Kodėl skauda pilvą? Tokį skausmą patyrė tikriausiai kiekvienas. Priežasčių, kodėl jis kyla – ne viena. Kartais skausmas pilvo srityje gali įspėti apie rimtas sveikatos problemas, o kartais skausmas laikinas ir gana lengvai išgydomas.

 

pilvas

7 dažniausios priežastys, kodėl skauda pilvą:

 
  • Ovuliacijos skausmas – atsiranda viduryje ciklo, greitai praeina (pilvą skauda daugiausiai vieną dieną). Jeigu ovuliaciją lydi didelis skysčių tūris pilvo ir dubens srityje (apopleksija), skausmas trunka ilgiau. Jo nemažina įprasti vaistai nuo skausmo. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.
 
  • Apendicito skausmas – nesusijęs su menstruacijų ciklu ar bet kuo kitu. Nepraeina per dieną. Bukas, intensyvėjantis, iš dalies arba nenumalšinamas apskritai skausmas vaistais. Gali pykinti, prasidėti viduriavimas, pakilti neaukšta temperatūra.
 
  • Žarnyno skausmas – priežastis gali būti kažko netinkamo užvalgymas praėjusią dieną. Dažnai, bet ne visada tokį skausmą lydi viduriavimas ir kiti tuštinimosi įpročių pokyčiai. Skausmą sėkmingai malšina vaistai ir jis praeina gana greitai. Tačiau vaistai nuo skausmo nemažina pilvo pūtimo skausmo, todėl reikia papildomai vartoti kitų vaistų, kurie mažina dujų kaupimąsi žarnyne. Vaistų dozė apskaičiuojama pagal paciento kūno svorį.
 
  • Nėštumo pradžia – jeigu ne tik skauda pilvą, bet ir vėluoja menstruacijos, tai gali būti skausmas dėl nėštumo. Rekomenduojama atlikti nėštumo testą arba apsilankyti pas ginekologą.
 
  • Kiaušidžių uždegimas. Gali sustiprėti peršalus, pakeitus klimato juostą (iš šalto klimato juostos atskridus į šiltus kraštu), dėl infekcijos (pavyzdžiui, pakeitus lytinį partnerį). Šiuo atveju vaistai nuo skausmo nepadeda, todėl svarbu pasitarti su gydytoju ir pradėti reikalingą gydymą.
 
  • Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas). Skausmas pilvo apačioje, dažnas ir skausmingas šlapinimasis (pradžioje, viduryje ir pabaigoje). Vaistai nuo skausmo ir šilto vandens vonelės gali laikinai padėti, bet rekomenduojama nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją. Savigyda paprastai būna neveiksminga. Vartojant antibiotikus pasveikstama jau po 2 – 3 dienų.
 
  • PMS. Dažniausiai nestiprus skausmas nieko blogo nereiškia, tačiau profilaktiškai reikėtų apsilankyti pas ginekologą. Jis įvertins, ar nėra patologijų, ir, jei reikia, paskirs gydymą. Kai kurioms moterims skausmingas PMS gali būti fiziologinė norma. Verta sunerimti, jeigu menstruacijos staiga tapo labai skausmingos, nors anksčiau taip niekada nebuvo.