalauti kažko iš partnerio, kai nė patys nenutuokiate, ko iš tikrųjų norite. Kartais, pavyzdžiui, perdėtą pavydą išmokti suvaldyti, reikia net apsilankyti psichoterapijoje, nes ne pats partneris elgiasi taip, kad sukeltų pavydą, o pats žmogus turi klaidingą įsitikinimą dėl neišspręstų vidinių baimių.
 
  • Mokytis save teigiamai vertinti. Labai dažnai problemos santykiuose atsiranda dėl nepilnavertiškumo jausmo. Todėl reikėtų stengtis daryti bet ką, kad pasijustumėte geriau (pradėti eiti į sporto klubą ar nusipirkti naujus, seksualius apatinius drabužiu) – tai pagerins ir tarpusavio santykius. Žmonės linkę labiau rūpintis savimi, kai pasitiki savimi ir yra patenkinti savo kūnu.
 
  • Ieškoti kompromisų. Kartais nepilnavertiškumo komplekso patiems nepavyksta įveikti, tuomet reikia paieškoti kompromisų su partneriu. Tai ypač būtina introvertiškiems partneriams, kurie nelabai mėgsta pramogauti ir linksminti partnerį. Mūsų visuomenėje yra vertinamas aktyvumas ir ekstraversija. Žmonėms atrodo, kad jie turi daug bendrauti, kad būtų geidžiamesni kaip partneriai priešingos lyties atstovams. Todėl jeigu poroje yra introvertas ir ekstravertas reikėtų paieškoti kompromisų. Pavyzdžiui, galima susitarti išeiti iš namų ne taip dažnai, kad introvertiškasis partneris nesijaustų labai nuskriaustas. Pasakykite partneriui, ko jums reikia, bet ir įsiklausykite į tai, ko jis nori. Jums reikia nusistatyti ribas.
 
  • Patikėti, kad yra priežastis, kodėl antroji pusė yra su jumis. Net jeigu nesaugumo jausmo priežastis yra įsitikinimas, kad esate negražus ar neįdomus, visada prisiminkite, kad yra priežastis, kodėl jūsų antroji pusė sutiko ir nori būti su jumis. Supratus tai net santykiai pasidaro lengvesni.
 
  • Atpažinti nesaugumo jausmą, kuris kyla dėl praeities įvykių. Gali būti, kad nerimas ir baimė, kuriuos jaučiate, yra visiškai nesusijusi su dabartiniu jūsų partneriu. Gali būti, kad nesaugumo jausmas atsirado dėl buvusių partnerių, kurie melavo, buvo neištikimi, elgėsi netinkamai, nors dabartinis partneris yra visiškai kitoks. Reikėtų išsigydyti praeities traumas, kad nesaugumo jausmas nekenktų naujiems jūsų santykiams ir galėtumėte ilgai ir laimingai gyventi.
 
  • Sudaryti sąrašą dalykų, kurie rodo, kad jausmų nebeliko. Kartais nesaugumo jausmas kyla dėl klaidingo įsitikinimo, kad partneriui nebeesate įdomus. Tada reikėtų sudaryti konkrečių dalykų sąrašą, kodėl manote, kad jausmai atšalo. Ar jis skiria jums mažiau dėmesio? Ar jie yra mažiau prieinami? Ar jie mažiau domisi seksu? Ar jie tapo labai kritiški ir vengia pokalbių? Jeigu teigiamai atsakėte į šiuos klausimus, tai reiškia, kad tai nėra įrodymas, kad jūsų jausmai dingo, bet jūsų paties nesaugumo jausmas. Reikėtų priminti sau, kad tai neturi nieko bendro dėlto, ką iš tikrųjų galvoja ir jaučia jūsų partneris.
 
  • Pasiruošti būti atstumtiems. Baimė būti atstumtiems yra stipriausias nesaugumo jausmas santykiuose. Tačiau reikėtų leisti sau būti pažeidžiamiems ir pasistenkite suprasti, kad atstūmimas, atmetimas taip pat yra mūsų gyvenimo dalis.
 
  • Nuoširdžiai išsikalbėti. Labai svarbu kalbėti su partneriu apie tai, kaip jaučiatės. Tačiau nereikėtų iš karto reikalauti partnerio atsakymų. Pasakykite, kas jums kelia nerimą, baimę ir leiskite jam apie tai pamąstyti, tiek, kiek reikės. Duokite jam laiko viską įvertinti ir suprasti. Prisiminkite, kad ir patys jūs ne vieną dieną ir greičiausiai ne vieną dieną apie tai mąstėte, todėl neskubinkite ir savo antrosios pusės.
 
  • Suprasti, kad nesaugumas yra daugiau nei jausmas. Kartais nesaugumo jausmas yra įspėjimas, kad santykiai nesiklosto gerai. Reikėtų atpažinti realias problemas santykiuose ir tada nuspręsti, ar įmanoma jas tas ištaisyti, ar vienintelis sprendimas yra tiesiog pasukti skirtingais keliais.