Mėlynių gali atsirasti ne tik dėl traumų. Kartais jos gali išduoti kur kas rimtesnius sveikatos sutrikimus. Svarbu nenumoti ranka ir įsitikinti, ar staiga atsiradusios melsvos dėmės ant odos iš tikrųjų yra tokios nekenksmingos, kaip dauguma mano!

 

melynes

7 priežastys, kodėl atsiranda mėlynių:

 
  • Nesaikingas alkoholio vartojimas. JAV Nacionaliniai sveikatos institutai (NIH) publikavo straipsnį, kuriama paaiškinama, kad pats alkoholis ar dėl alkoholio sukeltas kepenų, kurios padeda palaikyti kraujo ląstelių lygį organizme, randėjimas gali sukelti kraujo netekimą ir sumažinti ląstelių kiekį. Sumažėjus trombocitų, padidėja kraujavimo ir mėlynių, lyg iš niekur, atsiradimo rizika. Nebūtinai taip nutinka dėl alkoholio vartojimas, bet faktas, kad alkoholis pažeidžia kepenis ir tada sulėtėja baltymų, reikalingų normaliam kraujo krešėjimui, gamyba.
 
  • Leukemija. Sergant kraujo vėžiu organizme sumažėja trombocitų, todėl kraujas sunkiai kreša. Žmonės, sergantys leukemija, gali dažnai kraujuoti iš nosies arba dantenų arba pastebėti kraujo išmatose ar šlapime. Mėlynių gali atsirasti nuo menkiausio prisilietimo, net nestipriai atsitrenkus. Taip pat dažnai atsiranda taškinių pavienių kraujosruvų, vadinamų „petechiae“.
 
  • Amžius. Visiems žmonių kartais atsiranda mėlynių, tačiau su amžiumi jų atsiranda vis dažniau. Mėlynės atsiranda tada, kai pažeidžiami kapiliarai odos paviršiuje ir išbėga kraujas. Kai organizmas vėl absorbuoja kraują, atsiranda mėlynos ir juodos spalvos dėmės ant odos. Tačiau vyresnių žmonių oda yra plonesnė, nebeturi tokio apsauginio riebalų sluoksnio kaip jaunystėje, todėl kraujagyslės greičiau trūksta ir atsiranda mėlynės.
 
  • Vaistai nuo skausmo. Kai kurie nereceptiniai vaistai nuo skausmo (pavyzdžiui, ibuprofenas) gali suskystinti kraują. Rizika yra didesnė tiems žmonėms, kurie jau vartojo receptinius kraują skystinančius vaistus nuo širdies ligų.
 
  • Hemofilija ir Vilebrando liga. Šiuos du kraujo krešėjimo sutrikimus sukelia tam tikrų krešėjimo faktorių trūkumas kraujyje. Paprastai tai genetinės ligos, pasireiškiančios nuo pat gimimo, nors retais atvejais gali atsirasti ir vyresniame amžiuje – po to, kai pati imuninė sistema susikuria antikūnus, kurie puola natūralius kraujo krešėjimo faktorius. Kadangi kraujas nebegali normaliai krešėti, bet kokia trauma ar pažeidimas, gali sukelti kraujavimą ir mėlynių atsiradimą. Sergantiesiems hemofilija gali dažnai pasireikšti vidinis kraujavimas, kuris gali pažeisti sąnarius, vidaus organus ir audinius. Šiems sutrikimams taip pat būdinga dažnai ir lengvai atsirandančios mėlynės, kraujavimas iš dantenų, nosies, gausios menstruacijos moterims.
 
  • Skorbutas. Apie skorbutą dauguma žino iš istorijos pamokų, kuriose pasakojama, kad senovėje jūrininkai dėl vitamino C trūkumo susirgdavo skorbutu. Skorbutas gali atsirasti, jei mėnesį laiko suvartojama mažiau nei 10 mg vitamino C per dieną. Tačiau skorbutu galima susirgti ir gyvenant sausumoje. Skorbuto simptomai: lengvai ir dažnai atsirandančios mėlynės ant kūno, odos spalvos pasikeitimai, vidinis kraujavimas, patinusios ir kraujuojančios dantenos, dantų kritimas, sąnarių skausmas, depresija, didelis nuovargio jausmas. Dėl padidėjusio kraujavimo gali sumažėti geležies lygis kraujyje, todėl gali kilti įvairių šalutinių poveikių, pavyzdžiui, pradėti slinkti plaukai.
 
  • Kušingo sindromas. Ši liga yra susijusi su hormono kortizolio veikla. Šiuos hormonus gamina antinksčių liaukos, kurios padeda reguliuoti kraujo spaudimą, širdies ir kraujagyslių sistemą ir paverčia maistines medžiagas į energiją, kuri reikalinga normaliam organizmo atsakui į stresą. Sergant šia liga suplonėja oda ir lengvai atsiranda mėlynių, taip pat kupra, suapvalėja veidas, atsiranda rožinių ir violetinių strijų.