Šiais puikiai išvystytų informacinių technologijų laikais gyvenimas be jų sunkiai įsivaizduojamas. Daugelis žmonių kiekvieną rytą pusryčiauja žiūrėdami ryto šou, pakeliui į darbą klauso radijo, prieš darbą peržvelgia dienos aktualijas internete ir taip visą dieną. Po to viskas kartojasi. Mitybos specialistai jau tikriausiai pavargo kartoti, kad nereikėtų valgyti užsiimant pašaline veikla (žiūrint televizorių, naršant internete, skaitant knygą ar pan.). Įpročius ne taip lengva keisti. Tačiau pasistengti bent retkarčiais mažiau naudotis informacinėmis technologijomis verta. Patys nustebsite, kiek liks daug laisvo laiko, kurį bus galima išnaudoti veiklai, kuri iš tikrųjų patinka.

 

dieta

Kaip sakė XIX amžiaus prancūzų politikas Šarlis Morisas de Taleiranas – Perigoras: „Kas valdo informaciją, tas valdo pasaulį“. Tačiau informacijos perteklius priveda prie to, kad žmogaus smegenys yra apkraunamos beverte informacija. Panašiai kaip žarnyną apkrauna ir skatina šlakų kaupimąsi nesveikas maistas.

 

Šiuolaikiniai žmonės įpratę galvoti, kad kuo daugiau informacijos turi, tuo geriau: pavyzdžiui, tai gali padėti priimti geriausią sprendimą. Tačiau tuo pačiu metu informacijos perteklius slopina natūralią žmogaus intuiciją ir vidinį balsą, kurie padeda priimti rasti išeitį, esant mažai informacijai.

 

Dėl informacijos pertekliaus taip pat gali suprastėti atmintis ir dėmesio koncentracija. Žmogus jaučiasi labiau sumišęs, paskendęs savo mintyse. Informacijos perteklius trukdo asmens tobulėjimui ir vystymuisi. Tarkime, žmogus nori numesti svorio ir pradeda skaityti daug knygų ir straipsnių šia tema. Skirtinguose šaltiniuose bus pateikiamos priešingi įrodymai ir rekomendacijos, todėl žmogus tik dar labiau susipainios, nuleis rankas, gali net prasidėti depresija.

 

Dėl informacijos gausos žmogus gali net nebežinoti, ką daryti ir nuo ko pradėti. Gali net prasidėti savotiška manija, susijusi su perfekcionizmu – asmuo pradės karštligiškai „ryti“ informaciją, susijusią su dominančia tema (pavyzdžiui, kaip numesti svorį), tačiau jokio trokštamo rezultato nebus. Ką tokiu atveju galima padaryti? Geriausia būtų kreiptis į patikimą ekspertą ir sąžiningai laikytis jo rekomendacijų. Jei vienas ekspertas nepateisina lūkesčių, tada – kreiptis į kitą specialistą, kurio metodai pasirodys priimtinesni.

 

Informacinių technologijų dieta – tai labai naudingas ir veiksmingas būdas, padedantis išsaugoti skaidrų protą net ir šiame informacinių technologijų aukso amžiuje. Ši dieta taip pat padeda apsisaugoti nuo negatyvios informacijos, kuri pateikiama per televiziją, internetą, radiją ir pan. Šiandien vis daugiau žmonių pastebi, kad televizijoje ir spaudoje dominuoja nerimą kelianti, neigiama informacija, kuri sukelia baimę ir kitus nemalonius jausmus. Daugelis specialistų sutinka, kad kuo mažiau bereikšmės informacijos – tuo geriau.

 

7 patarimai, kaip laikytis informacinių technologijų dietos:

 
  • Vieną įprotį pakeisti kitu. Laisvalaikį prie televizoriaus ar kompiuterio keisti pasivaikščiojimu gryname ore, pokalbiui telefonu su draugais, knygų skaitymui ir kitai maloniai veiklai.
 
  • Pašalinti neigiamos informacijos kanalus. Pastebėjus, kad tinklalapis, televizijos programa ar laikraštis, kuris ankščiau džiugino, dabar skleidžia daugiausiai negatyvios informacijos, reikėtų nustoti naudotis šiais informacijos kanalais.
 
  • Nuspręsti, kokią informaciją norite gauti. Ar jūs tikrai norite žinoti viską apie kriminalus, katastrofas, žmogžudystes ir kt.? Ar tai jums bus naudinga gyvenime? Jei ne, tai kam papildomai apkrauti smegenis?
 
  • Pabandyti įvertinti informacijos naudingumą. Informacinių technologijų esmė – vartoti tik tai, ko iš tikrųjų reikia. Pavyzdžiui, jei jūs esate buhalteris, tai jums naudinga sekti mokesčių įstatymų pokyčius. Tačiau visai nenaudinga skaityti kriminalus ir pan.
 
  • Riboti laiką praleidžiamą prie televizoriaus, kompiuterių ir pan. Pavyzdžiui, naujienoms internete skaityti skirti 15 – 20 minučių ir stengtis neviršyti limito.
 
  • Išmokti priimti sprendimus, turinti ribotą informacijos kiekį. Išeičių reikėtų ieškoti, pasitelkiant kūrybinį, novatorišką, originalų mąstymą.
 
  • Leisti smegenims pailsėti. Bent retkarčiais atsijungti nuo visų informacijos kanalų. Tai padės išvalyti smegenis nuo nereikalingos informacijos ir suteiks naujos energijos.