Toks paprastas ir kasdienis dalykas, kaip marškinių sagstymasis yra viena didžiausių visų laikų mįslių, kurios niekas negali išspręsti: kodėl moterų sagos yra prisiūtos kairėje marškinių pusėje, o vyrų – dešinėje? Nėra jokios praktiškos priežasties, kodėl nuo 1850 iki šiandien sagos skirtingų lyčių atstovių drabužiuose siuvamos priešingose pusėse. Štai kelios galimos priežastys, kodėl atsirado tokia tradicija.

 

7 priežastys, kodėl moterų sagos kairėje, o vyrų – dešinėje pusėje:

 

"sagos"

  • Dėl maitinimo krūtimi. Pagal vieną teoriją aiškinama taip: kadangi dauguma žmonių yra dešiniarankiai, o moterys savo kūdikius paprastai laiko ant kairės rankos, tai sagutės kairėje marškinių pusėje palengvindavo atsisagstymo procesą laisvąja ranka.
 
  • Dėl tradicijos moterims jojikėms sėdėti balne šonu. Kadangi anksčiau moterims būdavo priimta joti ant žirgo, sėdint balne šonu, tai marškinių sagos kairėje pusėje, buvo tikima, gali labiau apsaugoti nuo vėjų, todėl jos jodinėdamos nesušals.
 
  • Dėlto, kad aukštesniosios klasės atstovės pačios niekada nesirengdavo. Tai, ko gero, pats populiariausias aiškinimas, kodėl moterų marškiniuose ir suknelėse sagos pradėtos siūti kairėje pusėje. Turtingos moterys turėjo tarnaičių, kurios padėdavo savo ponioms ir panelėms apsirengti bei užsisegti sagas. Užsegti sagas kairėje pusėje dešiniarankėms tarnaitėms būdavo greičiau ir patogiau. Tačiau ši teorija kelia abejonių, nes tuomet ir vyrų sagos turėtų būti kairėje pusėje, nes ir jiems XVII – XVIII amžiuje padėdavo apsirengti tarnai. Moterų aprangoje sagų pasitaikydavo retai iki XVIII amžiaus ir tik po 1860 jos pradėjo atsirasti kairėje moteriškų drabužių pusėje. T. y. maždaug po 100 metų, kai viena iš tarnų užduočių tapo padėti apsirengti šeimininkams. Dar viena mintis pasvarstymui: kodėl aukštesniosios klasės atstovai apskritai bandė pritaikyti savo drabužius, atsižvelgdami į tarnų patogumą?
 
  • Dėlto, kad eiliniai žmonės norėjo atkartoti kilmingųjų aprangą. Pratęsiant trečią teoriją, galima pridėti, kad ir paprasti žmonės, kurie rengdavosi patys, pradėjo siūti sagas kairėje pusėje, kad galėtų pamėgdžioti turtingų moterų aprangą.
 
  • Dėlto, kad vyrai nešiodavosi ginklus. Vyrų sagos yra dešinėje pusėje, nes dešinėje rankoje jie laikydavo ginklą, tad su kaire ranka atsisagstyti jiems buvo natūraliau ir patogiau. Moterims to nereikėjo, todėl jų sagos galėjo likti kairėje pusėje. Kadaise buvo priimta, kad vyrai išsitrauktų ginklą iš kairės į dešinę. O sagstymasis iš dešinės į kairę užimtų daugiau laiko ir būtų sulėtinęs mūsų protėvių judėjimą.
 
  • Dėl Napoleono. Moterys tariamai mėgdavo pasišaipyti iš prancūzų imperatoriaus „ranka liemenėje“ pozos (tada ji buvo laikoma orumo simboliu) ir gali būti, kad jis išleido įstatymą, kad moterų drabužių sagos būtų siuvamos priešingoje pusėje nei vyrų, kad jos nebegalėtų daugiau to daryti. Tačiau tai nėra labai tikėtina, be to, trūksta patikimų šaltinių, kurie įrodytų, kad tai yra tiesa.
 
  • Dėl lyčių nelygybės. XIX amžiaus seksologas Havelockas Ellisas 1894 metais knygoje „Man and Woman: Secondary and Tertiary Sexual Characters“ (liet. „Vyras ir moteris: antrinės ir tretinės seksualinės asmenybės“) rašė, kad moterų aprangoje sagos iš dešinės į kairę rodo, kad moterys neva yra menkesnės nei vyrai. Jis tai argumentuoja tuo, kad moterys turi prastesnius motorinius įgūdžius, todėl joms dažnai prireikia pagalbos apsirengiant (žr. teoriją nr. 3). Kitoje teorijoje aiškinama, kad kai moterų drabužiuose atsirado daugiau emancipacijos ir moteriška mada pradėjo vis labiau supanašėti su vyrų (tarp moterų išpopuliarėjo kelnės), gamintojai pradėjo siūti sagas moteriškų drabužių kairėje pusėje, kad atskirtų vyriškus drabužius nuo moteriškų. Daugelis mano, kad tai yra viena iš lyčių nelygybės apraiškų. Tol, kol egzistuos skirtumai tarp lyčių, tol ir bus skirtumų aprangoje. Tačiau kasdien sagstydamiesi drabužius mes greičiausiai net nepagalvojame, kad tai turi kažką bendro su seksizmu. Šiandien galima įsigyti uniseksualių (tinkančių abejoms lytims) drabužių, ant kurių sagos yra prisiūtos toje pačioje, dešinėje pusėje. Gali būti, kad ateityje nebeliks drabužių, kurie pabrėš vyrišką arba moterų lytį.