Kas yra adaptogeninės žolelės ir kaip jos gali jums padėti? Pasaulyje, kuriame madinga natūraliai rūpintis sveikata, adaptogenai dažnai rekomenduojami kaip natūrali priemonės, padedanti kovoti su stresu. Nors mokslinių įrodymų, kad šios žolelės iš tiesų padėtų sumažinti nerimą ir stresą, tačiau yra nemažai žmonių, kurie tiki, kad jiems tai padeda.

 

adaptogenai

Terminu „adaptogenas“ vadinami augalinės kilmės junginiai, kurie padidina organizmo gebėjimą prisitaikyti prie aplinkos veiksnių ir išvengti žalos, kurie jie gali sukelti organizmui. Adaptogenai naudojami tradicinėje kinų medicinoje ir ajurvedinėje gydymo praktikoje. Teigiama, kad jie stiprina kūno atsaką į fizinį, cheminį ir biologinį stresą. Jeigu norite išbandyti adaptogenines žoleles patys, pasitarkite su savo gydytoju arba alternatyvios medicinos praktiku, kuris specializuojasi šiose žolelėse.

 

Adaptogennių žolelių sąrašas yra labai ilgas, tačiau čia pateikiamos žolelės, kurios naudojamos dažniausiai ir kurios turi daugiausiai mokslinių įrodymų, kad tikrai yra veiksmingos.

 

8 adaptogenai, kurie gali padėti kovoti su stresu:

 
  • Migdomoji vitanija arba „indiškas ženšenis“ (lot. Withania somnifera, angl. Ashwagandha). Augalas dažnai naudojamas kaip tonizuojanti priemonė, padedanti ir nuo miego sutrikimų, ir nuo nugaros skausmų. Yra šiek tiek įrodymų, kad jis gali padėti nuo nerimo, jeigu žolelių vartojimas derinamas su gilaus kvėpavimo pratimais ir specialia dieta. Ar adaptogenas bus veiksmingas, nepakeitus dietos ir nepradėjus daryti kvėpavimo pratimų, lieka neaišku.
 
  • Siauralapis bazilikas (lot. Ocimum tenuiflorum, angl. Holy Basil). Hinduistai šį baziliką laiko šventu augalu. Tradicinėje medicinoje jis naudojamas gydyti kone nuo visų ligų (nuo peršalimo, širdies skausmo iki širdies ligų ir maliarijos). Yra tyrimų, kuriuose teigiama, kad ši aromatinė žolelė, žinoma dar kaip Tulsi, gali malšinti stresą.
 
  • Kininis ženšenis (lot. Panax ginseng). Kai kurie žmonės šias adaptogenines žoleles naudoja, norėdami pagerinti atmintį ir dėmesio koncentraciją, taip pat padidinti fizinę ištvermę ir gydyti depresiją. Yra tyrimų, kurie rodo, kad jie gali pagerinti protinę veiklą sergantiems Alzheimeriu ir gali padėti nuo kitų sutrikimų, pavyzdžiui, nuo nuovargio, kuris vargina sergančiuosius išsėtine skleroze. Tačiau įrodymų, kad jie padeda sumažinti nerimą ir stresą, nėra pakankamai.
 
  • Rausvoji radiolė (lot. Rhodiola rosea). Yra duomenų, kad rausvoji radiolė arba auksinė šaknis gali sumažinti protinį nuovargį ir sumažinti depresijos simptomus. Kai kurie žmonės radiolę naudoja, norėdami turėti daugiau energijos ir jėgų, pagerinti dėmesio koncentraciją ir atmintį, lengviau įveikti stresą.
 
  • Paprastasis saldymedis (lot. Glycyrrhiza glabra). Šis adaptogenas dažnai vartojamas įvairiems virškinimo sutrikimams malšinti (nuo rėmens iki opų). Tačiau saldymedis taip pat gali būti naudojamas gydyti įvairias kūno infekcijas ir, kai kas sako, kad jis net gali padėti reguliuoti streso hormonų lygį organizme. Tačiau mokslinių įrodymų nėra daug. Vartojant dideliais kiekiais saldymedis gali sukelti aukštą kraujo spaudimą, žemą kalio lygį, todėl gali atsirasti širdies ir raumenų problemų.
 
  • Sibiro ženšenis (lot. Eleutherococcus senticosus). Dar viena ženšenio atmaina, kuri gali padėti sportininkams pagerinti rezultatus, sustiprinti imuninę sistemą ir įveikti gripo simptomus. Yra šiek tiek įrodymų, kad Sibiro ženšenio šaknis gali sumažinti stresą.
 
  • Kulkšnė (lot. Astragalus). Naudojama stiprinti imuninei sistemai, nuo alergijų ir kaip priemonė, padedanti kontroliuoti diabetą. Dažnai ši šaknis naudojama mišiniuose kartu su kitomis žolelėmis, pavyzdžiui, ženšeniu ir saldymedžiu. Nors kai kurie žmonės ją naudoja, norėdami sumažinti streso poveikį organizmui, tačiau rimtų ir išsamių mokslinių tyrimų, kurie tai įrodytų bent kol kas nėra.
 
  • Kininis citrinvytis (lot. Schisandra chinensis). Šis adaptogenas naudojamas specialiai padidinti atsparumą ligoms ir stresui, taip pat padidinti energijos ir ištvermės lygį organizme. Kai kurie žmonės viliasi, kad jis padės įveikti ir kosulį, miego sutrikimus bei virškinimo problemas. Kol kas atlikta dar labai nedaug tyrimų su žmonėms, bet kai kurie anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad šis žolinis preparatas gali pagerinti dėmesio koncentraciją .
 

Adaptogenai yra natūralios medžiagos, bet prieš vartojimą rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Maisto papildai gali sumažinti receptinių vaistų efektyvumą, bet žmonės dažnai pamiršta gydytojams pasakyti kokius vitaminus ar maisto papildus jie vartoja. Nors adaptogenai daugumai žmonių negali pakenkti, visgi būtų geriau, jeigu pirmiausiai būtų išsiaiškinta tikroji streso priežastis ir paieškota būdų, kaip ją įveikti. Labai dažnai žmonės nori tiesiog nuolat vartoti adaptogenines žoleles, kurios sumažintų lėtinį stresą, bet tingi ieškoti priežasčių, kodėl tas stresas apskritai kyla ir ką galima būtų padaryti, kad gyvenime jo būtų kuo mažiau. Gal ir lengviau išgerti maisto papildų, negu keisti savo gyvenimo būdą, bet lengviau ne visuomet reiškia, kad ir geriau.