Tikriausiai žinote, kad spenelių tikslas kūne – ne tik dekoratyvinis. Kartais speneliai gali nurodyti apie rimtas sveikatos problemas. Pastebėjus raukšlelių arba įdubimų aplink arba ant spenelių (ypač jeigu pakitimų atsiranda tik aplink vieną spenelį), rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Jis įvertins, ar tikrai tai nerimą keliantis simptomas. Pasitaiko, kad spenelių pokyčiai išduoda vėžį…

 

speneliai

7 dalykai, ką apie sveikatą išduoda speneliai:

 
  • Išskyros iš spenelių dažniausiai nieko rimto nereiškia, net jei moteris nėra nėščia ar žindyvė. Išskyros (pieniškos, melsvai žalios, skaidrios) gali atsirasti daugeliui moterų, kai speneliai yra suspaudžiami. Tačiau jeigu išskyros, ypač jei su krauju, atsiranda natūralioje būsenoje, kai nėra spaudimo, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją. Taip gali nutikti dėl gerybinio auglio, nepavojingos cistos arba krūties vėžio.
 
  • Trys speneliai nėra tokia retenybė kaip manoma. Skaičiuojama, kad 27,2 milijonų amerikiečių turi trečią spenelį kurioje nors kūno vietoje. Ko gero, viena garsiausių pasaulyje moterų yra britų atlikėja Lily Allen. Trys speneliai mediciniškai nėra laikoma problema. Dėl estetinių priežasčių šalina plastinė chirurgija. Procedūra trunka maždaug 30 minučių. Gijimas po operacijos greitai.
 
  • Sportuojant galima nutrinti spenelius. Idealiai tinkančios sportinės liemenėlės, nuo nutrynimo apsaugantys balzamai, medicininiai pleistrai, klijuojami ant spenelių gali padėti išvengti šios nemalonios ir skausmingos problemos. Tačiau jeigu sportuojant speneliai labai parausta, niežti, pleiskanoja, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti Pageto ligos (retas vėžio tipas, apimantis spenelius ir aureolę aplink juos) simptomas. Greičiausiai priežastis bus egzema, kurią šiais laikais dermatologai gana sėkmingai kontroliuoja.
 
  • Plaukai ant spenelių yra normalu (net moterims). Tie maži guzeliai aplink spenelius – tai normalūs plaukų folikulai. Jeigu iš jų auga tamsūs plaukai, šalinti reikia labai atsargiai, kad nepažeistumėte šios delikačios kūno vietos. Jeigu folikulai tampa skausmingi, padidėja, niežti arba pleiskanoja – metas apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti infekcijos arba vėžio simptomas.
 
  • Žindymo metu jausti spenelių skausmą yra normalu, bet galima to išvengti. Tvinkčiojimas, deginimas, sutrūkinėję, skausmingi speneliai – dažnai problema žindymo laikotarpiu. Jeigu skausmas ilgai tęsiasi, rekomenduojama pasitarti, ką daryti, su žindymo specialistu. Gali būti, kad diskomfortas atsiranda, nes kūdikis nepakankamai užfiksuoja spenelį. Pritvinkusios pieno krūtys taip pat gali sukelti spenelių skausmą arba speneliuose gali kilti mielių infekcija.
 
  • Įdubę speneliai neturėtų kelti rūpesčių. Maždaug 15 % moterų turi įdubusius spenelius nuo gimimo. Šį trūkumą galima ištaisyti, atlikus nesudėtingą chirurginę procedūrą. Taikoma vietinė nejautra ir pacientė paleidžiama namo maždaug po valandos.
 
  • Krūtų speneliai yra moterų (ir kai kurių vyrų) kūno erogeninė zona. Ratgerso universiteto tyrėjai teigia, kad pojūtis dėl spenelių stimuliacijos pasiekia tuos pačius malonumo centrus smegenyse kaip ir pojūčiai makštyje, klitoryje ir gimdos kaklelyje. Verta pažymėti, kad auskarai speneliuose gali sumažinti jų jautrumą, nes pažeidžiami nervai.