Jeigu paklaustumėte mitybos specialistų, kokių klausimų jie dažniausiai sulaukia, tai jie greičiausiai pradėtų vardyti įvairius mitus apie mitybą ir sveikatą, kuriais tiki kelios kartos. Sportininkai domėtųsi, ar prieš varžybas turėtų vengti kalakutienos patiekalų, kad neimtų miegas. Norintys sulieknėti teirautųsi, ar jie tikrai turi valgyti aštrų maistą ir išgerti 8 stiklines vandens per dieną, kad pagreitėtų medžiagų apykaita. Ypač daug mitų gaubia peršalimo ligas. Nustebsite sužinoję, kad kai kurie dalykai, laikomi tiesa, iš tikrųjų anaiptol tokie nėra!

 

"sveikata"

7 mitai ir tikri faktai apie mitybą ir sveikatą:

 
  • Mitas, kad kalakutiena sukelia mieguistumą. Šitas mitas atsirado dėlto, kad kalakutienoje yra triptofano – aminorūgšties, kuri pakelia serotonino lygį smegenyse. Serotoninas – tai hormonas, kuris gamina melatoniną, padedantį mums užmigti. Tačiau ryšys tarp kalakutienos ir mieguistumo nėra toks paprastas ir tiesioginis. Visų pirma kalakutiena nėra vienintelis maisto produktas, kuriame yra triptofano. Jo taip pat yra vištienoje, kitų rūšių mėsose, žuvyse, pieno produktuose ir kiaušiniuose (retas, kuris skundžiasi, kad omletas sukelia mieguistumą). Žmogus jaučiasi apsnūdęs, kai papildomai suvalgo didelę porciją angliavandenių, kurie padeda smegenims geriau įsisavinti triptofaną iš kalakutienos ar kito jo turtingo produkto. Priežastis, kodėl manoma, kad kalakutiena sukelia mieguistumą, yra ta, kad ši mėsa yra populiari per žiemos šventes, kai žmonės neretai linkę persivalgyti. Dėl didelio maisto kiekio apsunkinamas virškinimas, žmogus jaučiasi pavargęs ir apsnūdęs. To galima išvengti renkantis liesą kalakutieną ir vengiant labai didelių porcijų.
 
  • Tiesa, kad vištienos sriuba padeda įveikti peršalimą. Šį močiučių patarimą pagrindė ir mokslininkai. Dar 2000 metais Nebraskos universiteto medicinos centras nustatė, kad vištienos sriuba turi priešuždegiminį poveikį, todėl ji gali sumažinti skausmą ir diskomfortą. Vištienos sriuba taip pat gali pagreitinti gleivių iš nosies pasišalinimą ir sumažinti nosies užgulimą. Šalti gėrimai gali sulėtinti gleivingų išskyrų pasišalinimą, o šilti – kaip tik paskatinti. Karšti gėrimai skystina gleives, todėl jos pasišalina greičiau ir greičiau pasijuntama geriau. Be to, sergant organizmas praranda daugiau skysčių per prakaitą, kosulį, slogą. Druska vištienos sriuboje skatina skysčių susilaikymą organizme, todėl apsaugo nuo dehidratacijos. Jei dėl kokių nors priežasčių vištienos nevalgote, galite vartoti daržovių sriubą. Šviežios daržovės taip pat aprūpins vertingomis maistinėmis medžiagomis ir padės sustiprinti imuninę sistemą.
 
  • Mitas, kad aštrus maistas sukelia opas. Šiandien žinoma, kad opų nesukelia nerimas ir aštrus maistas nepradegina skylių skrandyje. 90 % opų sukelia H. pylori bakterija, gydoma antibiotikais. Tačiau aštraus maisto nerekomenduojama vartoti, kol yra taikomas gydymas nuo opų. Tačiau sveikam žmogui jis negali pakenkti. Aitriosiomis paprikomis pagardintas maistas turi daug privalumų: suaktyvina medžiagų apykaitą, skystina kraują, sumažina insulto, kai kurių vėžio tipų riziką, stiprina imuninę sistemą, sumažina uždegimą, dėl kurio gali prasidėti priešlaikinio organizmo senėjimo procesai bei lėtinės ligos.
 
  • Tiesa, kad medus gydo kosulį. Meduje yra natūralių cheminių junginių, kurie mažina uždegimą ir naikina bakterijas. Buvo atliktas tyrimas, kuriame 100 vaikų, sergančių viršutinių kvėpavimo takų ligomis, būdavo duodama medaus skonio vaistų nuo kosulio, nieko arba du šaukštelius natūralaus medaus prieš miegą. Medus ne tik sumažino kosulį naktį, pagerino miego kokybę ir buvo toks pat veiksmingas kaip nereceptiniai vaistai. Gerklės skausmą rekomenduojama gydyti medaus, šilto vandens ir citrinos gėrimu. Pastaba! Medaus negalima duoti vaikams jaunesniems nei 1 metai!
 
  • Mitas, kad alkoholis padeda užmigti. Nors tiesa tai, kad alkoholis padeda greičiau užmigti, tačiau jis pablogina bendrą miego kokybę, sutrumpina REM (greitų akių judesių) miego fazę, kurioje atnaujinamos smegenų ląstelės. Kuo daugiau išgeriama, tuo didesnis poveikis. Jeigu sunku užmigti, reikėtų negerti gėrimų su kofeinu, likus 6 valandoms iki miego, miegoti vėsiame, tamsiame ir ramiame kambaryje, o taurę vyno keisti bent 5 minučių meditacija, gilaus kvėpavimo arba progresyvaus raumenų atpalaidavimo pratimais (atpalaiduoti visą kūną nuo kojų pirštų iki galvos) prieš miegą arba jau gulint lovoje.
 
  • Tiesa, kad vanduo padeda numesti svorio. Netiesa, kad svoris mažėja su kiekvienu išgeriamu vandens gurkšniu. Tačiau yra ryšys tarp vandens suvartojimo ir svorio kontrolės. Pastebėta, kad suaugusieji, kurie prieš valgį išgerdavo 1 – 2 stiklines vandens, su maistu suvartojo 75 – 90 kalorijų mažiau. Stebint dviejų tiriamųjų, kurie laikėsi vienodo kaloringumo dietos, grupes 12 savaičių pastebėta, kad tie, kurie išgerdavo 1 – 2 puodelius vandens prieš valgį, numetė apie 7 kg, o tie, kurie negėrė vandens prieš valgį, tik 5 kg svorio. Be to, vanduo šiek tiek spartina medžiagų apykaitą. Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad 2 puodeliai vandens (apie 0,5 l) gali pagreitinti kalorijų deginimą 30 %. Poveikis prasidėdavo po 10 minučių trukdavo ilgiau nei valandą. Nors poveikis ir mažas, tačiau ilgainiui tai gali padėti sudeginti daugiau kalorijų ir numesti svorio.
 
  • Mitas, kad alkoholis palengvina pagirių kančias. Alkoholis gali laikinai padėti pasijusti geriau, tačiau poveikis bus labai trumpas ir po to bus dar blogiau, nes organizmui reikės skaidyti dar daugiau alkoholio. Geriausia būtų apskritai tiek negerti, kad nebūtų pagirių. Tačiau, jeigu taip nutiko, geriausi vaistai – laikas, poilsis ir daug gryno vandens. Taip pat galima gerti elektrolitų prisotintą vandenį, agurkų rasalą arba kokosų vandenį.