Kodėl kyla pavydas be priežasties? Kodėl taip norisi patikrinti mylimą žmogų? Nekontroliuojamo pavydo proveržiai, ko gero, pati banaliausia poros skyrybų priežastis. Dėl pavydo moteris arba vyras gali įsivaizduoti savo antrosios pusės neištikimybę taip realiai ir vaizdžiai, kad pavydėtų net lakiausios fantazijos rašytojas. Gal kiek sunku patikėti, bet pavydas priskiriamas prie žalingų įpročių… Jo atsikratyti taip pat sunku, kaip priklausomybės nuo vaistų ar alkoholio.

 

"pavydas"

Pavydas – tai jausmas, susijęs su neužtikrintumu dėl santykių, partnerio ar savęs paties. Kilus pavydui, iš pradžių reikėtų išsiaiškinti, kodėl jis kyla. Išsiaiškinus priežastis gali būti lengviau jį įveikti. Jeigu to nepadarysite, tai pavydas gali stipriai pakenkti santykiams.

 

Kartais moterys pradeda reguliariai tikrinti antrosios pusės mobilųjį telefoną, popierinius arba elektroninius laiškus, norėdamos rasti įrodymų apie neištikimybę. Kodėl jos tai daro? Pasirodo, kad visai ne dėlto, kad trokšta išsiaiškinti apie partnerio neištikimybę. Kai kuriems žmonėms kasdien reikia šiokios tokios skausmo ir kančios dozės…

 

Kai kuriuos toks paaiškinimas gali nustebinti, bet verta įsiklausyti į tai, ką sako psichologai. Dažnai pasitaikantys panašūs santykiai – įrodymas, kad į visa tai negalima numoti ranka. Štai keletas patarimų, kaip elgtis, ištikus pavydo priepuoliui, kaip jį sustabdyti ir išvengti, kaip išsaugoti darnius santykius su vyru.

 

7 patarimai, kaip sutramdyti pavydą santykiuose:

 
  • Skamba banaliai, bet gal verta bandyti labiau tikėti, ką sako partneris? Taip, pradėkite tikėti tuo, ką jie sako. Jei jie meluoja, tai jie labiausiai apkvailina ne ką kitą, o pačius save. Neveltui sakoma, kad pasitikėjimas yra kertinis gerų santykių akmuo. Partnerį labai žeidžia, kai antroji pusė nuolat abejoja jų žodžiais ir morale. Nuolatinis įtarinėjimas turi tokį patį griaunantį poveikį santykiams kaip neištikimybė. Nors dar šiek tiek laiko jausite nepasitikėjimą antrąja puse, svarbiausia rasti savyje stiprybės elgtis taip, tarsi juo jau pasitikėtumėte. Jeigu iki šiol tikrindavote, ar jis tikrai yra ten, kur sakė, būsiąs, tai nustokite tai daryti. Kai jis sako, kad myli – patikėkite.
 
  • Lengviau pasakyti negu padaryti, bet gal reikėtų liautis save lyginti su kitais? Pavydą labai dažnai skatina žema savivertė: „Kaip jis galėtų mane mylėti? Nesuprantu, kaip toks vyras galėjo susižavėti tokia kaip aš. Niekas neprivalo žinoti, už ką juos kažkas myli. Ar Mona Liza žino, kodėl jos portretas yra toks vertingas? Žinoma, tai nereiškia, kad reikia nevertinti savo patrauklių savybių. Tačiau svarbu nepamiršti, kad nepaisant to, kad visada bus gražesnių, linksmesnių, gudresnių, jaunesnių, jis išsirinko būtent jus. Dažnai meilė nėra žodžiais paaiškinama – ją sudaro daugybė sudėtinių dalių.
 
  • Skamba siaubingai, bet gal reikėtų būti pasiruošusiems bet kada išeiti ir nutraukti santykius? Žmonės su aukšta saviverte taip pat linkę pavyduliauti, nes jie bijo prarasti kitą žmogų ir nustoti būti jų pasaulio centru. Šie asmenys į antrąją pusę linkę žiūrėti kaip į materialinę nuosavybę. Ir ta nuosavybe jie nenori dalintis su kitais, net jei tai būtų meilesnis žvilgsnis ar bendravimas su kitu žmogumi. Svarbu suprasti, kad žmonės – tai ne daiktai. Normalu bijoti prarasti mylimą žmogų, tačiau jiems praverstų įsivaizduoti blogiausią scenarijų ir tai, kad net ir tuomet galėsite gyventi toliau. Juk kas nenužudo, tas padaro stipresniais! Ant popieriaus lapo surašykite 10 pozityvių dalykų, kurie nutiktų net, jei jis jus paliktų.
 
  • Nežaisti žaidimų. Pavydas – labai kankinanti emocija. Kartais žmonės nori patys pasijusti geriau, specialiai sukeldami pavydą kitiems. Niekada nereikėtų taip elgtis. Akivaizdus flirtas su kitais, matant antrajai pusei, yra žeminantis ir skaudinantis. Jums nereikia elgtis taip pat, kaip neištikima antroji pusė. Įsivaizduokite, kaip jausitės, kai jis pasakys: „Negi tu gali mane kaltinti? Tu pati nuolatos flirtuoji su tuo vaikinu automobilių taisykloje?“.
 
  • Pasistengti nepainioti lakios vaizduotės su realybe. Pavydas – tai psichologinė problema (hipochondrija, paranoja), kuri pasireiškia destruktyviu negatyvumu. Neleiskite savo vaizduotei pernelyg įsiaudrinti ir netikėkite viskuo, ką ji sukuria.
 
  • Atlaisvinti „pavadėlį“. Jeigu jūsų partneris nori praleisti savaitgalį su draugais – nedrauskite. Žmogus, kuris jaučiasi „įkalintas“, ilgainiui pradeda norėti išsilaisvinti iš slegiančių pančių. Suteikti partneriui laisvės, nedrausti šnekėtis su patrauklia kolege, apsilankius kartu renginyje.
 
  • Savo lakią vaizduotę panaudoti tam, dėl ko būtų galima pasijusti geriau, o ne blogiau. Užmerkite akis ir atsipalaiduokite. Tada pagalvokite apie situaciją, kuri sukeltų patį didžiausią pavydo priepuolį. Galbūt tokį pavydą sukeltų, žinojimas, kad antroji pusė yra toli ir leidžia laiką žavios nepažįstamosios draugijoje? Po to giliai įkvėpti ir įsivaizduoti, kaip galėtumėte pasijausti geriau net šioje situacijoje. Įsivaizduokite savo partnerį darantį visus tuos dalykus ir pabandykite mintyse atsikratyti pavydo, reaguoti visiškai ramiai. Kuo dažniau tai mintyse darysite, tuo rečiau realiame gyvenime jausite pavydą.