Kasmet rugpjūčio 9 d. minima tarptautinė Tautos diena, skirta atkreipti į čiabuvių, vietinių gyventojų, aborigenų, autochtonų – senųjų vietinių, kurie tebegyvena tose pačiose vietovėse, kur įsikūrė ir dabartiniai gyventojai, problemas ir išlikimą. Dabar tokios tautos yra išlikusios tik sunkiai prieinamose vietose (salose, džiunglėse, kalnuose, Arktyje).

 

gentys

7 netikėti ir įdomūs faktai apie čiabuvius:

 
  • Čiabuvių sudaro apie 5 % pasaulio populiacijos, o tai sudaro apie trečdalį labai vargingai gyvenančių pasaulio kaimo gyventojų. Šiaurės Amerikoje beveik 20 % vietinių Amerikos ir Aliaskos gyventojų gyvena skurde, 60 % aborigenų vaikų Kanadoje taip pat gyvena vargingai. JAV vietiniai amerikiečiai taip pat gauna mažiau negu pusę nečionykščių pajamų. Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje tendencijos panašios. Australijoje nedarbingumo lygis tarp čiabuvių 2006 metais buvo daugiau nei tris kartus didesnis negu nečiabuvių. Naujojoje Zelandijoje nedarbingumo lygis tarp maorių populiacijos buvo dvigubai didesnis nei šalies vidurkis. Lotynų Amerikoje skurdo lygis tarp čiabuvių taip pat yra daug didesnis negu likusioje populiacijos dalyje. Paragvajuje: 7,9 kartais, Panamoje: 5,9 kartais, Meksikoje: 3,3 kartais, Gvatemaloje: 2,8 kartais aukštesnis.
 
  • Čiabuvių gyvenimo trukmė vidutiniškai yra maždaug 20 metų trumpesnė negu ne senųjų vietinių gyventojų. Gvatemaloje čiabuviai yra maždaug 13 metų gyvenimo trukmės skirtumas tarp senųjų ir naujųjų vietinių. Čiabuvių vaikų Lotynų Amerikoje mirtingumas taip pat turi 70 % didesnis negu nečiabuvių. Panašūs skaičiai ir Azijoje bei Afrikoje.
 
  • Kai kurie skaičiavimai rodo, kad daugiau nei viena iš trijų čiabuvių moterų per gyvenimą yra išprievartaujama. JAV vietinės Amerikos gyventojos, moterys, dažniau patiria prievartą arba lytinį išnaudojimą. Azijoje, Afrikoje, Lotynų Amerikoje lytinį smurtą taip pat patiria daugiau čiabuvių moterų. Senųjų tautų palikuonės taip pat dažniau patiria kitokio pobūdžio seksualinius suvaržymus ir kankinimus: genitalijų žalojimą ir vaikų santuokas.
 
  • Ekspertų nuomone apie 90 %iš visų egzistuojančių kalbų (daugiausiai – čiabuvių) gali išnykti per 100 metų. 97 % pasaulio populiacijos kalba tik 4 % iš visų pasaulio kalbų. Dauguma iš likusių 3 %, kurie kalba 96 % visų egzistuojančių kalbų, yra kalbos, kurios yra išlikusios iš čiabuvių kalbų. Jeigu šioms kalboms nebus teikiamas prioritetas, netrukus jos gali visai išnykti. Kai kuriose vietinių bendruomenėse tai jau nutiko: 2000 metais mirė paskutinis Aliaskos indėnas, kalbėjęs „Eyak“ kalba.
 
  • Patiria didelę diskriminaciją iki šių laikų. Šie skirtumai tarp čiabuvių ir nečiabuvių nėra tik dėl skirtingo išsilavinimo ir gaunamų pajamų. Prastas jų gyvenimo sąlygas lemia didelė šių žmonių diskriminacija.
 
  • Mitas, kad čiabuviai yra primityvūs žmonės. Senųjų vietinių gyventojų kultūra yra labai sudėtinga, jie turėjo valdymo, prekybos, mainų ir amatų sistemas, žemės ūkį. Vis dažniau pavargę nuo įtempto gyvenimo būdo vakariečiai atsigręžia į čiabuvių gyvenimo išmintį ir ieško patarimų bei atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus pas jų šamanus, gamtoje, muzikoje, mene.
 
  • Mitas, kad visi čiabuviai yra tokie patys. Vien Kanadoje priskaičiuojama bent 50 čiabuvių genčių kalbų, o kiek dar visame pasaulyje! Jų kultūra ir papročiai taip pat labai skirtingi, ir priklauso nuo to, kur ir kaip gyvena, kuo užsiima.