Manoma, kad vidutiniškai prabusti naktį 4 – 6 kartus per naktį yra normalu. Tai siekia urvinių žmonių laikus, kai reikėjo reguliariai prabusti, norint išlikti visada saugiems ir nebūti užkluptiems plėšrūnų miegantiems. Tačiau tie prabudimai naktį turėtų būti trumpi ir po jūs vėl turėtų būti greitai užmiegama. Jeigu negalite greitai užmigti, gali būti, kad dėlto kalti keli dalykai, neleidžiantys gerai išsimiegoti naktį.

 

miegas

7 priežastys, kodėl naktį prabundate visada tuo pačiu metu:

 
  • Netinkama miego poza. Lėtinis nuovargis, galvos skausmai, rėmuo, kaklo ir nugaros skausmas gali kilti dėl netinkamos miego pozos. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į savo lovą: čiužinys neturėtų būti nei per kietas, nei per minkštas. Pagalvė turėtų teikti pakankamą atramą galvai ir kaklui. Miegojimas ant kairio šono gali pagerinti virškinimą ir kraujotaką, emocinę savijautą, limfinės sistemos veiklą ir apsaugoti nuo širdies ligų. Jeigu miegate ant nugaros, rekomenduojama po keliais pasidėti pagalvėlę, kad sumažintumėte spaudimą apatiniai nugaros daliai. Jeigu miegate ant šono, rekomenduojama pasidėti pagalvėle po pažastimi, kad prilaikytumėte ranką ir kitą pagalvėlę tarp kojų, kad stuburas išliktų tiesus. Jeigu miegama ant pilvo, rekomenduojama arba naudoti labai ploną pagalvę arba visai jokios.
 
  • Aplinkos triukšmas. Didmiesčių gyventojai su triukšmu susiduria tiek dieną, tiek naktį. Skambantis toje pačioje lovoje miegančio partnerio žadintuvas, kaimynas, mėgstantis kiekvieną rytą įsijungti radiją, autobusas ar traukinys pradundantis visada tuo pačiu metu, vaikai ir naminiai gyvūnai žaidžiantys netoliese – bet koks triukšmas gali pakenkti miego kokybei. Tokiu atveju galima naudoti ausų kištukus, bet nepamiršti, kad jų galiojimo laikas yra labai trumpas. Be to, juos reikia reguliariai valyti. Jeigu erzinantis triukšmas sklinda iš kaimynų butų arba iš lauko, galima sienas izoliuoti garso nepraleidžiančia medžiaga, kad ramiai miegotumėte visą naktį.
 
  • Miego apnėja. Miego apnėja – tai sutrikimas, kai kvėpavimo takai yra iš dalies arba visiškai blokuojami ir dėlto periodiškai naktį visiškai sustoja kvėpavimas. Šiuo atveju žmogus prabunda dėl deguonies kraujyje trūkumo. Kiti miego apnėjos simptomai: galvos svaigimas, sausa burna, krūtinės skausmas, didelis mieguistumas, nuotaikų pokyčiai. Jeigu gydytojai jums diagnozavo miego apnėją, galima naudoti nuolatinį teigiamo oro spaudimą kvėpavimo takuose palaikančius prietaisus, kol miegate. Kartais gali padėti ortognatinė chirurgija, kai operacijos metu pataisoma liežuvio ir žandikaulio pozicija.
 
  • Neramių kojų sindromas. Jeigu pabundate dėl stipraus noro judinti kojas, gali būti, kad jus kamuoja neramių kojų sindromas. Tai neurologinė problema, pasireiškianti niežuliu, dilgčiojimu, deginimu, „skruzdėlių bėgiojimu“. Kartais gali skausmas būti maudžiantis arba pulsuojantis. Šiuo atveju gali padėti kojų masažas, vidutinio intensyvumo fizinė veikla, šiltos vonios. Jeigu dėl šio sindromo labai trūksta miego, galima atrasti keletą minučių nusnūsti šiek tiek dieną.
 
  • Netinkama kambario temperatūra. Jeigu naktį prabundate, jausdami, kad šalta arba karšta, vadinasi, kambaryje netinkamai sureguliuota temperatūra. Temperatūra miegamajame turėtų būti šiek tiek žemesnė, bet neturėtų būti labai šalta. Geriausia palaikyti kambaryje 16 – 19 laipsnių temperatūrą. Mažiems vaikams – šiek tiek aukštesnė (18 – 21°). Galima pabandyti prieš miegą nusimaudyti šiltoje vonioje. Vonioje šiek tiek paliks kūno temperatūra, o išlipus ji šiek tiek nukris, todėl smegenys gaus signalą, kad laikas miegoti.
 
  • Alkoholio vartojimas. Alkoholis turi raminamąjį poveikį ir gali greitai užmigdyti, bet tai nereiškia, kad miegas bus ramus visą naktį. Kai organizmas skaido alkoholį, miego kokybė pablogėja, pradedama muistytis, todėl galiausiai daug kartų per naktį prabundama. Rekomenduojama vengti vartoti alkoholinius gėrimus, likus valandai iki miego. Prieš miegą geriau išgerti raminančios ramunėlių arbatos.
 
  • Naršymas internete. Socialinių tinklų naršymas vakarais pablogina miego kokybę nakties metu. Tyrimai rodo, kad mėlyna ekranų šviesa vakarais sutrikdo miego hormono, melatonino, išsiskyrimą. Rekomenduojama visus elektros prietaisus išjungti, likus 2 valandoms iki miego. Jeigu negalite iškęsti neperžiūrėję naujienų srauto, tai bent pritemdykite telefono ar planšetės ekraną ir laikykite prietaisą 60 cm atstumu nuo veido.