Sakoma, kad norint džiaugtis puikiais santykiais – reikia nuolat ieškoti kompromisų. Svarbu žinoti, kada galima nusileisti, o kada – šiek tiek labiau pakovoti už save. Kompromisų meno galima išmokti ir taip pagerinti bet kokius santykius (su antrąja puse, šeimos nariais, draugais, bendradarbiais ir kt.).

 

kompromisai

7 patarimai, kaip rasti kompromisą:

 
  • Nesistengti visada būti teisiam. Didžioji visų ginčų problema yra ta, kad visi nori būti teisūs. Visi nori laimėti! Suprantama, kodėl taip žmonės jaučiasi, tačiau jie turėtų stengtis tokius savo jausmus kontroliuoti. Kai norima žūtbūt laimėti, nesiklausoma, ką nori pasakyti kita pusė. Rekomenduojama suvaldyti savo instinktyvų troškimą visada būti teisiems ir įsiklausyti į tai, ką savo antroji pusė, draugai ar kolega.
 
  • Žvelgti į viską paprasčiau. Reikia ne tik atsikratyti poreikio visada būti teisiems. Taip pat nereikėtų stipriai įsikibus laikytis senų nuoskaudų, prisiminti, ką kažkada vienas ar kitas žmogus padarė blogo. Reikia atleisti ir pamiršti, nelaikyti nuoskaudų savyje. Vien todėl kad buvote susipykę su partneriu praeitą savaitę, nereiškia, kad tai reikia priminti per naujausią konfliktą.
 
  • Iš naujo pagalvoti, ko tikimąsi. Ar kada nors tęsėte su kuo nors ginčą, vien todėl, kad jautėte, jog galite laimėti? Tačiau įpusėjus konfliktui suprato, kad iš tikrųjų jūsų tai taip labai nejaudina, kaip manėte prieš tai? Sunku sau pripažinti, bet nuomonės ginčo metu keičiasi dažnai. Todėl reikėtų stengtis diskutuoti ramiai ir nepulti vienas kitam į atlapus. Suvaldyti emocijas ir pagalvoti apie tai, ko iš tikrųjų norite: tiek iš gyvenimo, tiek iš santykių. Ar tikrai būtina tvirtai laikytis savo įsitikinimų, o gal galima šiek tiek nusileisti? Tai svarbu visuose santykiuose (su vaikais, broliais ir seserimis, antrąja puse, kolegomis).
 
  • Norėti keistis. Iš naujo įvertinus savo tikruosius lūkesčius, reikėtų pademonstruoti norą keistis į tą pusę, kuri jums priimtina. Vienas dalykas yra sakyti, kad norite rasti kompromisą, o visiškai kitas – pradėti iš tikrųjų elgtis taip, kad situacija pasikeistų. Dažniausiai kompromisas reiškia tikslo sau išsikėlimą. Tai parodo kitiems, kad jūs esate pasiruošę keisti, o ne tik svaidotės tuščiais pažadais.
 
  • Dalytis savo emocijomis ir įsitikinimais. Kompromisas – tai abi konfliktuojančias puses tenkinantis sprendimas, kai tiek vienas, tiek kitas šiek tiek nusileidžia. Kiekvienas ginčo dalyvis turėtų išsakyti savo įsitikinimus ir emocijas apie konkrečią situaciją. Visi, kurie dalyvauja ginče, turi teisę būti išklausyti. Kalbant apie save naudoti įvardžius: „aš“ ir „mano“, kad būtų aišku, kaip jūs jaučiatės ir kad nesistengiate savo nuomonės įpiršti kitiems. Jeigu diskusija vyksta darbe, rekomenduojama vengti būti per daug emocingiems. Čia reikia išlikti profesionaliems, bet jūs turite teisę būti išklausyti, tad kalbėkite drąsiai ir aiškiai.
 
  • Parodyti, kad kitą žmogų vertinate. Nesvarbu, kokio siekiate kompromiso, svarbu parodyti, kad gerbiate kitus diskusijos dalyvius. Norėti rasti kompromisą, o ne kovoti iki galo yra verta susižavėjimo savybė. Skirti tiek laiko kompromiso ieškojimui, kiek reikia, pasakyti, ką apie tą kompromisą galvojote ir kuo jis jums patinka. Pagarba kitam žmogui padeda efektyviau bendrauti ir rasti patį geriausią sprendimą.
 
  • Būti plačių pažiūrų. Svarbu išlikti plačių pažiūrų, būti atviriems, nebijoti keisti požiūrį ir nesistengti žūtbūt likti teisiems – tai padės ateityje ieškoti kompromisų ir apskritai bendrauti.