Norint pastebėti evoliucijos pokyčius, turi praeiti daug šimtmečių. Mokslininkų tyrimai rodo, kad žmonių evoliucija niekada nesustojo. Štai kaip mes jau evoliucionavome. Kas žino, kaip bus toliau ateityje?

 

evoliucija

 

7 įrodymai, kad žmonės vis dar evoliucionuoja:

 
  • Suaugusieji gali gerti pieną. Genas, kuris padeda žmonėms virškinti pieną, išsivystė per evoliucijos eigą. Pradžioje jie galėjo gerti pieną tik tada, kai buvo kūdikiai. Tačiau po to, kai žmonės prisijaukino karves, avis ir ožkas, atsirado naujas genas. Ar žinojote, kad tik trečdalis visų žmonių gali virškinti pieną? Įdomiausia, kad jų protėviai gyveno Europoje, Viduriniuosiuose Rytuose, Afrikoje ir Pietų Azijoje.
 
  • Ne visi turi protinius dantis. Dabartinių žmonių žandikaulis yra mažesnis negu mūsų protėvių. Mūsų dantys taip pat smulkesni, o kai kurie žmonės neturi protinių dantų. Šiuolaikinių žmonių mitybą daugiausiai sudaro minkštas maistas, todėl jiems nebėra būtini protiniai dantys. Kramtymui dabar užtenka kitų dantų. Šiandien protiniai dantys dažniausiai šalinami.
 
  • Kai kurie iš mūsų turi mėlynas akis. Pačioje pradžioje žmonės turėjo rudas akis. Tačiau prieš 6000 – 10000 metų mes pradėjome mutuoti, keistis, todėl dabar kai kurių žmonės yra mėlynakiai. Nors mėlynų akių genas nėra dominuojantis, mėlynakių vis tiek pasitaiko. Tyrimai rodo, kad mėlynų akių vyrai laiko mėlynų akių moteris patrauklesnėmis. Štai todėl tas genas ir išlieka.
 
  • Vidutinis ūgis didėja. Žmonijos vidutinis ūgis pasikeitė, bėgant metams. Kartais mes buvome aukštesni, kartais – žemesni, tačiau apskritai dabar vidutinis pasaulio gyventojo ūgis aukštesnis. Per 100 metų vidutinis vyras tapo aukštesnis maždaug 10 cm. Štai XIX amžiuje vidutinis vyro ūgis buvo apie 170 cm, o dabar – apie 180 cm.
 
  • Žmonės yra mažiau plaukuoti. Šiuolaikiniai žmonės turi daug mažiau plaukų negu mūsų protėviai. Dabar mes turime daug mažiau plaukų ant savo kūno. Vienintelės vietos, kuriose plaukų kiekis, bėgant laikui, nepasikeitė – tai galva ir pažastys. Sunku pasakyti, ar išauš ta diena, kai žmonės apskritai bus beplaukiai. Gali būti, kad ne, nes plaukai padeda reguliuoti kūno temperatūrą. Blakstienos apsaugo akis, plaukeliai nosies viduje padeda valyti orą, kuriuo kvėpuojame. Antakiai neleidžia prakaitui patekti į akis. Taigi, plaukai mums yra labai svarbūs, todėl greičiausiai visai jų neprarasime ateityje.
 
  • Mes galime kvėpuoti dideliuose aukščiuose. Tibetiečiai gyvena nepalankiausiomis sąlygomis pasaulyje: Himalajų kalnuose. Tačiau jie kažkaip kvėpuoja ten, kur deguonies nėra labai daug. Taip yra dėlto, kad vyksta evoliucija. Tyrimai parodė, kad tibetiečiai turi žemą hemoglobino lygį. Žmonės, kurie nėra taip gerai prisitaikę gyventi aukštumose, turi aukštesnį hemoglobino lygį ir todėl jiems yra sunkiau kvėpuoti. Žmonės, gyvenantys kalnuose, turi specifinį geną, leidžiantį jiems laisvai kvėpuoti.
 
  • Dabar mus dažnai kamuoja nugaros skausmai. Šiuolaikiniai žmonės vaikšto ant dviejų kojų, o mūsų pirmtakai vaikščiojo ant keturių. Mūsų stuburo smegenys prisitaikė prie stovėjimo stačiai pozos. Tačiau atsirado viena problema – daugelį žmonių pradėjo kamuoti nugaros skausmai. Tyrimai parodė, kad ši problema yra dažna tarp žmonių, kurių stuburo slanksteliai panašūs į šimpanzių. Žmonės ir šimpanzės turi bendrą protėvį ir kai kurie iš mūsų vis dar turi tokios pačios formos stuburo slankstelius. Tai gali būti priežastis, kodėl šiuolaikiniai žmonės dažnai kenčia nuo nugaros skausmų – stuburas nėra prisitaikęs vaikščioti stačiomis.